Tekmovanje prvič gosti belgijsko mestece De Panne, prizorišče pa je v tematskem parku Plopsaland, ki – po besedah obiskovalcev in tekmovalcev – tekmi daje poseben čar. V Belgiji je tudi več kot 200 slovenskih plesalcev, ki so že prvi dan poskrbeli, da je zaigrala Zdravljica.
Mladinska svetovna prvakinja v kategoriji jazz solo mlajše mladinke je postala Stella Tozon iz PK Kazina, med članskimi jazz dvojicami sta svetovna prvaka Tian Ćehić in Lara Šlibar iz kluba Bolero. Otroci iz jazz formacije "I'm still standing" iz Kazine so postali svetovni otroški podprvaki, Mark Maj Peršuh iz Kazine je med jazz otroškimi solisti osvojil bron. Odlična je bila tudi Maja Železnikar (Bolero), ki je za las zgrešila stopničke v kategoriji jazz solo članice.
Elementi starega jazza in kabareta
"S plesalko, kot je Stella, je vedno užitek delati. Kot koreografa in trenerja te spodbuja k stalnemu raziskovanju novih slogov, gibov, povezav med njimi. S Stello imava sicer lep odnos in super sodelujeva. Je pa vedno pritisk, ko se sestavlja nova koreografija uspešnemu plesalcu. Kot koreograf želiš preseči tudi sebe in svoj uspeh," pripoveduje Matic Bizjak, ki je navdih za zmagovalno koreografijo iskal kar pri Stelli in v njeno koreografijo nanizal veliko elementov starega jazza in kabareta, vmes pa dodal igranje med glasbo in poudarki. "Vsak gib ima svoj namen in ni v koreografiji samo samemu sebi namen," še doda Bizjak, ki pri ustvarjanju veliko razmišlja o gibih, ki jih določen plesalec lahko izvede, ob tem pa ga vodijo glasba, stil in čustva, je še povedal.
Kostum in imidž sta pomembna
Tudi izbira kostuma ni naključje, saj ima Bizjak vizijo kostuma v mislih že v začetku procesa: "Vedno sodelujem s šiviljo in plesalci, upoštevam njihove želje, a na koncu sam odločim, kaj je tisto, kar želim na odru. Doslej se mi je to vedno obrestovalo."
Po njegovih besedah je imela tudi drugouvrščena otroška formacija v koreografiji Mirjam Podobnik svoj čar na odru: "Energični gibi v hitri kompoziciji so bili paša za oči in so izstopali. Svojo funkcijo je opravil tudi dobro zasnovan imidž, ki je nadgradil točko in se obrestoval."
Kot poudarja, so bile vse otroške formacije v finalu tam upravičeno, potem pa je stvar okusa, kaj je posameznemu sodniku bolj všeč. "Ples je navsezadnje še vedno subjektiven šport," doda.
Prizorišče v zabaviščnem parku
Tekmovanje ima poseben čar, kar je zaznati tudi iz družbenih omrežij, kjer se vrstijo pohvale organizatorju Dimitriju Coventu, ki je med drugim član predsedstva belgijske zveze Buldo, ki je del IDO. Kot je povedal v intervjuju za IDO, je to dogodek, na katerega se vračajo številne države s petih celin, v tednu dni pa se bo na odru zvrstilo več kot 2500 plesalcev.
"Vedno sem sanjal o organizaciji velikega plesnega dogodka v Plopsalandu," je priznal in dodal, da je zabaviščni park odličen kraj za obisk v prostem času plesalcev.
"Moram priznati, da smo prav vsi navdušeni nad ambientom, dvorano in prostorom. Tekma poteka v zabaviščnem parku, popolnoma okrašenem z božičnim dekorjem, in to naredi prostor ter tekmovanje res posebno. Končno ima ples svojo pravo podobo tudi na tekmovanju. Čisto drugače je gledati koreografije na odru v lepi dvorani z lučmi, kot pa v športni dvorani s košarkarskimi črtami pod plesalci," svojega navdušenja ne skriva niti Matic Bizjak, ki poudarja, da je organizacija dobra in tekma poteka hitro, brez zapletov. Edina pripomba, ki jo ima, je, da je premalo prostora v zaodrju, še posebej za vajo in pripravo skupin.
Organizator navdušen nad slovenskimi plesalci
Bizjak tudi poudari, da se v sojenje po navadi ne vpleta, a misli, da za zdaj sodniki dobro opravljajo svoje delo: "Na odru je veliko slogov jazza, veliko dobrih plesalcev in na koncu je vedno stvar okusa sodnikov, kdo bo zmagal."
"Moja najljubša predstava v moji mali IDO-zgodovini je brez dvoma Behind the Wall iz Slovenije, ki me je na svetovnem prvenstvu v show plesih popolnoma navdušila. Drugi spomin je koreografija naše plesne šole, ki se je na EP v Kielcah prvič uvrstila v finale," je za IDO povedal organizator Covent, ki je tudi lastnik in direktor plesne šole Kreadance DiVa, plesalce pa je nagovoril, naj bodo hvaležni za priložnost, ki jim jo omogočajo starši, trenerji in IDO, ter naj uživajo v vsakem trenutku v njihovih gosteh.