10.05.2015 22:58:19

Primera division: Oblak dvakrat premagan, Atleticu točka (video)

Barcelona je po zmagi nad Real Sociedadom in remijem med Realom in Valencio na pragu novega naslova državnega prvaka.

V Španiji sta v boju za naslov prvaka že lep čas le dve moštvi. Od teh dveh je v soboto kot prva na zelenico stopila Barcelona in delo opravila po pričakovanjih. Na domačem Camp Nouu je z 2:0 premagala Real Sociedad in prednost na lestvici povečala na šest točk.

neymar messi
Nato je na svoj račun prišel še madridski Real, ki pa se je spravil v precejšnje težave. Dva kroga pred koncem je remiziral z Valencio, kar pomeni, da bo Barceloni za končni uspeh zadostovala že ena zmaga na preostalih dveh obračunih, seveda ob predpostavki, da bo Real na obeh slavil zmago.

OBLAK DVAKRAT KLONIL, ATLETICO DO TOČKE
Prvi nedeljski dvoboj je vnovič postregel z obračunom ekip iz Valencie in Madrida, tudi ta pa se je končal z delitvijo točk.

V njem sta moči merila Levante in Atletico, na koncu pa je bilo 2:2. Gostujoča vrata je vnovič branil Jan Oblak, ki je moral prvič po žogo v svojo mrežo, ko ga je po dobre pol igre premagal Barral. Vodstvo domačinov je trajalo vsega tri minute (Siqueira), a so po uri igre zadeli še enkrat. Tokrat je bil uspešen Uche. Točko je gostom deset minut pred koncem zagotovil rezervist Fernando Torres.

Nekaj ur kasneje je na zelenico stopil tudi Villarreal, ki si je z zmago nad Elchejem zagotovil kvalifikacije za ligo Europa. Edini zadetek na srečanju je že v prvem polčasu dosegel posojeni nogometaš Arsenala Joel Campbell, igral pa je tudi slovenski reprezentant Bojan Jokić, ki je v igro vstopil v 54. minuti.

ZADRŽAN DIH PRED PONEDELJKOM
Kot verjetno veste, je španska liga sodelovala s špansko vlado pri oblikovanju kraljevega dekreta na temo ureditve španskega klubskega športa, pri tem pa se ni posvetovala ne s špansko nogometno zvezo ne s sindikatom španskih profesionalnih nogometašev.

Verjetno sta obe organizaciji že zaradi tega dejstva užaljeno dvignili nos, trdita pa, da imata tudi nepremostljive vsebinske pomisleke, ki ju vodijo v radikalne poteze. Gre predvsem za različne poglede na razdelitev zaslužka od televizijskih pravic med klube v prvi in drugi ligi. Zveza je tako odredila prekinitev vseh nogometnih aktivnosti pred prihodnjim koncem tedna, podpora sindikata pa je pri tem zelo pomembna. Liga bi namreč formalnopravno tekme vseeno lahko organizirala in položaj dokončno privedla v kaos, v katerem bi bili priče precedenčnim zapletom.

Mogoče bi bilo na primer, da bi liga vodila tekmovanje do konca, razglasila prvaka in oblikovala svojo lestvico, a bi zveza prijavila moštva v evropske pokale po lastni lestvici, oblikovani po koncu tokratnega 36. kroga. Enako pa bi se obnašala, tudi ko gre za izpad iz elitne druščine, pri katerem velik zaplet obstaja že od prej; Almeria ima namreč po štetju lige tri točke več kot po štetju zveze. Toda kot vse kaže, so ta ugibanja nepomembna, kajti sindikat v primeru, da bo liga ukazala nadaljevanje tekmovanja, napoveduje stavko. Pri čemer pa bi bil kaos le malce manjši, kajti liga bi seveda vpletene klube lahko tekmovalno kaznovala tako v tej kot v naslednji sezoni, kar bi ponovno spletlo nerešljive zanke.

Če bodo vpletene strani vztrajale na svojih bregovih, bo nedvomno prišlo do groze skorajda apokaliptičnih razsežnosti. Španska nogometna javnost in ljubitelji španskega nogometa bodo zato poskušali normalno spremljati tokratni krog, hkrati pa bodo z zadržanim dihom čakali ponedeljkov sestanek sprtih strani. Na njem naj bi padla dokončna odločitev o zadevi, pri kateri sta borca za naslov neopredeljena in ki na za mnoge najmočnejše državno prvenstvo meče zelo globoko senco.