© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jure Bohorič
Jure Bohorič
27.06.2015 16:35:19

Na 2500 kilometrov dolgo pot do Seville?

Drago Wernig - TAKA

Mlademu slovenskemu nogometašu Luki Gučku se obeta sanjski prestop.

Morda že res nismo tako uspešna tovarna nadarjenih nogometašev kot recimo Srbi, ki še vedno slavijo naslov svetovnih prvakov v kategoriji do 20 let, toda ne glede na vse smo v Sloveniji že večkrat dokazali, da znamo še kako dobro delati z mladimi.

Zdaj pri nas gor raste nova generacija nogometašev, ki obeta veliko. Gre za fante, ki so pred slabima dvema mesecema sodelovali na evropskem kadetskem prvenstvu v Bolgariji. Čeprav so varovanci selektorja Igorja Benedejčiča tam doživeli tri poraze (vse z 0:1, premočni so bili Nemci, Belgijci in Čehi), se niso osramotili. Niso niti razočarali, če bi imeli malce več sreče, bi se lahko končalo drugače. Kar nekaj posameznikov je na bolgarskih tleh pustilo več kot soliden vtis, to velja tudi za Luko Gučka, ki je na omenjenem tekmovanju na vsaki tekmi igral od prve do zadnje minute.
Gre za šele 16-letnega obrambnega nogometaša, ki je na klubski sceni član Krškega. Barve slednjega je v sezoni 2014/15 branil v prvi kadetski ligi in mu pomagal do solidnega sedmega mesta. Ter očitno in na klubski in na reprezentančni ravni pokazal dovolj za prestop na bolje. Kot smo izvedeli, je mladi Krčan tik pred odhodom na tuje, po naših informacijah se bo v kratkem preselil v Španijo. In na račun Krškega menda prinesel kar okoli 100 tisoč evrov!

Zanimanje zanj je pokazal tamkajšnji novi prvoligaš Betis, ki ga bržčas ni treba podrobneje predstavljati. Ne glede na to, da je bil doslej drugoligaš, je Betis ugleden španski klub, ki je bil ustanovljen že pred 107 leti. Leta 1935 je bil tudi španski prvak, dvakrat je osvojil pokal (nazadnje leta 2005), velikokrat je igral tudi v Evropi, enkrat celo v ligi prvakov. V preteklosti je zeleno-beli dres seviljskega kluba že nosil Slovenec, leta 2007 se je tja preselil Branko Ilić, ki je nato na stadionu Benito Villamarin ostal tri leta. V tem času je okusil slast igranja z asoma, kakršna sta Lionel Messi in Ronaldinho, zdaj pa bo več kot očitno po njegovi poti odšel še en slovenski obrambni nogometaš.

MANJKA LE ŠE ZDRAVNIŠKI PREGLED
"Lahko potrdim, da so pogovori med obema kluboma zelo resni,« je včeraj informacijo, ki je prišla do nas, potrdil ugledni slovenski agent Amir Ružnić, a v isti sapi dodal: "Toda posel še ni dokončno sklenjen." Naš vir nam je ne glede na vse prišepnil, da so si vodilni ljudje obeh klubov več ali manj segli v roke, zdaj je na potezi le še fant, ki mora opraviti zdravniški pregled in podpisati pogodbo. Ta bo sicer profesionalna, a to kakopak ne pomeni, da ga v vroči Andaluziji čaka mesto v članski ekipi novega španskega prvoligaša. Najprej ga čaka kaljenje v mladinskem pogonu, a če se bo izkazal, ovir zanj kakopak ne bo.

Luka-Guček
NZS


Toda Guček še zdaleč ni edini član "generacije iz Bolgarije", ki se mu bo v tem poletju življenje več kot očitno postavilo na glavi. Vitja Valenčič je prav tako odšel na tuje, iz Olimpije se je preselil v Italijo k Fiorentini. Timi Elšnik je zapustil Aluminij in podpisal za Derby County iz Anglije. Vratar Rok Vodišek je podpisal profesionalno pogodbo z Olimpijo, mesto v članski ekipi slednje se obeta tudi Jakobu Novaku in Sandiju Ćoraliću. Sandri Ogrinec naj bi se iz Brava preselil k Mariboru, Janez Pišek naj bi v Celju vse več priložnosti dobival tudi v članski zasedbi, s katero je treniral že v mesecu maju. Že od prej sta na tujem Oskar Cvjetičanin (Southampton) in Jan Mlakar (Fiorentina), omeniti velja že Žigo Freliha, vratarja, ki je bil na širšem Benedejčičevem seznamu, a nato na EP ni odpotoval. Član Brava, ki je bil nedolgo tega registriran za Celje, se je pred časom mudil v Angliji pri Evertonu, kjer je treniral celo v družbi slovitega ameriškega čuvaja mreže Tima Howarda. V Liverpoolu so bili z videnim zelo zadovoljni in ni nemogoče, da se bo Frelih že v kratkem dokončno preselil na Goodison Park.

Skratka, mladih fantov, ki obetajo veliko, je v slovenskem nogometu v tem trenutku res veliko. Dobro delo v klubih so prepoznali tudi tujci, morda pa ne bi bilo slabo, da bi ga tudi domači nogometni delavci. Še naprej se namreč v številnih klubih dogaja, da precej raje kot nadarjenemu in doma vzgojenemu nogometašu zaupajo tujcem sumljivih kvalitet.