26.08.2014 22:34:34

MARIBORU USPELO! Slovenija po 15 letih spet v ligi prvakov!

Drago Wernig - TAKA

Nogometaši Maribora so v Glasgowu z 1:0 premagali Celtic in se še drugič v zgodovini uvrstili v elitno ligo prvakov!

Celtic Park se je v pričakovanju tekme polnil počasi. Navijači so ob stadionu do zadnjega uživali ob hitro pripravljeni hrani in pivu, toda le nekaj minut prej, preden je madžarski sodnik Viktor Kassai označil začetek dvoboja, so bile tribune zasedene skoraj do zadnjega kotička in Mariborčani so kmalu spoznali, da so se zares znašli v zeleno-belem peklu. Uvod je bil spektakularen, človeku se naježi koža, na krilih izjemne energije so gostitelji odločno krenili v napad, toda zaradi izhodišča iz Ljudskega vrta nikakor brezglavo.

Vijoličasti so se dobro odzvali. Bili so organizirani in disciplinirani; ko je bilo treba, so žogo znali zadržati v svoji posesti. Tudi do te mere, da so domači navijači postajali nejevoljni. Tekmece so nevtralizirali in vse bolj pogledovali tudi proti škotskim vratom, in v 16. minuti bi Celtic Park kmalu onemel, ko se je po Ibraimijevi podaji v ugodnem položaju znašel Tavares, a je za želeni zaključni strel preveč okleval.

Slovenski prvaki so kazali spodobno podobo, tribune pa so postajale vse bolj nezadovoljne nad izvedbo svojih ljubljencev.

Po slabe pol ure igre je znova zadišalo po gostujočem vodstvu, ko je po čudoviti akciji do strela prišel Viler, vendar z desnico ni bi dovolj močan, Gordon je mrežo ohranil nedotaknjeno. Mariborčani so bili zreli, samozavestni, upali so si igrati. S kombinatoriko so jezili Škote, za najvišjo oceno tretje četrtine obračuna je manjkala žoga v domači mreži, ampak liga prvakov se ni zdela preveč oddaljena ...

Ante Šimundža med odmorom ni posegel po menjavi, Kelti, ki v prvem delu niso sprožili v okvir vrat, so ob gromoglasni podpori znova poskusili s pritiskom. Vijoličastim ni bilo lahko, v 56. minuti se je McGregor stresel prečnik Handanovićevih vrat, zeleno-beli pekel je postajal vse bolj vroč. Celtic je bil podjetnejši, nevarnejši, toda v 66. minuti se je izjemna priložnost vendarle ponudila Vršiču, ki je z leve strani krenil proti Gordonu. Lahko bi tudi podal Tavaresu, toda odločil se je za strel, ob katerem je domači vratar odlično posredoval.

TAVARES IZKORISTIL ZMEDO
Ampak to je bil za Mariborčane pravšnji zagon in v 75. minuti so se veselili zasluženega vodstva. Po podaji Vilerja z leve strani in odločnosti Mertlja je v kazenskem prostoru do strela prišel Tavares in svojo ekipo popeljal na prag raja.

Škoti so bili osupli, samo 120 sekund pozneje bi bili lahko še bolj, ko je sijajno prodrl Mendy in čudovito streljal, vendar se je Gordon izkazal.

Vse bolj živčnim nogometašem Celtica seveda ni preostalo drugega, kot da so vse stavili v napad, toda Štajerci so bili vse do 93. minute veliko bližje drugemu golu kot domačini izenačenju, nakar je Handanović s sijajnim posredovanjem preprečil izenačenje van Dijku, in vijoličasti so se zasluženo veselili novega mejnika v svojih karierah.

Povratna tekma zadnjega kroga kvalifikacij za ligo prvakov

CELTIC - MARIBOR 0:1 (0:0)

(izid prve tekme 1:1)
Glasgow - Stadion Celtic Park. 58.000 gledalcev. Glavni sodnik: Viktor Kassai (Madžarska).
Strelec: 0:1 Tavares (75)
CELTIC: Gordon, Izaguirre, Ambrose, van Dijk, Mulgrew, Lustig (od 72. Boerrigter), Johansen, Kayal (od 46. Commons), McGregor, Stokes, Berget (od 66. Matthews). Trener: Ronny Deila.
MARIBOR: Handanović, Stojanović, Rajčević, Šuler, Viler, Ibraimi, Filipović, Mertelj, Vršič (od 83. Bohar), Tavares (od 92. Dervišević), Mendy. Trener: Ante Šimundža.
Rumeni kartoni: Commons (48), van Dijk (88), Boerrigter (89); Šuler (52), Rajčević (54), Stojanović (79), Tavares (85)