© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
rb
rb
12.12.2014 07:00:12

Pečečnik: V čisti tišini in s plastičnimi žličkami

Nikola Miljković

Agencija RS za okolje je pred časom razkrila, da je z odločbo zavrnila izdajo okoljevarstvenega soglasja za projekt Bežigrajskega športnega parka oziroma obnove Plečnikovega stadiona.

Na agenciji so pojasnili, da so odločbo izdali 27. novembra, razlog za zavrnitev pa so po njihovih pojasnilih visoko presežene mejne vrednosti kazalcev hrupa v času gradnje.  Na agenciji so zapisali, da nameravani poseg ni skladen s predpisi o varstvu okolja, natančneje z uredbo o mejnih vrednostih kazalcev hrupa v okolju.

"Investitor s predloženim poročilom o vplivih na okolje, ki ga je v postopku sam predložil, ni uspel izkazati, da bodo emisije hrupa v času gradnje pod mejnimi vrednostmi," so pojasnili in dodali, da bi presežene mejne vrednosti hrupa prizadele območja oziroma naselja, ki sodijo v eno najvišjih varstvenih območij pred hrupom.

"V družbi smo prepričani, da projekt vodimo profesionalno, in ne bomo privolili v nobene kompromise, podkupovanja ali izsiljevanja. Družba bo na svoji poti vztrajala še naprej in prepričan sem, da je na tem svetu palica tako za ARSO kot za stanovalce."

LOBIRANJA NA ARSU, SODSTVU ...
Seveda nas je zanimalo, kaj o vsem skupaj meni glavni igralec zgodbe. "Glede ARSO sem pričakoval, da nam bo tokrat le uspelo, saj je Arsov nadzorni organ, torej ministrstvo, ugotovilo nepravilnosti in odobrilo našo pritožbo. Na vse skupaj gledam zelo racionalno in prepričan sem, da imamo v družbi BSP dobro voden projekt in da imamo vse pogoje, da bi nam izdali dovoljenje. Razlogi, da se to ne zgodi, so znani, saj se pod krinko 'Stanovalci Fonodovih blokov' odvijajo prava lobiranja na sodstvu, ARSO in še kje ... No, jaz mislim, da so Fondovci že tako ali tako zmagali, saj so vrhunskemu projektu vzeli energijo in sanje, tako da je družba BSP bolj ali manj okostnjak, ki ga lahko pretepate do skrajnosti, saj ne čuti več bolečin," je uvodoma povedal Joc Pečečnik, ki puške kljub vsemu ne namerava vreči v koruzo: "V družbi smo prepričani, da projekt vodimo profesionalno, in ne bomo privolili v nobene kompromise, podkupovanja ali izsiljevanja. Iniciativa stanovalcev in njihove pritikline bivših uradnikov in propadajočih političnih strank ves čas razlagajo, kako se borijo za stadion, a v bistvu so oni tisti, ki preprečujejo izvedbo. Družba bo na svoji poti vztrajala še naprej in prepričan sem, da je na tem svetu palica tako za ARSO kot za stanovalce."


"No, jaz mislim, da so Fondovci že tako ali tako zmagali, saj so vrhunskemu projektu vzeli energijo in sanje, tako da je družba BSP bolj ali manj okostnjak, ki ga lahko pretepate do skrajnosti, saj ne čuti več bolečin."

2000 SE JIH NE BO SMELO POGOVARJATI
Običajnim smrtnikom je vse skupaj težko razumeti. "Veliko je bilo stvari okoli stadiona in pridobivanja dovoljenj, tematika je bila težka in ljudem dekansko nerazumljiva. V zadnjem času pa je širni Sloveniji vendarle jasno, da je to, kar počnejo z družbo BSP, resnična sramota za državo. Očitno se država ne zanima za dejstvo, da je bilo predvidenih 800 delovnih mest, da bi bilo samo DDV-ja na račun projekta okoli 40 milijonov, tukaj so še prispevki za komunalo ... Skratka, ljudem je jasno, da so naši postopki izvedeni pravilno in v skladu z zakoni in da je res sramota za ARSO, da po osmih letih dobesedno 'zajebavanja' nima več streliva za nagajanje družbi BSP in da uradnik(i), ki so očitno od mene pričakovali podkupnino, tega ne bodo dobili. Ali si lahko zamislite, da cela gora uradnikov ARSO zavrne tako pomemben projekt zato, ker bo v času gradnje na Dunajski preveč hrupa? Halo?" se huduje Joc Pečečnik, za konec pa je "razkril" svojo rešitev"Delamo meritve, kako bi gradili projekt brez prekoračitve hrupa. Ugotovili smo, da je že danes v konicah prekoračen, kadar se mimo blokov zapeljeta dva avtobusa in dva tovornjaka, zato bo verjetno treba zapreti Dunajsko cesto za tovornjake. Skratka, ugotovili smo, da je projekt mogoče narediti, in sicer s pomočjo nove tehnologije, ki sem si jo izmislil sam in jo bom poizkusil patentirati samo v eni članici EU. V Sloveniji. Gre za posebno gradnjo, pri kateri bo s pomočjo plastičnih – in ne kovinskih – žličk za pitje čaja 20 tisoč zaposlenih z rokami izkopavalo projekt BSP. Ugotovili smo, da bomo ob taki gradnji pod mejo, ki jo predpisuje in zahteva ARSO, samo pod pogojem, da se 20 tisoč delavcev med seboj ne bo smelo pogovarjati."

Po vsem tem je bržčas težko pričakovati, da bi po Interblocku denar vložili še v kakšen slovenski klub. »Ves denar za šport imam vložen v Sloveniji, vendar mi žal stoji že osem let. Mislim da je bilo 25 milijonov dovolj. Ko rešimo ta projekt, gremo naprej, do takrat pa je na prvem mestu moja družina.« Slišati je bilo tudi namigovanja o morebitnem vstopu v ameriški MLS"V zvezi s tem potekajo intenzivni pogovori, vendar nismo sprejeli še nobene odločitve," je pojasnil Joc Pečečnik.