27.08.2015 17:11:35

Bolt in Felixova v Pekingu prvaka v razmaku 15 minut

Jamajški superzvezdnik Usain Bolt je šesti dan 15. svetovnega atletskega prvenstva v Pekingu osvojil zlato v teku na 200 m in z izidom sezone na svetu 19,55 sekunde štiri dneve po slavju na 100 m osvojil drugo zlato odličje tem na prvenstvu ter deseto skupno.

Američanka Allyson Felix je 15 minut pred slavjem Bolta osvojila še svoj deveti naslov prvakinje. V teku na 400 m je bila zlata z izidom sezone na svetu (49,26 sekunde). Prav tako z najboljšim dosežkom leta, ki pa je drugi izid vseh časov, je v troskoku slavil Američan Christian Taylor (18,21 m). V četrti končni odločitvi dneva ni bilo prvega dosežka sezone, zato pa se je Poljakinja Anita Wlodarczyk z 80,85 metra zelo približala svojemu svetovnemu rekordu.

Bolt je osvojil že deseto zlato medaljo na SP in je prvi na večni lestvici udeležencem SP, druga pa je Felixova. Oba si bosta skušala priboriti naslednje najžlahtnejše odličje ob koncu prvenstva v štafetah 4 x 100 m. Tako kot na 100 m je bil drugi Američan Justin Gatlin (19,74), ki je bil zadnjič prvi na SP na 200 m leta 2005. V desetem neposrednem obračunu z Boltom je doživel osmi poraz. Bron si je tokrat pritekel Anaso Jobodwana z rekordom Južnoafriške republike (19,87).

Felixova je za deveti naslov ugnala Bahamčanko Shaunae Miller (49,67) in Jamajčanko Sheiricko Jackson (49,99), ki sta z osebnima rekordoma osvojili srebro in bron. Branilka naslova Christina Ohuruogu iz Velike Britanije je bila zadnja, osma (50,63). Felixova ima tudi štiri zlate olimpijske medalje, tri v štafetah in eno na 200 m.

Taylor je v Pekingu osvojil zlato v troskoku in z 18,21 metra dosegel drugi izid vseh časov. Boljši je bil le Britanec Jonathan Edwards, ki je 18,29 m skočil 7. avgusta 1995, ko je osvojil svetovni naslov v Göteborgu. Za aktualnim olimpijskim zmagovalcem Taylorjem je bil drugi Kubanec Pedro Pablo Pichardo (17,73), ki pa je precej zaostal za svojim dosežkom sezone na svetu (18,08 m), ki je veljal do tega SP. Na njem sta oba najvišje uvrščena najboljša dosežka dosegla v zadnji, šesti seriji. Bron si je priboril Portugalec Nelson Evora (17,52 m).

Wlodarczykova je upravičila vlogo prve favoritinje v metu kladiva in je le za 23 centimetrov zaostala za svojim svetovnim rekordom (81,08 m), ki ga je postavila 1. avgusta. Prepričljivo je osvojila drugi naslov prvakinje; prva je bila že leta 2009. Srebro je osvojila domačinka Wenxiu Zhang (76,33 m), bron pa Francozinja Alexandra Tavernier (74,02 m).