Primož Salmič
07.10.2014 19:44:31

Zeleno-beli spet boljši od Zagrebčanov

Arsen Perić

V drugem krogu lige ABA je Union Olimpija na svojem igrišču s 77:67 (16:17, 37:32, 61:46) odpravila Cedevito.

Po uvodni zmagi nad Cibono v Zagrebu so varovanci trenerja Aleša Pipana štiri dni pozneje v Stožicah ugnali še drugega predstavnika iz hrvaške prestolnice. Po aktualnem prvaku lige ABA je padel še finalist zadnje sezone Cedevita, ki je tako na začetku sezone izgubila z obema slovenskima ekipama

Obe ekipi sta nastopili nepopolni. Pri Olimpiji sta manjkala Gregor Hrovat in Jaka Brodnik, Cedevita je bila brez Roka Ukića ter tudi brez bolnega prvega trenerja Jasmina Repeše.

Začetek tekme je minil v znamenju Mirze Begića, ki je dosegel osem od prvih desetih točk Olimpije. Ta je po zadetem prostem metu Hrista Nikolova sredi četrte minute vodila z 11:4, sedem točk je bila najvišja prednost ene ali druge ekipe v prvem polčasu.

begic_8609 ap
Arsen Perić

Cedevita je po začetnih 2:0 spet vodila ob koncu prve četrtine, Ljubljančane pa je pred tem začela loviti z odhodom Begića na klop. Alen Omić ni bil enakovredna menjava, naj gre za igro v obrambi ali napadu. Zmaji so goste tudi v drugi četrtini vseskozi lovili, čeprav si Cedevita višjega naskoka od štirih točk (28:24) sredi 15. minute ni nabrala.

Štiri minute pred koncem polčasa so hrvaški prvaki še imeli prednost 30:27, ko pa je s trojko izenačil Marko Marinović, so spet nastopile Olimpijine minute. Zaključek četrtine je povsem pripadel zmajem, ki so povedli s 37:30, tik pred koncem pa malce nespretno prejeli še en koš. Vodstvo petih točk bi bilo lahko tudi višje, če ne bi Ljubljančani znova katastrofalno metali prostih metov, od 16 poskusov so jih zadeli le sedem oziroma 44 odstotkov.

Tudi v tretji četrtini se ta element ni prav nič izboljšal, prav nasprotno, zmaji so še naprej grešili kot za stavo, a vodstvo kljub temu višali. Za to je bila najbolj zaslužna odlična obramba, ki je povsem ustavila napad Zagrebčanov. Slednji so bili brez idej, izgubljali žoge ali se zabijali v čvrst zid dobro postavljenih igralcev Olimpije. Na drugi strani se je razigral Hristo Nikolov, ki je s sedmimi zaporednimi točkami začel odlične minute zeleno-belih v napadu. Od 24. minute do konca četrtine so naredili delni izid 16:5 in se v zadnji del igre podali z lepo prednostjo 15 točk.

Gostje so vanj krenili na vse ali nič, agresivno so zmaje pokrivali že na njihovi polovici, zato so imeli Ljubljančani velike težave z organizacijo napada. Šele po slabih treh minutah in pol so dosegli prvi koš v tej četrtini, k sreči zanje pa so tudi gostje precej grešili v napadu in se prednost v tem času ni stopila za več kot štiri točke.

Plus enajst je bilo tudi še minuto in pol do konca, ko je Begić z dvema skokoma v napadu poskrbel, da je bila tekma praktično odločena, dokončno pa s košem prvega strelca zeleno-belih Blaža Mahkovica po izvrstni, pravi kegljaški podaji Marinovića.

Union Olimpija - Cedevita 77:67 (16:17, 37:32, 61:46)

Ljubljana - dvorana Stožice, gledalcev 1500, sodniki: Vojinović, Maričić, Glišić (vsi Srbija).
UNION OLIMPIJA: Rupnik 2 (2:2), Marinelli 1 (1:2), Salin 7 (1:2), Murić 4 (0:4), Begić 11 (1:1), Nikolov 14 (1:2), Mahkovic 17 (4:7), Omić 8 (2:6), Marinović 9 (1:3), Kanacević 4.
CEDEVITA: Ramljak 9, Pilepić 13 (5:6), A. Delaš 8 (2:2), Bilan 15 (1:2), M. Delaš 8 (1:3), Gordić 11, Arapović 3.
Prosti meti: Union Olimpija 13:29, Cedevita 9:13.
Met za tri točke: Union Olimpija 6:18 (Marinović 2, Salin 2, Nikolov, Mahkovic), Cedevita 6:15 (Pilepić 2, M. Delaš, Gordić, Arapović, Ramljak).
Osebne napake: Union Olimpija 20, Cedevita 27.