23.05.2015 17:55:29

Contador spet v rožnatem

Španec Alberto Contador je po 14. etapi dirke po Italiji spet vodilni v skupni razvrstitvi.

V vožnji na čas, od Trevisa do Valdobbiadeneja v dolžini 59,4 km, je osvojil tretje mesto, 14 sekund za zmagovalcem Belorusom Vasilom Kirjienko. Do zdaj vodilni Italijan Fabio Aru (Astana) je bil zaostankom 3:01 minute šele 29.

Razočaranje Alberta Contadorja (Tinkoff-Saxo) po včerajšnjem padcu nekaj kilometrov pred ciljem, zaradi katerega je izgubil vodstvo v skupni razvrstitvi, ni trajalo dolgo. Že pred današnjim edinim posamičnim kronometrom na dirki po Italiji, ki je bil precej razgiban, motilo pa je še deževno vreme, je dejal, da se bo dirka po Italiji pravzaprav začela šele z današnjim dnem.

Verjetno je mislil na to, da bodo najtežje etape prišle na vrsto po ponedeljkovem prostem dnevu, že nedeljska s ciljem v Madoni di Campiglio pa se bo končala z gorskim ciljem. S kronometrom je opravil odlično, saj sta bila pred njim le Belorus Vasil Kirjienko (Sky) in rojak Luis Leon Sanchez (Astana).

"Po včerajšnjem padcu nisem vedel, kje sem. Noge sem imel težke in nisem bil popolnoma prepričan v to, česa sem sposoben. Za nameček smo se morali boriti še z vetrom. Z današnjim dnem sem lahko zadovoljen, toda že jutri je lahko vse drugače. Najtežje etape so šele pred nami. Lepo je biti v rožnati majici in naredil bom vse, da jo zadržim do konca dirke. Veliko zaslug za to imajo moji sotekmovalci. Tako mi je po včerajšnjem padcu Tosatto nesebično dal svoje kolo, da ni bil moj zaostanek na koncu še večji," je dejal 32-letni Španec, ki je napovedal, da je to njegova zadnja dirka po Italiji.

Največji Contadorjev konkurent za končno zmago, vsaj po prvih trinajstih etapah, Italijan Fabio Aru (Astana), pa je precej izgubil. Že po prvem vmesnem času je zaostal za Špancem, nato se je njegov zaostanek le še večal. Na cilju je za Contadorjem zaostal 2:47 minute, za zmagovalcem Kirjienkom še 14 sekund več.

"Ne morem biti zadovoljen z današnjo vožnjo, toda boja za končno zmago še ni konec. Alberto si zasluži vse pohvale, vendar so najtežje etape šele pred nami. Prva bo na sporedu že jutri, potem je ena še v torek in potem prihodnjo soboto. Do cilja v Milanu je še vse možno," je prepričan Aru, ki za rožnato majico zdaj zaostaja za 2:28 minute.

Ob Contadorju je bil prvi junak kronometra seveda 33-letni Belorus Vasil Kirjienka (Sky), ki je vodil praktično od starta do cilja.

"Dave Brailsford, šef naše ekipe, je zjutraj dejal, da bomo zmagali v kronometru, vendar ni povedal kdo. V zadnjih dneh sem imel dober občutek, toda v zadnjem času v kronometru nisem bil najboljši, zato sem tega uspeha še toliko bolj vesel. Morda mi je ustrezalo tudi to vreme," je po svoji tretji zmagi na dirki po Italiji, do prve je prišel pred sedmimi leti, do druge pred štirimi, povedal Kirjienka.

Drugo mesto v kronometru je osvojil Španec Luis Leon Sanchez (Astana), medtem ko se slovenski kolesarji niso najbolj izkazali. S kronometrom je najbolje opravil Jan Polanc (Lampre-Merida), ki je za zmagovalcem zaostal šest minut in 23 sekund in bil 89., Grega Bole (CCS Sprandi Polkowice) je bil 103., zaostal je za sedem minut in sekundo, z najslabšim časom pa je na 179. mestu skozi cilj prišel Luka Mezgec (Giant-Alpecin). Zaostal je za 14:01 minute. V skupnem seštevku je Polanc na 42. mestu (+ 14:29), Bole 56. (+ 1:12:47), Mezgec pa 143. (+2:32:30).