11.08.2024 17:30:43

Košarkarice ZDA z 61. zaporedno zmago zlate v Parizu

profimedia

Ameriške košarkarice so osmič zapored postale olimpijske prvakinje, kar doslej ni uspelo še nobeni ekipi v katerem koli olimpijskem športu. V finalu v Parizu so premagale Francijo s 67:66 (15:9, 25:25, 45:43).

To je obenem že deseta zlata medalje za ameriške košarkarice, hkrati pa enainšestdeseta zaporedna zmaga na olimpijskih igrah. Nazadnje so izgubile na igrah v Barceloni 1992.

Ameriška igralka Diana Taurasi je pri 42 letih postala edina košarkarica v zgodovini s šestimi zlatimi medaljami na OI. "White Mamba", kot je dobila vzdevek, je bila ob tem trikrat svetovna prvakinja, trikrat je osvojila ligo WNBA, postala pa je tudi prvakinja študentske lige NCAA.

Francija je drugič igrala v finalu olimpijskih iger. Tudi v Londonu 2012 je izgubila proti ZDA.

Prvič v zgodovini olimpijskih iger sta se v finalu nekega športa pomerila ista tekmeca. Na moškem košarkarskem turnirju so Američani v soboto prav tako premagali Francijo (98:87).