"Svetovni prvaki! Messijeva Argentina se je v Katarju dotaknila neba," je zapisal argentinski časnik La Nacion. Navijači v Buenos Airesu so se množično zbirali okoli ikoničnega obeliska na aveniji 9 de Julio in razvnela se je nezadržna argentinska fiesta za zgodovinsko in zasluženo zmago sinjemodrih v finalu SP.
Zavladalo je navdušenje, ki se je po zadnjem žvižgu sodnika takoj razlilo po ulicah vse države ob vzklikih "Vamos Argentina" (Gremo, Argentina!) in "Dale campeon!" (Gremo, prvak!).
Območje je bilo že zaprto za promet, avtobusi so prenehali voziti, trgovine so se zaprle prej. Poleti na južni polobli so Buenos Aires in druga mesta od poldneva naprej ponujala javni ogled finala na velikih zaslonih, poroča nemška tiskovna agencija dpa, medtem ko so bari in restavracije ponujali posebne ponudbe za ogled nogometa.
Upanje na prvi naslov svetovnega prvaka po letu 1986 in tretjega v zgodovini se je povečalo, ko je Argentina v polfinalu premagala Hrvaško s 3:0. Napetost je bilo čutiti na vseh koncih prestolnice in po vsej nogometno nori državi Messija in že preminulega Diega Maradone.
Športno zmagoslavje predstavlja za ljudi žarek upanja v stalni gospodarski krizi Argentine, ki se sooča z visoko inflacijo.
"Ne morem verjeti, ne morem verjeti," je tako še med tekmo govoril 31-letni Joel iz Buenos Airesa, ki je gledal tekmo v enem od lokalov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Njihova usoda je, da trpijo. To je posledica tega, da si Argentinec."
"To je absolutno epsko. Celotna zgodovina Argentine je tovrstno trpljenje," je medtem dejal še en navijač Argentine, ki je tekmo spremljal na velikem zaslonu v parku Centenario v prestolnici.
"Argentina je država, ki trpi. Trenutno je na gospodarskem vlakcu smrti, ljudje tako komaj shajajo," je dejal 25-letni Agustin, gradbeni delavec iz Temperleyja. "Ampak zdaj je vse popolno. Vse trpljenje je poplačano," je dodal za AFP.
Ključavničar Gabriel Escalante se je po koncu tekme poklonil selektorju Lionelu Scaloniju. "Igrali so z veliko mero motivacije kljub temu, da so igralci bogati. To je zaradi dobrega dela trenerja," je dejal.
Nekateri so za uspeh sledili tudi svojemu vraževerju, še poročajo mediji. Argentinski predsednik Alberto Fernandez si je finale ogledal doma. Za tem stoji dolga tradicija argentinskih voditeljev držav: potem ko so Južnoameričani na mundialu v Italiji ob prisotnosti takratnega predsednika Carlosa Menema leta 1990 proti Kamerunu izgubili z 0:1, so se predsedniki raje odmaknili od tekem albiceleste.
"Konec je! Zmagali smo! Hvala, bolha Messi!" so vzkliki, ki odmevajo po ulicah Buenos Airesa.