© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Aco Sitar
Aco Sitar
01.05.2015 11:30:11

Urica zamujena, ne vrne se nobena

Grega Wernig

Zdaj čakamo, da se Tina Maze odloči, ali bo nadaljevala kariero, in na odločitev, ali bo Andrea Massi prevzel vodenje slovenske moške reprezentance ali dela tekmovalcev reprezentance v alpskem smučanju. Toda časa v tej sezoni zmanjkuje!

Vsa državna prvenstva in tekme nižjega ranga so končana in časa zmanjkuje tudi za testiranja ter izboljšanje tehnike športnikov, preden odidejo na zaslužen počitek.

Večkrat sem že pisal o tem, zakaj slovenski alpski smučarji nazadujejo in zakaj smo zdaj na ravni držav, ki nimajo nikakršne tradicije in niso niti blizu Alpam ali kakšnemu drugemu planinskemu ali gorskemu masivu. Tokrat bom razloge za slabe rezultate alpskih smučarjev iskal malo drugače.

Dejstvo je, da smo športno ena najuspešnejših držav na planetu. Če izpostavim samo športnike z največ uspehov v zadnji sezoni v zimskih športih – Žan Košir, Tina Maze, Peter Prevc, Filip Flisar, Jakov Fak in Rok Marguč. Dejstvo je, da imamo posameznike v gospodarstvu in ekonomiji, ki so vodilni v svetu in praktično nimajo konkurence – Igor Akrapovič, Joc Pečečnik, Ivo Boscarol ...

Precej skrivnosti na to temo sta odstrla Janez Šušteršič z "Neuspešno državo uspešnih posameznikov" in Miha Mazzini z "Zakaj smo najboljši na svetu?". Oba kolumnista obravnavata v enoletnem obdobju praktično isto temo, na katero pa pravi odgovor dobimo šele z odločbo ustavnega sodišča o zadevi Patria.

Naj najprej razložim, zakaj tako mislim. Če bi ustavno sodišče sledilo zmazkom sodstva, bi se Patria končala v Strasbourgu, tako pa je ustavno sodišče obvarovalo državo še večje sramote. V gospodarstvu in športu pa sodišča, kot je ustavno sodišče, ni in vsak lahko mesari, kot se mu zdi, če ima podlago, kot jo je opisal Mazzini. Ena njegovih bistvenih misli je, da potomce partijskih funkcionarjev, potem ko zafurajo eno podjetje, že čaka novo, ki gre spet v stečaj, zato ustanovijo novo podjetje. Delavci iz prejšnjega gredo na zavod za zaposlovanje, terjatve bank pa na slabo banko. Poanta Šušteršiča je, da imamo težavo z ljudmi, ki imajo vedno prav in imajo moč, da svoj prav tudi uveljavijo, za kar pa ne sprejemajo nikakršne odgovornosti, posebej če se financirajo iz proračuna.

Kaj imata torej smučanje in smučarska zveza skupnega z opisanimi anomalijami avtorjev Šušteršiča in Mazzinija?

Slovenija je država z največ učitelji alpskega smučanja na število prebivalcev, morda tudi sicer, rezultati tekmovalcev pa so daleč od tega, da bi bili v sorazmerju. Zadnjih petnajst let je v slovenskem smučanju samo en režim in samo en prav. Ali je za to odgovoren en človek, ki ima vedno prav, ali jih je več, ne vem in tega tudi ne bom ugotavljal. Dejstvo je, da se učitelji alpskega smučanja izobražujejo na fakulteti za šport in da ima nad trenerskimi kadri na smučarski zvezi izključen, ali pa vsaj prevladujoč, vpliv fakulteta za šport. Ampak bistveno je, da ne opazijo, da nekaj delajo narobe. Ali mislijo, da imajo prav? Ne, prepričani so, da imajo prav.

Žal ne vem, kakšno podporo strojne fakultete imajo podjetja Akrapoviča, Pečečnika in Boscarola. Ko sem se sam ukvarjal z globokim vlekom nerjavnega jekla (inoxa) in titana nisem na strojni fakulteti zvedel ničesar, česar že nisem vedel, zato sem moral sam s poskusi dognati, kako se to dela. Pa ne želim omalovaževati nobene fakultete. Plastično preoblikovanje inoxa je precej nova zadeva. Titan pa je mogoče preoblikovati samo mehansko. Vem pa, da o vsem tem vedo prepričljivo največ v firmi Akrapovič.

909-21-fakulteta za sport nm
Nikola Miljković

Zakaj mešam fakultete, gospodarske firme, kolumne Šušteršiča in Mazzinija in smučanje? Zato ker so firme uspešne, ker so inovativne, lastniki imajo vedno prav, ne kradejo denarja s svetovalnimi pogodbami in so vodilni v svetu, vse pa počnejo za svoj denar. Tudi Pečečnik je moral nasedli stadion za Bežigradom zaradi svojega prav pokriti iz drugih virov. Fakulteta za šport ima v alpskem delu stroke vedno prav, a žal ni inovativna. Posledično ima prav zaradi kadrov, šolanih na fakulteti za šport, tudi smučarska zveza. Žal ima prav za naš denar in denar sponzorjev.

Kaj je sploh smisel tega pisanja? Žan Košir, Tina Maze, Filip Flisar, Jakov Fak, Rok Marguč in delno Peter Prevc ter Igor Akrapovič, Joc Pečečnik in Ivo Boscarol nimajo skupnega samo tega, da državi plačujejo davke. Skupno jim je tudi to, da so si ime ustvarili sami, brez pomoči države.

Če na slovenski smučarski zvezi menijo, da lahko spremenijo to, kar se dogaja v širšem družbenem okolju in tudi v športu, bo to lahko vzorec za vso državo, kako priti iz globeli.
Sicer pa zelo dobro vem, kaj se dogaja v razvoju tehnike in opreme v alpskih zimskošportnih panogah. Vem tudi, kako se to dogaja. Vem, da se lahko samo z razvojem tehnike in opreme napreduje tudi športno. Žal pa se, kot kaže, na slovenski zvezi ukvarjajo samo s tem, kdo in kje bo kdo sedel, na katerem stolčku, čas pa se odmika. Tekmovalci pa bodo spet krivi za neuspehe.