© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Robert Pogačar
Robert Pogačar
02.03.2016 11:00:43

Šest krimovk v Ajdovščino: Nezakonito ne, smešno vsekakor

Nikola Miljković

Krim se v boju za naslov državnih prvakinj še ne namerava predati, za pot do naslova pa si je izbral tudi za mnoge sporen način. Tik pred iztekom zimskega prestopnega roka je kar šest svojih igralk posodil Ajdovščini v želji, da bi ta premagala Zagorje in tako Krimu vendarle pomagala do naslova prvakinj.

V slovenskem ženskem rokometu se bije oster boj za osvojitev naslova državnih prvakinj tako na igrišču kot v zakulisju. In čeprav je v boljšem položaju Zagorje, Krim svoje enaindvajsetletne prevlade še ne želi izpustiti iz rok. Jasno jim je, da je tudi sponzorski denar vezan na igranje v ligi prvakinj. Potem ko so na arbitražni komisiji zahtevali razveljavitev zadnje medsebojne tekme, so zdaj ubrali novo pot – posojo nekaterih svojih igralk klubu, ki se bo do konca sezone še meril z Zagorjem. To ni Krimova podružnična ekipa RK Ljubljana, kot se je sprva napovedovalo, ampak nekoliko močnejši Mlinotest. Pri tem jim več kot ohlapen pravilnik dopušča, da jih lahko po dogovoru kadarkoli vzamejo nazaj.

VOGLAR: NEHIGIENIČNO IN NEMORALNO
Odločitev o posodi krimovk so v taboru Zagorja sprejeli z ogorčenjem. Med najbolj jeznimi je trener Bojan Voglar, ki mu je prišlo na uho, da naj bi v Ajdovščino posodili tudi krožno napadalko Vesno Milanović - Litre, a kot smo izvedeli, je kot tujka k Mlinotestu pristopila njena sestra Iva, doslej članica hrvaške ekipe ŽRK Gorica. »Vsa rokometna javnost se je na potezo Krima odzvala z besedami, da je to nemoralno in nehigienično. Zadeva ni v interesu ženskega rokometa, ampak zgolj v interesu nekaterih ljudi na Krimu, ki na takšen način želijo zaščititi svoje službe. Veliko stvari pri tem pravilniku je dvoumnih. Na RZS so že ob primeru Ovniček rekli, da bodo pravilnik dali v proučitev odvetniški službi, a v tem času se ni zgodilo nič.« 
Bojan vseeno verjame, da njegove varovanke lahko premagajo tudi to oviro: »Še vedno verjamem, da smo dovolj kvalitetni, da lahko na igrišču vzamemo tisto, kar nam pripada. Kljub temu pa pričakujem takšne in drugačne pritiske z vseh strani, da bi bil prvak nekdo drug.« 
Zagorju do konca februarja sicer ni uspelo angažirati še tretje tujke, ki so jo napovedovali. Tako ob poškodovani vratarki Andrei Perić edini tujki ostajata ruska vratarka Aleksandra Petruhina in Hrvatica Aneta Benko, ki sta v klub prišli v zadnjem prestopnem roku.

Zagorje v zadnjih letih Krimu vztrajno diha za ovratnik, a mu naslova še ni uspelo speljati. Letos so na dobri poti, saj bi ob točkovnem izenačenju tudi ob koncu sezone naslov prvakinj zaradi več zadetkov v gosteh romal v njihove roke. Ali se bodo prvič v zgodovini veselile osvojenega prvenstva, je odvisno zgolj od njih – vse, kar morajo storiti, je, da zmagajo na zadnjih sedmih tekmah. Seveda, če arbitražna komisija glede pritožbe Krima, ko je bilo na zadnji tekmi v zapisniku le 11 slovenskih igralk Zagorja, ne bo odločila drugače.

V želji, da bi jim vsaj na eni izmed njih spodletelo, je Krim trenutno četrtouvrščenemu Mlinotestu, ki naj bi se z Zagorjem pomeril do konca marca, posodil kar šest igralk. Sprva se je govorilo zgolj o treh – vratarki Sergeji Stefanišin, srednji zunanji Nini Zulić in krožni napadalki Aneji Beganović. Zdaj je jasno, da so se jim pridružile še Ana Zrimšek, Alja Koren in celo kapetanka Tamara Mavsar.

KADARKOLI SE LAHKO VRNEJO
Članica izvršnega odbora in predstavnica za stike z javnostmi Deja Ivanović pravi, da jim to dopušča pravilnik in da v tem ni prav nič nezakonitega: »Gre za obojestranski interes obeh klubov. V Ajdovščini imajo težave s poškodbami, zato jim naša pomoč pride zelo prav. Posoja načeloma velja do konca sezone, a če bo treba, jih lahko prej vzamemo nazaj, saj nam pravilnik to tudi omogoča.«

Kako je s posodo in nato vrnitvijo igralk (in seveda tudi igralcev) v prejšnjo ekipo, smo se pozanimali pri komisarju lige Goranu Debelaku. Kot pravi, je rok za posodo igralk potekel 29. februarja. Od takrat so članice novega kluba, a jih klub, ki jih je posodil, lahko kadarkoli spet vzame nazaj. »V tem primeru se morata z vrnitvijo strinjati oba kluba. Klub mora navesti razumen razlog. To so lahko poškodbe ali tudi obveznosti kluba v evropskih pokalih, kot je to primer pri Krimu. Posojati pa je mogoče samo slovenske igralke, za tujke to ne velja,« pojasnjuje Debelak, ki se strinja, da bi bilo takšen pravilnik treba spremeniti in da se s tem ukvarjajo že nekaj časa ...

Postopek posoje igralk, za katerega so se odločili pri Krimu, sicer ni prvi tovrsten primer. Že lani so ga uporabili v taboru Gorenja, ko so v Slovenj Gradec posodili svojega igralca Roka Ovnička ter ga nato za polfinale in finale končnice spet vzeli nazaj. No, Rok, je za Slovenjgradčane odigral vsaj vse tekme v rednem delu sezone, šesterica ali vsaj četverica krimovk pa bo v dresu Mlinotesta po vsej verjetnosti dve ali v najboljšem primeru štiri tekme, če bodo njihove članice še na zaključnem turnirju slovenskega pokala, ki bo v Ljubljani 26. in 27. marca. Najpozneje po njem bodo svoje igralke zagotovo vzeli nazaj, saj jih bodo potrebovali za prvo tekmo polfinala pokala pokalnih zmagovalk proti ruski Ladi, ki bo 2. ali 3. aprila.

DATUM ŠE NI DOLOČEN
Pri tem je zanimivo, da datum zdaj najbrž odločilne tekme za naslov državnih prvakinj sploh še ni določen. Po koledarju RZS bi se ta morala odigrati 26. marca, torej točno na isti datum, ko se bosta obe ekipi srečali v polfinalu pokala. Tako se bo treba dogovoriti za nov termin, kjer bi se spet lahko kaj zapletlo. Ajdovke bodo gotovo hotele igrati prej, saj pozneje krimovke čakajo Rusinje, ko bodo igralke pri ljubljanskem klubu spet potrebovali. Prav nič nenavadnega ne bo, če se v Zagorju s tem scenarijem ne bodo strinjali in bodo datum tekme hoteli zavleči vsaj še v april ...

Kakorkoli že, pravilnik, kakršen je v veljavi, je milo rečeno smešen. Teoretično bi omenjena šesterica lahko odigrala zgolj tekmo v Ajdovščini, zaradi katere je bila v ta klub tudi posojena. Iskanje lukenj v zakonu je v Sloveniji uveljavljena praksa še na marsikaterem drugem področju, čeprav so si pri Krimu s to potezo zapravili marsikatero simpatijo javnosti, ki so je bili doslej še deležni. Da neživljenjskega pravilnika na RZS brez pomoči odvetnikov niso sposobni spremeniti, pa je seveda že druga zgodba.

Kako se kaj počutita kot novi članici Mlinotesta, smo včeraj hoteli vprašati Sergejo Stefanišin in Tamaro Mavsar, ki pa se na telefonske klice nista oglašali ...