09.09.2014 22:40:29

Čehi izkoristili veliko napako Jaanmata

Za nami so tekme uvodnega kroga kvalifikacij za nastop na evropskem prvenstvu, ki ga bo leta 2016 gostila Francija, in so se igrale v treh dneh.

V prvem dvoboju skupine A sta si nasproti stali reprezentanci Kazahstana in Latvije. Srečanje se je končalo z najmanj priljubljenim izidom (0:0), tako da sta si tekmeca razdelila točki. Derbi skupine se je igral v Pragi, kjer so Čehi gostili Nizozemce. Tretja reprezentanca z zadnjega svetovnega prvenstva je pod vodstvom novega selektorja Guusa Hiddinka nastopila v precej okrnjeni zasedbi, saj so zaradi poškodb in bolezni manjkali Arjen Robben, Klaas Jan Huntelaar in Rafael van der Vaart.

Čehi so to znali izkoristiti. Sredi prvega polčasa so prišli v vodstvo prek Dočkala, v 55. minuti je sicer izenačil De Vrij, v prvi minuti sodnikovega dodatka pa je za delirij na tribunah poskrbel Pilar, ki je izkoristil katastrofalno napako gostujočega branilca Jaanmata. Ta je skušal žogo z glavo vrniti vratarju, a je to storil tako nespretno, da je zadel vratnico svojega gola, Pilarju pa okroglega usnja ni bilo težko pospraviti v prazno mrežo.

V tretji tekmi so se pomerili Islandci in Turki, dvoboj pa se je nekoliko presenetljivo končal z visoko zmago domačih. Ti so povedli že v 18. minuti, delo pa dokončali v zadnji četrtini dvoboja, ko sta zadela Sigurdsson in Sigthorsson. Turki so večino drugega polčasa odigrali z igralcem manj, saj je bil v 59. minuti izključen Toprak, ki je v kratkem času prejel dva rumena kartona.

CIPER SLAVIL V ZENICI
V skupini B sta bili odigrani dve srečanji. Nogometaši BiH so v Zenici gostili Ciper. Potem ko je že v šesti minuti zadel Ibišević, so domači navijači mislili, da bodo njihovi ljubljenci z lahkoto vknjižili prvi komplet točk. Vendar se Ciprčani niso strinjali z njimi. Gostje so imeli svoje načrte, Kristofi je v vsakem polčasu zadel po enkrat, obrnil izid in gostom prinesel zmago.

Z identičnim izidom se je končalo tudi srečanje Andore in Walesa. Po presenetljivem vodstvu Andorcev je za goste dvakrat zadel najdražji nogometaš na svetu Bale, drugi gol je zabil devet minut pred koncem dvoboja.

V skupini H je Bolgarija prišla do težke, a zaslužene zmage v Azerbajdžanu. Gostje so povedli že v 14. minuti, na začetku drugega polčasa pa je domačinom uspelo izenačiti. Dvoboj je odločil zadetek Hristova v 87. minuti.

Derbi skupine se je igral v norveški prestolnici, kjer je gostovala Italija. Azzurri so slavili z 2:0. Domačo mrežo je v 17. minuti načel Simone Zaza, ki ga je selektor Antonio Conte vpoklical namesto Maria Balotellija. Triindvajsetletni napadalec Sassuola se mu je oddolžil s prvencem v izbrani vrsti. Usodo Norvežanov pa je po dobri uri igre zapečatil Bonucci.

Hrvati so v Zagrebu gostili Maltežane. Kockasti so se morali kar pošteno potruditi, da so ugnali avtsajderja skupine. Čeprav je ta v 31. minuti ostal brez izključenega Borga, se je dobro upiral favoriziranemu domačinu. Hrvaška je povedla na začetku drugega dela igre, ko je zadel Modrić, ki je prav danes praznoval svoj 29. rojstni dan. Za končnih 2:0 je poskrbel rezervist Kramarić, ki je žogi pot v mrežo našel v 81. minuti.

ANGLEŽI SLAVILI V ŠVICI
Drugi dan so z zmago začeli Rusi. Ti so v okviru skupine G pred svojimi navijači upravičili vlogo favorita in s 4:0 ugnali Liechtenstein. Zanimivo je, da so si gostje uvodna gola zabili kar sami, varovanci selektorja Fabia Capella pa so iz igre zadeli le enkrat.

V isti skupini je slavila še Črna gora, ki je bila na svojem igrišču z 2:0 boljša od Moldavije. Na tretji tekmi sta se Avstrija in Švedska razšli z remijem - 1:1.

V skupini C je Luksemburg pred svojimi gledalci igral 1:1 z Belorusijo, medtem ko sta Španija in Slovaška vknjižili prvi komplet točk. Furija je s 5:1 odpravila Makedonijo, za katero je edini zadetek dosegel Agim Ibraimi. Slovaki pa so v gosteh ugnali Ukrajino.

V skupini E so se zmage veselili Estonci, Litovci in Angleži. Estonci so z 1:0 odpravili Slovenijo, Litovci niso imeli težkega dela v San Marinu, Angležem pa je tri točke na gostovanju v Švici prinesel dvakratni strelec Danny Welbeck.

DOMAČI PORAZ PORTUGALSKE
Prvi dan kvalifikacij za Euro 2016 je že postreglo z nemalo zanimivimi obračuni in razpleti. Največje presenečenje so nedvomno pripravili Albanci, ki so v gosteh premagali Portugalce brez Cristiana Ronalda. Junak večera je bil triindvajsetletni napadalec praške Sparte Bekim Bala.

Svoj prvenec so doživeli tudi nogometaši Gibraltarja, ki so v svojem prvem nastopu v kvalifikacijah visoko izgubili. Poljaki so jim s sedmimi zadetki pokvarili praznik. Aktualni svetovni prvaki Nemci so se na domačih tleh dolgo mučili s trdoživimi Škoti, mož odločitve pa je bil z dvema zadetkoma Thomas Müller.

Naj spomnimo: 53 reprezentanc se bo v devetih skupinah vse do 17. novembra 2015 borilo za 23 mest, ki ob gostiteljici Franciji vodijo na evropsko prvenstvo. Novost v tokratnem formatu je število udeležencev, kar pomeni, da se neposredno na prvenstvo uvrstita prvi dve reprezentanci iz vsake skupine in najboljša tretjeuvrščena, medtem, ko bodo štiri preostale udeležence dale dodatne kvalifikacije preostalih osmih tretjeuvrščenih ekip.

Skupina A

KAZAHSTAN – LATVIJA 0:0

ČEŠKA – NIZOZEMSKA 2:1 (1:0)
1:0 Dočkal (22), 1:1 De Vrij (55), 2:1 Pilar (90+1)

ISLANDIJA - TURČIJA 3:0 (1:0)
1:0 Bodvarsson (18), 2:0 Sigurdsson (76), 3:0 Sigthorsson (78)

Skupina B

ANDORA - WALES 1:2 (1:1)
1:0 Lima (6, enajstmetrovka), 1:1 Bale (22), 1:2 Bale (81, enajstmetrovka)

BiH – CIPER 1:2 (1:1)
1:0 Ibišević (6), 1:1 Kristofi (45), 1:2 Kristofi (73)

Skupina C

LUKSEMBURG – BELORUSIJA 1:1 (1:0)
1:0 Gerson (42); 1:1 Drahun (78)

ŠPANIJA - MAKEDONIJA 5:1 (3:1)
1:0 Ramos (16, enajstmetrovka), 2:0 Paco (17), 2:1 Ibraimi (28, enajstmetrovka), 3:1 Busquets (45+3), 4:1 Silva (50), 5:1 Pedro (90+1)

UKRAJINA - SLOVAŠKA 0:1 (0:1)
0:1 Mak (17)

Skupina D

GRUZIJA - IRSKA 1:2 (1:1)
0:1 McGeady (24), 1:1 Okriašvili (38), 1:2 McGeady (90)

NEMČIJA - ŠKOTSKA 2:1 (1:0)
1:0 Müller (18), 1:1 Anya (66), 2:1 Müller (70)

GIBRALTAR - POLJSKA 0:7 (0:1)
0:1 Grosicki (11), 0:2 Grosicki (48), 0:3 Lewandowski (50), 0:4 Lewandowski (53), 0:5 Szukala (58), 0:6 Lewandowski (80), 0:7 Lewandowski (92)

Skupina E

ESTONIJA - SLOVENIJA 1:0 (0:0)
1:0 Purje (86)

SAN MARINO - LITVA 0:2 (0:2)
0:1 Matulevičius (5), 0:2 Novikovas (36)

ŠVICA - ANGLIJA 0:2 (0:0)
0:1 Welbeck (59), 0:2 Welbeck (90+5)

Skupina F

MADŽARSKA - SEVERNA IRSKA 1:2 (0:0)
1:0 Priskin (75), 1:1 McGinn (81), 1:2 Lafferty (88)

FERSKI OTOKI - FINSKA 1:3 (1:0)
1:0 Holst (41), 1:1 Riski (53), 1:2 Riski (78), 1:3 Eremenko (82)

GRČIJA - ROMUNIJA 0:1 (0:1)
0:1 Marica (10, enajstmetrovka)

Skupina G

RUSIJA - LIECHTENSTEIN 4:0 (1:0)
1:0 Büchel (4, avtogol), 2:0 Frick (50, avtogol), 3:0 Kombarov (54, enajstmetrovka), 4:0 Dzjuba (65)

AVSTRIJA - ŠVEDSKA 1:1 (1:1)
1:0 Alaba (7, enajstmetrovka); 1:1 Zengin (12)

ČRNA GORA - MOLDAVIJA 2:0 (1:0)
1:0 Vučinić (45+3), 2:0 Tomašević (73)