Primož Salmič
04.08.2015 22:12:22

Pod mejo 70 ni vedno dovolj

V tretji pripravljalni tekmi je slovenska reprezentanca doživela prvi poraz,

Avstralci so se v Stožicah oddolžili za izgubljeno tekmo dan prej v Laškem. Zdovc se je po tekmi zahvalil Mihi Laporniku in Luki Vončini, ostalim pa namenil prost dan.

"Fantom, ki so v ponedeljek sedeli, je treba dati priložnost," je po zmagi na prvi tekmi z Avstralijo dejal Jure Zdovc in za nocojšnji obračun med dvanajsterico uvrstil Bobana Tomića, Blaža Mahkovica ter Luko Vončino, v civilni opravi pa so jih zamenjali Luka Rupnik, Mitja Nikolić ter Miha Lapornik.

Mahkovic je dosegel tudi prvi točki na tekmi, pa čeprav slednje ni začel v štartni peterki. Selektor je namreč že po 45 sekundah oziroma po enem napadu na obeh straneh zamenjal Žigo Dimca. Zakaj, je ostala uganka, morda vam jo bomo lahko razkrili v jutrišnji številki.

Zdovc je napovedal tudi precej težji dvoboj kot dan prej. In imel prav. Pričakoval je, da bo igral Brock Motum, najboljši strelec Avstralije na tekmah z Litvo, ki so ju igrali (in izgubili) pred prihodom v Slovenijo, a ga ni bilo v postavi, tako kot ne Andrewa Bogut, kar pa je bilo po lažji poškodbi na ponedeljkovem srečanju tudi pričakovano.

Avstralskega selektorja je spet stisnilo pri srcu v drugi četrtini, ko je ob prodoru v raketo obležal na parketu član Utaha Dante Exum in nato odšepal z igrišča s pomočjo zdravnika in fizioterapevta. "Avstralija je košarkarska velesila, gotovo je ni lahko premagati in fantom sem čestital za zmago," so bile selektorjeve besede v ponedeljek, ko je bil zadovoljen zlasti z zelo dobro igro v obrambi. "Trdim, da če bomo dobivali okrog 70 točk, potem imamo veliko možnost za zmago. Lani smo imeli veliko tekem z visokim rezultatom, dosegali smo po 90 točk. Zdaj imamo drugačen tip ekipe, treba bo igrati obrambo, potem bodo tudi možnosti za zmago večje," se je pridušal slovenski trener.

zdovc blazic M24_7428

Nocoj se je zmotil. Obramba njegovih varovancev je bila sicer znova na visokem nivoju, 12 točk v prvi in 16 točk v drugi četrtini sta dosežka, ob katerih Zdovc gotovo prikima z glavo. Težava pa je bila, da so Slovenci skupaj dali še točko manj. Tudi Avstralci so stiskali v obrambi, garalo se je za vsak koš, toliko bolj, ker je vseh devet metov za tri točke v prvih dveh četrtinah zgrešilo cilj. Prosti meti bi morali biti v tekmi s tako trdimi obrambami darilo za lahke točke, a pri Sloveniji spet ni bilo tako, že v prvem polčasu so jih pri 12 poskusih zgrešili sedem.

Drugi polčas glede poteka igre ni prinesel nobene spremembe. Dvajset točk ali več na četrtino je bila za obe ekipi utopija, obrambi sta bili glavni. Avstralija je na začetku zadnje četrtine povedla za šest točk, kar se je ob rezultatu 47:41 zdela ogromna razlika. Slovenci so še bolj zagrabili v obrambi,

slovenija avstralija M24_7710

Zdovc jim je skoraj pomagal, tako se je vživel, in tekmeci res pet minut niso dosegli koša. Toda našim v tem času ni uspelo izenačiti, za kar so bili nato kaznovani. Gostje so v dobri minuti nato dali 11 točk in tekma je bila odločena. Klobučar je sicer zadel trojko, prvo in edino slovensko, gostje so se na koncu ustavili pri desetih več. In odtod končna razlika.

Slovenija - Avstralija 51:66 (10:12, 27:28, 41:45)

Ljubljana - dvorana Stožice, gledalcev 3000, sodniki: Majkič, Krejić, Španič (vsi Slovenija).
SLOVENIJA: Prepelič 3 (1:2), Tomić 5 (1:2), Dragić 6 (2:4), Balažić 8 (4:6), Mahkovic 2 (0:2), Dimec 3 (1:2), Omić 15 (3:5), Klobučar 7, Slokar 2.
AVSTRALIJA: Goulding 12, Broekhoff 13 (1:3), Gibson 5, Newley 10 (2:3), Dellavedova 2 (2:2), Bairstow 5 (3:4), Exum 2 (2:2), Martin 5, Andersen 7 (2:2), Jawai 5 (3:4).
Prosti meti: Slovenija 12:23, Avstralija 15:21.
Met za dve točki: Slovenija 18:35, Avstralija 9:36.
Met za tri točke: Slovenija 1:17 (Klobučar), Avstralija 11:22 (Broekhoff 4, Goulding 2, Newley 2, Gibson, Martin, Andersen).
Skoki: Slovenija 37 (26 + 11), Avstralija 42 (26 + 16).
Osebne napake: Slovenija 24, Avstralija 25.
Pet osebnih: Jawai (29.), Bairstow (40.).