ps
05.09.2015 22:04:26

Slovenija EuroBasket začela s porazom

Arsen Perić

Slovenska reprezentanca je na prvi tekmi evropskega prvenstva v Zagrebu s 73:80 izgubila s Hrvaško.

V odličnem vzdušju, ki so ga pripravili predvsem slovenski navijači, so Slovenci bolje začeli in v tretji minuti povedli s 6:0. Z dvema trojkama so gostitelji sicer hitro izenačili, a so naši košarkarji vrnili z enako mero. Prednost so nato držali vso prvo četrtino, najvišja je znašala osem točk.

Hrvatom se je videlo, da so v uvodni tekmo domačega turnirja nervozni, a v drugi četrtini so počasi začeli loviti Slovence in jih na 27. točki ujeli, takoj nato pa tudi prvič povedli za štiri točke. Varovanci Jureta Zdovca so se zbrali in poravnali izid, a zdaj so buli Hrvati tisti, ki so imeli ritem tekme v svojih rokah.

V predzadnji minuti prvega polčasa je bil izid še izenačen na 38, nato pa so gostitelji s serijo šestih točk prišli do najvišje prednosti prav ob odhodu na veliki odmor. Štiriinštirideset prejetih točk je bilo preveč, jasno je bilo, okrog česa se bo najbolj vrtel pogovor v garderobi.

A tudi tretja četrtina se ni začela z najboljšo igro v obrambi slovenske izbrane vrste. Hrvati so še vedno preveč na lahek način prihajali do točk in prednost je v 25. minuti prvič zrasla na deset točk. Trojka Slovenije je za trenutek ustavila nalet domačih, toda hitro je sledil nov in minus 13 (63:50) s slovenskega vidika ni obetalo nič dobrega.

Ostalo je še deset minut upanja in trojka Zorana Dragića na začetku zadnje četrtine je spet prebudila Slovence tako na parketu kot tribunah.  Ko je svojo dodal še Miha Zupan je bilo šest minut pred koncem zgolj še pet točk zaostanka.

Spet je postalo napeto, kar se je Hrvatom takoj poznalo v napadu. A žal tudi Slovencem. Ko so prišli bližje, so se roke bolj začele tresti in nikakor niso uspeli ujeti priključka. V zadnjih šestih minutah so dosegli le 11 točk, večino ob koncu, jo je bilo vse odločeno, in izpustili priložnost za prvo zmago, ki so se je toliko bolj veselili Hrvati.

SLOVENIJA - HRVAŠKA 73:80
(23:17, 38:44, 54:65)

Zagreb - Dvorana Arena, gledalcev 12.000, sodniki: Lamonica (Italija), Zamojski (Poljska), Collin (Francija).
Slovenija: Joksimović 3, Prepelič 7 (2:4), Blažič 11 (2:2), Nikolić 5, Dragić 14 (1:3), Zupan 10 (2:2), Balažić 4 (1:2), Omić 10, Klobučar 3 (1:1), Slokar 6 (2:4).
Hrvaška: Tomić 5 (1:2), Rudež 3, Stipčević 3 (3:4), Bogdanović 9 (5:7), Šarić 8 (1:4), Ukić 2, Simon 20 (6:8), Zorić 17 (7:8), Hezonja 13 (1:2).
Prosti meti: Slovenija 11:18, Hrvaška 24:35.
Met za dve točki: Slovenija 16:35, Hrvaška 19:36.
Met za tri točke: Slovenija 10:28 (Dragić 3, Zupan 2, Prepelič, Blažič, Nikolić, Balažić, Joksimović), Hrvaška 6:16 (Simon 2, Hezonja 2, Šarić, Rudež).
Skoki: Slovenija 25 (16 + 9), Hrvaška 43 (28 + 15).
Osebne napake: Slovenija 29, Hrvaška 23.