Združenje evropskih nogometnih zvez Uefa začenja kampanjo javnega ozaveščanja – “Cleaner Air, Better Game” ('Čistejši zrak, boljša igra'), ki v sklopu evropskega prvenstva reprezentanc U-21, ki ga gostita Madžarska in Slovenija, osvešča o naraščajoči grožnji onesnaženosti zraka javnemu zdravju – problemu, ki letno na globalni ravni terja več kot 8 milijonov življenj. Med skupinskim delom tekmovanja (24.3 - 31.3) in izločevalnimi dvoboji v izteku prvenstva (31. 5.–6. 6.) bo Uefa izvajala serijo pilotnih iniciativ, podprtih s strani vodilnih organizacij na področju podnebnih ukrepov in zaščite okolja.
Kot del kampanje bo Združenje prek platforme Uefe Count Us In [povezava do www.uefa.count-us-in.org] nagovarjalo nogometaše in ljubitelje nogometa k sodelovanju v obliki majhnih zavez h korakom, ki lahko z enostavnimi spremembami življenjskih navad prispevajo k izboljšanju kakovosti zraka: odločitev za več hoje ali vožnje s kolesom, majhna znižanja temperature ogrevanja gospodinjstev ali zmanjšanje količine zavržene hrane. Vsaka zaveza oz. zaobljuba se bo prištela k skupnemu števcu učinkov, ki korake pretvori v resnične doprinose k znižanju ogljičnih odtisov sodelujočih.
"Če lahko 'Cleaner Air, Better Game' motivira ljubitelje nogometa k sprejemanju majhnih sprememb, ki izboljšujejo kakovost zraka, bo posledica kampanje skupna korist za našo družbo," je povedal predsednik Uefe Aleksander Čeferin ob naznanitvi kampanje v torek. Pobudo kampanje, ki jo vodi Uefina divizija za družbeno odgovornost, sta ob Count Us In podprli še Evropska komisija (EK) in Svetovni sklad za naravo (WWF). "Pozdravljam Uefino kampanjo o čistem zraku: naj bo inspiracija za mnoge prihodnje aktivnosti v boju proti okoljski krizi na področju svetovnega poklicnega nogometa," pravi Frans Timmermans, izvršni podpredsednik Evropske komisije, zadolžen za izvajanje Evropskega Zelenega dogovora (EU Green Deal).
"Pozdravljam osredotočenost Uefe proti okoljski onesnaženosti in novo kampanjo 'Cleaner Air, Better Game'," je povedal EU-komisar za okolje, oceane in ribištvo Virginijus Sinkevičius. "Onesnaženost zraka ima zelo resničen učinek na naše zdravje in počutje. Tudi na možnost, kdaj in kje lahko uživamo v športu. To je en izmed mnogih razlogov, zakaj smo zavezani k ambiciji ničelne onesnaženosti Evropske unije."
Predsednik Uefe: “Resnična in prisotna grožnja”
"Slaba kakovost zraka ogroža dolgoročno zdravje naše družbe in športa," dodaja Čeferin. "Z doseganjem tako široke javnosti lahko igra nogomet pomembno vlogo pri ozaveščanju o resnični in prisotni nevarnosti posledic onesnaženosti zraka – tako na zelenici kot izven nje." Evropska komisija ocenjuje, da 130 evropskih mest trenutno ne zagotavlja standardov, ki jih določa zakonodaja o kakovosti zraka Evropske unije. Posledice izpostavljenosti onesnaženosti zraka le v Evropi na letni ravni povzročijo 400.000 smrtnih žrtev.
Znanstvene raziskave s področja sklepajo, da ima onesnaženost zraka negativen učinek na zdravje in zmogljivost igralk in igralcev. Študije dokazujejo, da lahko višji nivoji izpostavljenosti onesnaženosti zraka upočasnijo hitrost poteka igre do 15 % in znatno znižajo število podaj. "Milijoni Evropejcev ljubijo nogomet. Uživajo v igranju in spremljanju nogometa. Ne glede na to, ali žogo brcamo na zelenici v parku ali na betonskem igrišču, si vsi, ki igramo, zaslužimo dihati čist zrak," dodaja Timmermans. "Tako ljubitelji igre kot igralci pa lahko s svojimi osebnimi odločitvami pripomoremo k izhodu iz okoljske krize. Ena takšnih je že sam način, kako se odpravimo na nogometno tekmo."
"Kampanja Uefe v sodelovanju s Count Us In se odvija na vznemirljivi točki preloma," pravi Christiana Figueres, nekdanja izvršna sekretarka Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi okolja (UNFCCC) in ustanoviteljica Global Optimism. "Čisti in obnovljivi energetski sistemi so že na dosegu roke, a da bi njihovo uporabo pospešili, moramo skupaj napraviti korak proti spremembi." "Uporaba fosilnih goriv za pridobivanje energije in transport povzročata okoljske spremembe ter prispevata k povišanim nivojem onesnaženosti zraka, ki je nevarno za nas vse. Veseli nas, da imamo priložnost nagovora milijonov nogometnih navdušencev in stotine igralcev po vsej Evropi ter poziva k sprejemanju korakov, ki lahko pomagajo zaščititi tisto, kar imajo radi."
Uefa in državi gostiteljici povezani za ustvarjanje trajne dediščine
Ob zavezi, da bo letošnje evropsko prvenstvo nogometnih reprezentanc do 21 let ogljično nevtralen dogodek, Uefa tesno sodeluje z nogometnima zvezama Madžarske in Slovenije, s ciljem ustvarjanja trajne in pozitivne dediščine, ki se bo izkazala v obliki naporov, ki bodo dolgoročno znižali onesnaženost zraka v teh dveh državah. S tem namenom se je Uefa ob podpori obeh nogometnih zvez zavezala k investicijam, vezanim na aktivnosti sajenja dreves, javne souporabe koles in nagovarjanju k uporabi koles med prvenstvom.
“S temi simbolnimi ukrepi želimo odgovorno okrepiti svoje delovanje na okoljskem področju in podpreti zelene iniciative, povezane s širšo nogometno skupnostjo,” je povedal Radenko Mijatović, Predsednik Nogometne Zveze Slovenije (NZS). “Vsak državljan je lahko ponosen, da Slovenija dosega in postavlja visoke standarde na področju skrbi za okolje,” dodaja. “Vsak posameznik mora sprejeti odgovornost pri zaščiti našega planeta. Zemlja se ne bo nehala vrteti, a naša dolžnost je, da svet zanamcem pustimo vsaj v enakem stanju, kot smo ga prejeli, če ne v nekoliko boljšem. To zajema tudi kakovost zraka, ki ga dihamo.”
“Veseli me, da imamo kot ena izmed držav gostiteljic evropskega prvenstva U-21 priložnost sodelovanja pri Uefini okoljski kampanji,” razloži Sándor Csányi, predsednik Madžarske Nogometne Zveze (MLSZ). “Prepričan sem, da bo tekmovanje nepozabno, ne le z vidika kakovosti medsebojnih dvobojev, temveč tudi zaradi kampanje, ki nagovarja javnost o pomembnosti okoljske ozaveščenosti. Tisti, ki se zavedamo svoje sedanjosti, čutimo obvezo za odgovorno ravnanje na vseh področjih življenja. Podpora mladinskega nogometa je za MLSZ strateškega pomena, saj predstavlja najpomembnejšo investicijo v našo prihodnost,” dodaja gospod Csányi. “Prav zato polagamo posebno pozornost na področju socialnih in okoljskih problematik. Povedano z besedami nemškega pesnika in filozofa Friedricha Wilhelma Nietzscheja: ‘Prihodnost vpliva na sedanjost v enaki meri kot preteklost’.”
Uefa: prvi korak v strategiji podnebnih ukrepov
Z namenom ocene aktivnosti in učinkov kampanje bo Združenje evropskih nogometnih zvez skupaj s ključnimi deležniki organiziralo simpozij, ki bo potekal 5. junija 2021. Zaključki simpozija bodo osnovali smernice delovanja delovne skupine, ki jo je Združenje prejšnje leto ustanovilo z namenom priprave dolgoročne Uefine strategije na področju podnebnih ukrepov.
Namen delovne skupine je, da ob pomoči stroke ovrednoti učinek, ki ga ima nogomet na globalno podnebje, z izsledki prepozna najučinkovitejše načine pri zniževanju lastnega ogljičnega odtisa ter razišče učinke podnebnih sprememb na evropski nogomet.
Prav tako kot v primeru evropskega prvenstva U-21 se Združenje nogometnih zvez zavezuje k izravnavi vseh ogljičnih izpustov Eura 2020, ki bo potekalo to poletje. Decembra lansko leto je predsednik Čeferin pristopil k Evropskemu podnebnemu paktu z zavezo, da bo Uefa uporabila svoj globalni doseg pri nagovarjanju javnosti in ozaveščanju o nujnosti okoljskih ukrepov ter pomagala motivirati in navdihniti privržence nogometa k spremembam, ki vodijo k reševanju planeta. UEFA je bila prav tako ena prvih podpisnic sporazuma Šport za podnebne ukrepe Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi okolja (UNFCCC) – mednarodnega okoljskega sporazuma, ki ga podpira 150 narodov.
Pomembni mejniki med prvenstvom U-21
Uefa bo v sklopu prvenstva podprla dva globalna trajnostna dogodka uradnih partnerjev kampanje:
● WWF Earth Hour [povezava do https://www.earthhour.org/], ki se bo odvil v soboto, 27. 3. 2021, ob 20.30 po lokalnem času, ki združuje milijone posameznikov, podjetij in voditeljev ter se osredotoča na ozaveščanje o nevarnem stanju okolja planeta, o izgubi naravne raznovrstnosti in poziva k nujnosti sprememb. Po prvenstvenem simbolnem ‘ugašanju luči’ iz leta 2007 v Sydneyu je Earth Hour postalo eno največjih svetovnih množičnih okoljskih gibanj.
● Zeleni teden Evropske unije, ki se bo odvil v maju in juniju 2021.
"Onesnaženost zraka je okoljsko tveganje, ki vpliva na počutje milijonov ljudi vsako leto. Ima škodljiv učinek na naše ozračje, na naravo in vsesplošno kakovost našega življenja," pravi Vanessa Perez-Cirera, namestnica vodje Oddelka za podnebje in energijo Svetovnega sklada za naravo, "Reševanje podnebne krize bo pomagalo odpraviti problem onesnaženosti zraka, saj sta oba neposredno povezana z izpusti toplogrednih plinov, ki nastajajo ob uporabi premoga, nafte in zemeljskega plina."
"Vsakdo lahko in mora odigrati svoj del ter prispevati k transformativni spremembi, ki je potrebna, da bi si lahko zagotovili čist zrak, ki ga dihamo, živeli v okolju, ki cveti in uporabljali obnovljive vire energije," dodaja ga. Perez-Cirera, "To smo dolžni svojim otrokom in tistim, ki prihajajo za njimi."
Dodatne informacije
Count Us in je gibanje državljanske pobude, ki ga podpirata Christiana Figueres in Tom Rivett-Carnac, vodilna pogajalca zgodovinskega Pariškega Sporazuma Združenih Narodov iz leta 2015. V tesnem sodelovanju s strokovnjaki ZN Okoljskega programa in ostalimi partnerji, je Count Us In razvil platformo, ki zbližuje širše množice z učinkovitimi pristopi v obliki korakov, in, ki jih lahko vsak posameznik napravi za osebno znižanje ogljičnih izpustov in zagotavljanje čistejšega zraka. Koraki se določijo na podlagi treh kriterijev:
● Učinek: dejanja, ki znatno prispevajo k znižanju ogljičnih izpustov;
● Vpliv: dejanja, ki pritegnejo in vplivajo na pozornost politike in gospodarstva;
● Vpletenost: dejanja, ki omogočajo sodelovanje vsem posameznikom