Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do zaklenjenih vsebin
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Brezplačen promocijski dostop je na voljo uporabnikom z izpolnjenimi podatki.
Jure Bohorič
30.08.2014
08:20:23
Katanec: S slabo pripravljenimi nimam kaj početi
Srečko Katanec je uvodno tiskovno konferenco pred začetkom kvalifikacij za naslednje veliko tekmovanje sklenil s kozarčkom penine v rokah, nemalo zbranih pa se je zamislilo in si zamrmralo v brk: "Ko bi bilo tako tudi čez dobro leto dni ..."
Če se bo tedaj prav tako nazdravljalo z žlahtno pijačo, je jasno, zakaj bo tako. Ker se bo Slovenija prebila na evropsko prvenstvo v Franciji. Popotnica bi bila težko boljša: Maribor se je prebil v ligo prvakov. Tudi leta 1999, ko se je Srečko Katanec prvič uvrstil na veliko tekmovanje, je imela Slovenija Maribor v ligi prvakov …
"Ponovitve takšnega scenarija se res ne bi branil," se je nasmehnil izkušeni Ljubljančan. Druženje z novinarji je moral začeti tako, da si je segel v roke z Rastom Oderlapom. Direktor družbe Autocommerce je z Nogometno zvezo Slovenije podpisal pogodbo o sodelovanju, krovni organizaciji bodo v prihodnje na voljo jekleni konjički prestižnega nemškega podjetja Mercedes-Benz.
"Če bomo igrali tako dobro, kot so dobri Mercedesovi avtomobili, potem ne bo problema," se je pošalil Katanec. Zanimivo: ta avtomobilski koncern je tudi sponzor nemške reprezentance. Torej najboljše nogometne reprezentance na svetu ...
A ogledovanje prestižnih avtomobilov, ki niso za vsak žep, seveda ni bil glavni razlog za druženje novinarjev s Katancem. Nedaleč od strogega središča Ljubljane so se zbrali, ker je pred vrati začetek nečesa novega. Predvsem pozitivnega, verjamemo v deželici na sončni strani Alp. Po dveh neuspelih kvalifikacijskih ciklih je zdaj napočil pravi trenutek za to, da se Slovenija vrne med najboljše. In zdi se, da ji gre marsikaj na roke: evropska nogometna zveza je povečala število sodelujočih na evropskih prvenstvih, zdaj jih tam ne bo več sodelovalo le 16, pač pa kar 24.
To pomeni, da se bo iz kvalifikacij naprej prebilo kar osem reprezentanc več. Iz vsake skupine po dva najboljša, tudi tretjeuvrščeni bodo še lahko verjeli, na voljo bodo tudi dodatne kvalifikacije. To pa še ni vse: Slovenija je imela – pa naj kdorkoli reče karkoli pač želi – na žrebu srečo. Anglija vsaj na prvi pogled že dolgo ni bila tako skromna, kot je v tem trenutku; celo domači novinarji se sprašujejo, ali res pljuje v sivo povprečje. Švica vsekakor izstopa, a ima novega selektorja, ta pa nove ideje, zaradi česar bodo v tej alpski deželi potrebovali nekaj časa, da se bodo povsem "sestavili".
Estonija in Litva? Z vsem dolžnim spoštovanjem: njih se nam res ni treba bati. Spoštovati že, bati nikakor ne. San Marino pa je tako ali tako malček za popravljanje razlike v golih. Skratka, veliko potrebnih sestavih je že na kupu, tista najpomembnejša pa jasno manjka. In za slednjo so zadolženi le Katanec in njegovi izbranci. Brez dobre igre in dobrih rezultatov niti pomoč z neba ne bo dovolj.
ČE SI POČASEN, IMAŠ TEŽAVE
Slovenija bo z – upamo – uspešnim popotovanjem začela v ponedeljek, 8. septembra, ko jo ob hladnem Baltiku čaka obračun z Estonijo. Slednja je bila v preteklosti za nas dobrodošla stranka, toda zadnja medsebojna tekma se je končala klavrno. Konstantin Vassiljev in soigralci so slavili v Ljubljani, kar je bila njihova sicer sploh edina zmaga nad Slovenijo. A je bila tako velika, da je tedanji selektor Matjaž Kek praktično že moral priznati poraz v bitki za preboj na zadnje EP.
"Estonija je zelo spoštljiva nasprotnica," priznava Katanec. "V prejšnjih kvalifikacijah je doma remizirala z Nizozemsko, kar pove veliko. Tudi sicer pa so bili njeni rezultati vedno tesni. Estonci tekmecu puščajo malo prostora, le redki si proti njim priigrajo veliko priložnosti. Čaka nas res težka tekma; pogledal sem si vse kasete, vsakič ista pesem. To ni bunker, prej bi rekel, da je Estonija čvrsta kot le kaj. Če si prepočasen, če si žogo podajaš premalo dinamično, imaš težave," je selektor končal opis prvega in edinega septembrskega nasprotnika.
V Talin bo Katanec odpeljal 23 nogometašev; Bojana Jokića ne bo med njimi, branilec Villarreala ima poškodovano koleno. Tudi Andraž Kirm bo le pred teve ekranom. "Nima kluba, torej ne more biti zraven," pravi Katanec. Tudi Roman Bezjak ga ni prepričal, čeprav redno igra za Ludogorec. Sta ga pa Damjan Bohar in Mitja Viler, ena boljših posameznikov pri Mariboru, klubu iz lige prvakov.
Spet je zraven Rajko Rotman, vrnil se je Dominic Maroh, kakopak tudi Kevin Kampl, ki ga Salzburg ni pustil v Južno Ameriko. Po poškodbi se vrača Zlatan Ljubijankić, iz Japonske bo pripotoval tudi zimzeleni Milivoje Novaković. Vse ostalo je bolj ali manj pričakovano. "Zraven so tisti, ki so v tem trenutku najboljši," je prepričan Katanec.
NAPOMEMBNEJŠA JE PRIPRAVLJENOST
Reprezentanti se bodo zbrali na prvi šolski dan, Katanec jih bo na Brdu pri Kranju pozdravil ob 12.30. Nato bodo imeli teden dni časa za trening; na pot bodo odšli v nedeljo. Trenirali bodo v Kranju, predvidoma bodo vadili enajstkrat. Katanec pa igralcem seveda ne bo prizanašal.
"Vsak lahko naredi napako, to me ne moti, to se oprosti. Ne bom pa trpel, če bo kdo na zbor prišel telesno preslabo pripravljen. V preteklosti morda še sem, zdaj ne bom več. Takšnega ne bom več klical, s takšnim nimam kaj delati," je svareče opozorilo reprezentantom poslal Katanec in pojasnil, kakšno Slovenijo želi gledati v prihajajočih kvalifikacijah: "Znanje imamo, to me veseli, toda brez 'fizike' ne bo šlo. Rad bi na delu videl kompaktno, borbeno zasedbo. Moramo biti tudi agresivni, a hkrati oziroma predvsem pametni. Pa tudi bolj racionalni, da ne bomo kar nekaj tekli tja v tri dni," poudarja 51-letnik.
Za konec je izrazil še eno željo: "Lepo bi bilo, če bi v nove kvalifikacije končno le krenil z zmago. V preteklosti predvsem kot selektor Slovenije s tem nisem imel veliko sreče, čeprav se nam je potem pozneje vseeno izšlo." Katanec je sicer svoje prve kvalifikacije s Slovenijo leta 1998 začel z remijem v Grčiji (1:1), druge leta 2000 pa prav tako z neodločenim rezultatom – na Ferskih otokih je bilo 2:2. Trenutek za premierno zmago na začetku jasno ne bi mogel biti boljši.