22.05.2015 17:46:40

Contador zapravil vodstvo

Trinajsta etapa dirke po Italiji je prinesla spremembo na mestu vodilnega. Španec Alberto Contador, ki je bil udeležen v skupinskem padcu nekaj kilometrov pred ciljem, je zapravil vodstvo, rožnato majico vodilnega pa je oblekel Italijan Fabio Aru. Etapa je pripadla Italijanu Sachi Modolu, Slovenec Luka Mezgec je bil deveti.

Ravninska etapa s ciljem na beneški rivieri v Jesolu se je po prekolesarjenih 147 kilometrih od kraja Montecchio Maggiore pri Vicenzi pričakovano končala s ciljnim sprintom, v katerem so svoje delo najbolje opravili kolesarji moštva Lampre Merida.

Italijan Sacha Modolo je osvojil etapo. Na prvih treh mestih so sicer zvrstili trije Italijani. Drugi je bil Giacomo Nizzolo (Trek), tretje mesto pa je pripadlo Elii Vivianiju (Sky). Slovenski kolesar Luka Mezgec (Giant-Alpecin) je etapo končal v prvi deseterici na devetem mestu.

Odločilni trenutek na etapi, ki je veljala za eno lažjih, pa se je zgodil nekaj kilometrov pred ciljem, saj je prinesel spremembo na vrhu. V skupni razvrstitvi Gira je mesto največjega osmoljenca pripadlo Špancu Contadorju, ki je bil udeležen v množičnem padcu na spolzkem asfaltu 3200 metrov pred ciljem etape. Contador se ni mogel izogniti kolesarjem, ki so ležali pred njim na cesti in je še drugič na tokratnem Giru pristal na tleh.

Kljub temu, da se je dokaj hitro pobral ter je začel sprintati, pa ni mogel nadoknaditi izgubljenega, tako da je skupno vodstvo pripadlo Aruju, kolesarju Astane. Aru se je izognil padcu, ker se je držal v ospredju, tako da je prišel v cilj s časom zmagovalca. Contador (Tinkoff-Saxo), ki je zaradi padca izgubil skoraj 40 sekund, je zdrsnil na drugo mesto z 19 sekundami zaostanka za novim vodilnim. Tretji skupno je še en kolesar Astane Španec Mikel Landa Meana (+1,14).

Od treh Slovencev je najboljši Jan Polanc (Lampre-Merida) na 41. mestu, z zaostankom nekaj več kot 49 minut v skupni razvrstitvi. Polanc je etapo končal na 137. mestu. Grega Bole (CCC Sprandi Polkowice), danes 90., je skupno 54. (+ 1:06:19)., Luka Mezgec pa 138. (+ 2:18:35).

Po prihodu v cilj je bil najbolj zadovoljen Aru, 24-letni kolesar s Sardinije, ki je prvič v karieri oblekel majico vodilnega na kateri od velikih kolesarskih preizkušenj. "Prekrasen občutek je, ko imam na sebi rožnato majico. Na ta trenutek sem dolgo čakal, vse od začetka dirke sem se boril za vodstvo in zdaj lahko končno z veseljem pričakujem sobotni posamični kronometer," je dejal Aru.

Contador še ni izgubil upanja, prav na sobotni etapi, posamični vožnji na čas v dolžini 59,4 km od Trevisa do Valdobbiadeneja, bi si lahko znova povrnil izgubljeno rožnato majico.

Izidi, 13. etapa (Montecchio Maggiore - Jesolo, 147 km)