© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Ekipa SN
Ekipa SN
24.04.2023 14:40:03

Delavnica Štej do 11: Delati moramo na tem, da sovražnega govora ne bi bilo

Drago Wernig - TAKA

Slovenska prva liga, ki zadnji dve sezoni nosi ime Prva liga Telmach, je vse bolj prepoznavna, gledana, spremljana. V navijačih vzbuja veliko strasti, a na žalost se navijaštvo in strast ne odražata le na stadionu, temveč vedno bolj pogosto tudi v digitalnem okolju. Na žalost največkrat v negativni obliki, česar se vsi deležniki še kako dobro zavedajo. Zato je Nogometna zveza Slovenije ob podpori Telemacha in ostalih podpornikov, med drugim tudi Uefe, lotila novega projekta 'Štej do 11', minuli petek so organizirali tudi prvo delavnico na temo izobraževanja o sovražnem govoru na družbenih omrežjih.

Pod tribuno Marcos Tavares, v VIP prostorih Ljudskega vrta, so otroci, stari enajst, dvanajst, trinajst let, vsi po vrsti člani mlajših selekcij vijoličastega kluba, sodelovali v družbeno odgovorni kampanji Štej do 11, s katero želi Nogometna zveza Slovenije skupaj s svojimi podporniki in v sodelovanju s slovenskimi klubi opozoriti na naraščajočo problematiko, sovražnem govoru na družbenih omrežjih, ki kasneje, kot smo se v zadnjih tednih lahko prepričali, lahko eskalira v nekaj še precej hujšega. Zbrane otroke, pa tudi njihove starše in trenerje z nogometne šole Maribora, sta kot prva pozdravila ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh in selektor članske reprezentance Matjaž Kek, nato so otroci sodelovali v delavnici, ki je bila razdeljena na tri poučne sklepe.

Alenka Vidic Praprotnik, komunikacijska strokovnjakinja v podjetju o28 komunikacijska skupina, je predstavila primere sovražnega govora v športu, pri čemer se je otrokom najbolj v spomin vtisnil primer treh temnopoltih reprezentantov Anglije, Marcusa Rashforda, Jadona Sancha in Bukaya Sakaja, ki so v finalu evropskega prvenstva proti Italiji zgrešili strele z najstrožje kazni in bili tragične figure svoje izbrane vrste, potem pa tudi tarče rasističnih izpadov lastnih navijačev. Drugi sklep je pripadel predstavniku Tom telefona, ki je poslušalce podučil o varni in odgovorni uporabi interneta in mobilnih telefonov, v tretjem, za otroke najbolj zanimivem, pa je Luka Jelovčan, varnostni analitik s podjetja SGB otrokom predstavil pravilno delovanje z lastnimi podatki na spletu, predvsem na družbenih omrežjih in jih opozoril na nevarnosti izpostavljenosti na spletu. Za konec je otroke nagovoril še največja legenda mariborskega kluba, nogometaš, po katerem je tudi poimenovana zahodna tribuna Ljudskega vrta, Marcos Tavares. In tako na odličen način zaokrožil zares poučno delavnico.

stej do 11 3
Drago Wernig - TAKA

Sovražnost ne sme biti vodilo v našem življenju
"Opazila sem veliko otrok, staršev in predstavnikov kluba. Vsi skupaj moramo delati na tem, da ne bi bilo sovražnega govora. Ne smemo čakati, preprečiti ga moramo. Pomembno je, da otroke nagovarjajo tako velika športna imena, kot sta Matjaž Kek in Marcos Tavares. To sta njihova idola, po njima se zgledujejo. Otroci velikokrat posnemajo obnašanje svojih idolov. Tudi mi na ministrstvu smo zagnali lastno kampanjo, ki smo jo poimenovali Ugrizni se v sovražni jezik, v kateri nastopa Tavares. Bila je zelo uspešna, prevedli smo jo v angleščino in poslali na Fifo. Več deležnikov bo prepoznalo tovrstne kampanje, več se bomo o tem pogovarjali. Posledice sovražnega govora so lahko zelo hude. Nedolgo nazaj smo bili priča medvrstniškemu nasilju v Celju, ki je bilo samo posledica nasilja, ki se je začelo na družbenih omrežjih," je povedala ministrica Emilija Stojmenova Duh.

"Žalostno je, da se moramo o tem sploh pogovarjati. In da se ne pogovarjamo o lepših temah. Sam sem igral derbije, bil na eni strani heroj, na drugi sovražnik. Rivalstvo je največ, kar se lahko v športu zgodi. To so čustva in to dela šport poseben. Rad imam, ko se zakadi, ko se sliši pesem. Tudi če je ta pesem na meji sprejemljivega. To je vse del folklore. Vse drugo, sovražni govor, rasna diskriminacija, karkoli, pa je nesprejemljivo. Ko je tekme konec, je konec. Takrat je najlepše, ko vidiš, da se najhujši rivali pozdravijo in si zaželijo srečo. Začeti je treba pri najmlajših. Če je to začetek neke poti, sem zelo vesel, da sem del nje," je dejal Matjaž Kek. In pristavil: "Pomembno je, da mlade skušamo opozoriti, usmeriti in jim dati primer, da sovražnost ne sme biti vodilo v našem življenju. Staršem sporočam, naj jih, ko bodo njihovi otroci igrali slabše od pričakovanj, spomnijo na promocijski video kampanje. Šport je krasno izročilo, ki lahko pomaga pri izobraževanju. Na nas je, da to podpremo. Res je, da smo včasih na igrišču objestni, vsi delamo napake, to je treba tudi odgovorno sprejeti."

Galerija