30.07.2015 22:43:09

Slovenija v Kidričevem na prijateljski tekmi premagala Novo Zelandijo

V Kidričevem so nekoč v glavnem gostovali nogometaši reprezentanti. Nocoj so to mesto pri Ptuju obiskali tudi košarkarski reprezentanti in gledalce razveselili z zmago.

Slovenska košarkarska reprezentanca je začela niz desetih prijateljskih tekem v okviru priprav na evropsko prvenstvo v Zagrebu. V Kidričevem je premagala Novo Zelandijo s 73:68 (18:17, 33:38, 49:52).

Slovenija je nastopila oslabljena, saj je manjkalo kar nekaj pomembnih članov selekcije Jureta Zdovca. Zoran Dragić se bo zaradi dogovora NBA - Fiba reprezentanci pridružil 1. avgusta, Jaka Klobučar ima težave s hrbtom, Saša Zagorac je bil pred kratkih operiran, Miha Zupan pa je z blagoslovom selektorja odšel na svetovni kongres gluhih v Istanbul.

Medtem ko je bila za Slovenija to prva tekma in to le dobrih deset dni od zbora reprezentance, je Nove Zelandija že v zaključku priprav. Sredi avgusta jo namreč čakata dve kvalifikacijski tekmi z Avstralijo za nastop na olimpijskih igrah 2016.

Kljub vsemu je Slovenija iztržila uvodno zmago, trener Jure Zdovc pa je spoznal tudi igralce, ki bodo v naslednjih tekmah, ko se bodo ekipi pridružili še manjkajoči člani, verjetno dobili manj priložnosti. Novi izzivi Slovenijo čakajo že prihodnji teden; najprej dve tekmi v ponedeljek in torek z Avstralijo (Laško, Stožice), nato pa še turnir v Rigi s Poljsko ter Latvijo.

Slovenija je tekmo dobila šele v zadnjih petih minutah. Do tedaj so bili gostje vseskozi v ospredju, nato pa je Zdovčevim varovancem stekel met za tri točke. Luka Rupnik je v 36. minuti zadel za tri in vodstvo 59:57, Klemen Prepelič je dodal naslednjo trojko za 66:62, zadnji žebelj v novozelandsko krsto pa je zabil Nebojša Joksimović v zadnji sekundi napada (69:62) dobro minuto pred koncem.

Jure Zdovc je priložnost ponudil vsem trinajstim igralcem, ki jih je imel na klopi. Novopečeni kapetan in najstarejši reprezentant Jure Balažić se je izkazal s 15 točkami, novinec v reprezentanci Žiga Dimec je dosegel 11 točk, po deset pa sta jih dodala Alen Omić (6 skokov) in Luka Rupnik (trojke 3:6).

Varovanci selektorja Jureta Zdovca bodo s prijateljskimi tekmami nadaljevali naslednji teden; v ponedeljek in torek se bodo v Laškem ter Stožicah dvakrat pomerili z Avstralijo.

SLOVENIJA NOVA - ZELANDIJA 73:68 (49:52, 33:38, 18:17)

Kidričevo - Športna dvorana. 1500 gledalcev. Sodniki: Sašo Petek, Matej Špendl, Žiga Pohleven (vsi Slovenija).
SLOVENIJA: Joksimović 4 (1:2), Rupnik 10 (1:2), Prepelič 9, Tomić 3 (3:4), Blažič 2 (2:2), Nikolić 5 (3:4), Balažić 15 (2:2), Mahkovic 1 (1:2), Dimec 11 (3:4), Omić 10, Lapornik 2 (2:2), Vončina, Slokar 1 (1:2).
N. ZELANDIJA: Ili 2, Te Rangi 7, Bailey, Bartlett 7 (2:4), Kenny, Vukona 6 (6:8), Webster 19 (7:7), Abercrombie 8 (1:2), Wynyard, Fotu 13 (2:2), Prewster, Loe 3.
Prosti meti: Slovenija 17:24, N. Zelandija 18:23.
Met za tri točke: Slovenija 8:21 (Rupnik 3, Prepelič 3, Balažić, Joksimović), N. Zelandija 8:25 (Webster 2, Te Rangi 2, Bartlett, Abercrombie, Fotu, Loe).
Osebne napake: Slovenija 27, N. Zelandija 24.