© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Miha Andolšek
Miha Andolšek
16.06.2015 11:31:01

Vitez legije časti na zatožni klopi

Reuters

Čeprav je sezone praktično konec, se je včeraj v Montpellieru začel eden od večjih rokometnih spektaklov sezone. Daleč stran od igrišč, brez golov in žoge, oči so bile namreč uprte v tamkajšnjo sodno palačo, kjer se je začel rokometni proces leta, desetletja ...

O tem je na svoj način govorila tudi množica sedme sile in fotografskih objektivov, ki je včeraj že od zgodnjih jutranjih ur pred sodiščem v zasedbi željno pričakovala prihod osumljenih šestnajst, v prvi vrsti seveda glavne zvezde stavniške afere in procesa Nikole Karabatića.

Številke so same po sebi dovolj zgovorne. Akreditiralo se je prek sto novinarjev in fotografov, na zatožno klop je sedlo sedemnajst medalj z velikih tekmovanj, bogsigavedi koliko državnih ter pokalnih prvakov in seveda tudi vitez legije časti. Prvi je na sodišče s pomočjo bergel prišepal Primož Prošt, potem pa so se počasi drug za drugim zvrstili brata Karabatić, Mladen Bojinović, Samuel Honrubia, Issam Tej, Mickael Robin in njihovi znanci oziroma po mnenju tožilstva sostorilci v razvpiti stavniški aferi.

104.887 RAZLOGOV ZA SUM
Zgodba je znana in poznana. Tekma Cesson – Montpellier s konca sezone 2011/12 in nenormalno veliko vplačanih stav na zaostanek Montpelliera ob polčasu. Običajno je na tekmo francoske lige vplačanih 3000 evrov, na razvpiti obračun pa je bilo vplačanih 104.887 evrov, kar 97 odstotkov je ob kvoti 2,9 stavilo, da bo Cesson, ki se je boril za obstanek, ob polčasu vodil proti takrat že okronanemu prvaku Montpellieru.

Za nameček je bila velika večina stav vplačana na dan tekme ob desetih dopoldne v razmiku zgolj petnajstih minut, z gotovino in posameznim vplačilom ne večjim od stotih evrov, kar (še) zagotavlja anonimnost. In teh 97 odstotkov se je še isti večer izkazalo za jasnovidne, vse skupaj pa je seveda vzbudilo sum stavne hiše.

16

oseb je sedlo na zatožno klop, od tega osem rokometašev.

Kolesje se je začelo vrteti, sledile so preiskava in spektakularne jesenske aretacije, ko so rokometaše neposredno z igrišča odpeljali v pripor, čemur je sledil še medijski linč in rokometni potres devete stopnje po Richterjevi lestvici, ki sta klub, rokomet in igralce na čelu z ljubljencem naroda Nikolo Karabatićem pahnila na kolena ter jih pustila dodobra omadeževanega ugleda. Zdaj bo triletna saga, ko je afera vedno znova našla pot na naslovnice, dobila sodni epilog.

Kakšnega, je nehvaležno napovedati, a osmerici igralcev ter osmerici njihovi znancev očitajo goljufanje in prirejanje izida, v primeru dokazane krivde pa jih lahko doleti visoka denarna kazen (375.000 evrov) in tudi do pet let zapora. Nekateri izmed osumljenih so priznali – in se pokesali za – vplačilo stave, kot denimo Prošt, Luka Karabatić in Bojinović, spet drugi vseskozi zanikajo kakršnokoli vpletenost, kot denimo Gajić in Tej, vsi pa za zdaj odločno zanikajo prirejanje.

Prvim je Montpellier, ki v procesu nastopa kot prizadeta civilna stranka in želi milijon evrov odškodnine, nemudoma pokazal vrata, tudi drugi pa bodo v primeru dokazane krivde ali dela krivde morali nemudoma zapustiti klub, kar pa bo najbrž njihov še najmanjši problem.

ABOTNO DA, PA KRIMINALNO?
Zadeva, ki se je morda začela povsem nedolžno, kot običajna »zafrkancija« v slačilnici, je prerasla v proces in afero, kot jih v rokometnem svetu bržkone še ni bilo, pa čeprav jih v vseh teh letih ni manjkalo, seveda tudi ali predvsem zaradi Nikole, viteza legije časti in najboljšega rokometaša sedanjosti.

101

novinar se je akreditiral za spremljanje procesa.

Vse se na koncu dneva privede na eno samo bistveno vprašanje, ali je bila tekma prirejena ali ne oziroma ali so rokometaši Montpelliera v tistem prvem polčasu namenoma odigrali slabše. Ker dvomov, da so vsaj nekateri od njih stavili, ni, a staviti proti svojemu moštvu je sicer nedvomno abotno in moralno sprevrženo dejanje, ni pa kriminalno. Ali je obstajala tudi zarota, goljufanje oziroma kriminalno dejanje, pa naj bi bilo znano čez štirinajst dni. Nekateri indici vsekakor kažejo v to smer, trdnih dokazov je po drugi strani za zdaj bolj malo, marsikaj pa je seveda odvisno tudi od zornega kota in interpretacije.

Medtem ko se je prvi dan razpravljalo o postopkih in proceduri, se bodo že danes začela prva zaslišanja. Prošt, eden redkih, ki je sprejel odgovornost za svoja dejanja, bo besedo dobil popoldne, Gajić, ki vseskozi zatrjuje, da je njegova vest čista, pa jutri dopoldne.