14.10.2014 22:44:14

Dramatični zaključek Portugalcev in Nemcev (video)

S tekmami 3. kroga so se v torek nadaljevale kvalifikacije za uvrstitev na naslednje evropsko prvenstvo, ki ga bo leta 2016 gostila Francija.

Torek je bil zadnji dan kvalifikacijskih tekem za Euro 2016, večer pa je prinesel obilo drame tako v pozitivnem kot negativnem smislu te besede. Celotno dogajanje so zasenčili neredi na tekmi med Srbijo in Albanijo, tekma pa je bila po daljši prekinitvi zaradi vsesplošnih izgredov na koncu tudi prekinjena.

Najbolj zanimivo je bilo na tekmi med Nemčiji in Irsko. Aktualni svetovni prvaki so bili očitno še vedno pod vplivom presenetljivega poraza proti Poljski v drugem krogu tekmovanja, nič kaj prepričljivi pa niso bili niti tokrat. V 71. minuti po zadetku Tonija Kroosa je sicer vse kazalo, da bodo strli irski odpor, a kaj ko jim je nasmešek z obraza v 93. minuti izbrisal John O'Shea.

Še eno odločitev v zadnji sekundi tekme smo doživeli med Portugalsko in Dansko. Slednja se je na domačem igrišču dobro upirala Cristianu Ronaldu in druščini, a prvi mož Portugalcev je zablestel, ko je bilo najbolj potrebno. V 95. minuti. S tem so omilili poraz, ki so ga presenetljivo doživeli na prvi tekmi, ko so jih na domačem terenu premagali Albanci.

Odigrana je bila tudi ena tekma v "slovenski" skupini E, in sicer je Švica po porazih z Anglijo in četo Srečka Katanca vendarle prišla do prve zmage. Tekmec je bil vsekakor po meri, Švica pa se z gostovanja iz San Marina vrača s tremi točkami in štirimi doseženimi zadetki.

bih belgija

NOV PORAZ NIZOZEMSKE, VISOKA ZMAGA HRVATOV
Ponedeljkovo uvodno srečanje je bilo na sporedu v Astani, kjer sta se prvič v zgodovini med seboj pomerili reprezentanci Kazahstana in Češke. Slednja je slavila s 4:2, pri zmagovalcih so se med strelce vpisali štirje različni nogometaši, pri domačih pa je bil dvakrat uspešen Jurij Logvinenko. V isti skupini je za rahlo presenečenje poskrbela Islandija, ki je na kolena spravila Nizozemsko. Islandci so tako poleg Češke še edini neporaženi v skupini A, zaradi boljše gol razlike pa po treh odigranih krogih nekoliko nepričakovano zasedajo sam vrh.

Stoodstotni sta še naprej Italija in Hrvaška, ki kraljujeta v skupini H. Naši južni sosedi so v Osijeku s kar 6:0 premagali Azerbajdžan. Že po prvih 45 minutah je bilo 4:0, strelske vaje pa je v 11. minuti začel Andrej Kramarić, z dvema zadetkoma je nadaljeval Ivan Perišić, Marcelo Brozović pa se je med strelce vpisal v sodniškem dodatku prvega polčasa. V drugem polčasu je najprej zadel še Luka Modrić, Rashad Sadigov pa je zatresel še lastno mrežo. Italija je bila v gosteh boljša od Malte, edini gol je na svojem debiju v reprezentančnem dresu dosegel Graziano Pelle.

hrvaska
Zelo zanimivo je bilo tudi v Zenici, kjer sta se pomerila glavna favorita za prvi dve mesti v skupini B. Srečanje so sicer bolje začeli domači nogometaši, ki so v 28. minuti povedli preko Edina Džeka, prijateljskih 1:1 pa je Belgijcem v drugem polčasu zagotovil Radja Nainggolan. Toda Bosancem je točka lahko le slaba uteha, saj trenutno brez zmage zasedajo predzadnje mesto v skupini, pred njimi pa je celo Ciper.

ANGLEŽI IZKORISTILI ŠTEVILČNO PREDNOST
V nedeljo je bilo odigranih osem tekem. Seveda je za slovenske ljubitelje nogometa najbolj zanimivo dogajanje v skupini E. V prvem srečanju tretjega kroga je Estonija gostila Anglijo. Domačini so se favoriziranim gostom dobro upirali. Vendar pa so v 48. minuti ostali z igralcem manj na igrišču. Takrat je svoj drugi rumeni karton (oba je dobil zaradi prekrška) na tekmi prejel kapetan Klavan in moral predčasno v slačilnico.

Varovanci selektorja Royja Hodgsona so to znali izkoristiti. Mrežo domače ekipe pa je v 74. minuti razdevičil Wayne Rooney. Kapetan Albiona je uspešno izvedel prosti strel z roba kazenskega prostora nekoliko z leve strani. Žogo je prek živega zidu mojstrsko poslal v bližji kot nemočnega vratarja Pareika.

"Mislim, da bi morali zmagati z višjo razliko. Še posebej dobro smo igrali v prvem polčasu, ko smo si ustvarili veliko priložnosti, a jih nismo izkoristili. Pohvale Estoncem, ki niso obupali in so se ves čas močno trudili, da bi nam onemogočili doseči zadetek. Na srečo jim to ni uspelo pri Rooneyjevem prostem strelu. To je bil pomemben zadetek, saj smo počasi postajali nervozni," je povedal selektor Hodgson, in dodal: "Pred nami je še veliko dela, a kažemo spodbudne znake. Imamo veliko zanimivih igralcev in naša napadalna igra je na trenutke zelo dobra. Za razvoj te ekipe imamo dve leti, med fanti skoraj ni nikogar, ki bi imel blizu trideset let."

Tako so Angleži slavili tretjič zapored, njihova mreža pa še naprej ostaja nedotaknjena (8:0). Estonci so po zmagi proti Sloveniji izgubili obe oktobrski preizkušnji.

V drugi tekmi je Slovenija z 2:0 zmagala v Litvi.

V skupini C so Ukrajinci z 1:0 odpravili Makedonce, edini zadetek pa dosegli v sodniškem podaljšku prvega polčasa. Slovaki so na krilih svojega prvega zvezdnika Mareka Hamšika, ki je dosegel dva zadteka, slavili v Belorusiji in prišli do tretje zmage v kvalifikacijah. Po porazu v Bratislavi so Španci brez večjih težav zmagali v Luksemburgu (4:0), svoj prvenec za furijo je dosegel Diego Costa.

hamsik re

V skupini G so za presenečenje so poskrbeli Moldavci, ki so na gostovanju v Rusiji iztržili točko. Domačini so sicer povedli v 73. minuti, ko je Dzjuba izkoristil enajstmetrovko. Vendar pa je vodstvo varovancev selektorja Fabia Capella že v naslednji minuti izničil Epureanu. Avstrijci so bili z 1:0 boljši od Črnogorcev in bodo po treh krogih ostali na prvem mestu lestvice v svoji skupini. Prvo zmago v kvalifikacijah je po dveh remijih zabeležila Švedska. Skandinavci so z 2:0 premagali Liechtenstein.

Skupina A

KAZAHSTAN - ČEŠKA 2:4 (0:2)
0:1 Dočkal (13), 0:2 Lafata (44), 0:3 Krejči (56), 1:3 Logvinenko (84), 1:4 Necid (88), 2:4 Logvinenko (90+1)

ISLANDIJA - NIZOZEMSKA 2:0 (2:0)
1:0 Sigurdsson (10, enajstmetrovka), 1:0 Sigurdsson (42)

LATVIJA - TURČIJA 1:1 (0:0)
0:1 Kisa (47), 1:1 Sabala (54, enajstmetrovka)

ANDORA - IZRAEL 1:4 (1:2)
0:1 Damari (3), 1:1 Lima (15, enajstmetrovka), 1:2 Damari (41), 1:3 Damari (82), 1:4 Hemed (90+6, enajstmetrovka)

BiH - BELGIJA 1:1 (1:0)
1:0 Džeko (28), 1:1 Nainggolan (51)

WALES - CIPER 2:1 (2:1)
1:0 Cotterill (13), 2:0 Robson-Kanu (23), 2:1 Laban (36)

BELORUSIJA - SLOVAŠKA 1:3 (0:0)
0:1 Hamšik (63), 1:1 Kalačev (79), 1:2 Hamšik (84), 1:3 Šestak (90+1)

LUKSEMBURG - ŠPANIJA 0:4 (0:2)
0:1 Silva (27), 0:2 Paco (42), 0:3 Costa (69), 0:4 Bernat (88)

GIBRALTAR - GRUZIJA 0:3 (0:2)
0:1 Gelašvili (9), 0:2 Okriašvili (19), 0:3 Kankava (69)
POLJSKA - ŠKOTSKA 2:2 (1:1)
1:0 Maczynski (12), 1:1 Maloney (18), 1:2 Naismith (57), 2:2 Milik (76)

SAN MARINO - ŠVICA 0:4 (0:3)
0:1 Seferović (10), 0:2 Seferović (24), Džemaili (30), 0:4 Shaquiri (79)

RUSIJA - MOLDAVIJA 1:1 (0:0)
1:0 Dzjuba (73, enajstmetrovka), 1:1 Epureanu (74)

HRVAŠKA - AZERBAJDŽAN 6:0 (4:0)
1:0 Kramarić (11), 2:0 Perišić (34), 3:0 Perišić (45), 4:0 Brozović (45+2), 5:0 Modrić (56, enajstmetrovka), 6:0 Sadigov (61, avtogol)

MALTA - ITALIJA 0:1 (0:1)
0:1 Pelle (24)

NORVEŠKA - BOLGARIJA 2:1 (1:1)
1:0 Elyounoussi (13), 1:1 Bodurov (43), 2:1 Nielsen (72)