18.07.2015 08:58:23

Veronika Domjan evropska mladinska podprvakinja

Na Švedskem uspeh slovenske atletike, Veronika Domjan do naslova evropske mladinske podprvakinje.

Veronika Domjan (Ptuj) je na 23. evropsko prvenstvo v atletiki za starejše mladince, ki poteka v švedskem mestu Eskilstuna, v metu diska osvojila srebrno medaljo. Z metom 56,63 m je izboljšala svoj mladinski slovenski rekord in zaostala le za Nemko Vito Claudine (57,47). Domjanova je bila pred dvema letoma na mladinskem svetovnem prvenstvu četrta.

Domjanova je v Skandinavijo odpotovala kot ena največjih adutov 14-članske slovenske reprezentance in sinoči upravičila vlogo ene izmed favoritinj. Že na zimskem pokalu v metih, ki je bil 28. februarja na Ptuju, je napovedala lepo sezono in tedaj postavila slovenski mladinski rekord (56,31 m), ki ga je na mladinskem EP še izboljšala.

Osemnajstletna tekmovalka iz Zavrča je tekmovanje začela s 55,70 m in povedla, nato pa je prepričljivo vodila vse do pete serije, ko je Vita Claudine dosegla 56,64 m. Domjanova je pred tem po neveljavnem metu v drugi seriji dosegla še 56,04, 55,69 in 50,78 m. Domjanova je v šesti seriji dosegla svoj najboljši izid dneva (56,63 m), ki pa je bil le za centimeter prekratek za prevzem vodstva. Nemka je tekmovanje končala z daljavo dneva in s 57,47 m potrdila zmago. Tretja je bila Rusinja Anastasija Vitjugova, ki se s 54,21 m ni vključila v dvoboj za zlato.

Domjanova se je pred tem že izkazala v mladinski konkurenci in je v ukrajinskem Donecku 14. julija 2013 na 8. svetovnem prvenstvu za mlajše mladince v metu diska osvojila četrto mesto (47,66 m). Sredi marca letos je v portugalskem mestu Leiria v svoji konkurenci osvojila bron (54,46 m).

Uspeh sta dopolnili atletinji, ki sta se uvrstili v finalni del prvenstva. Maja Pogorevc je v teku na 400 m zasedla četrto mesto in s 53,76 izboljšala svoj osebni rekord ter le za 39 stotink zgrešila bron. Eva Mustar je v finalu troskoka končala na sedmem mestu z daljavo 12,80 m. V kvalifikacijah meta kopja se je izkazal tudi Matija Muhar, ki se je z metom 72,91 m in četrtim izidom kvalifikacij prav tako zanesljivo uvrstil v današnji finale. Nastopila bo še štafeta 4 x 400 m v postavi Maja Pogorevc, Anita Horvat, Julija Praprotnik in Ina Rojnik.

Nace Pleško kvalifikacije v suvanja krogle s 17,76 m končal na 17. mestu, Enej Leban pa z 10,67 sekunde na 18. mestu v teku na 100 m. Leda Krošelj je bila s 3,85 m v skoku s palico na 17. mestu. Anita Horvat je končala kvalifikacije na 400 m s 56,36 na 20. mestu, mesto nižje pa je bila Živa Gornik s 37,21 m v metu diska. V teku na 400 m z ovirami je v kvalifikacijah Anita Horvat zasedla skupno 23. mesto s časom 1:02,08, Julija Praprotnik pa 26. mesto z 1:02,77. Ambrož Tičar je v skoku s palico ostal brez veljavnega poizkusa, Enej Vrhunc pa je bil v teku na 400 m z ovirami diskvalificiran.