Kako zelo čustveno je igrati na svetovnem prvenstvu in povrhu na domačem igrišču ter pred dvestomilijonskim občinstvom, si lahko samo mislimo. Da se ti ob takšnih trenutkih orosi oko in da morda po licu steče tudi kakšna solza, je povsem običajno in verjetno ni človeka, ki tega ne bi razumel. A to, kar so med domačim svetovnim prvenstvom počeli brazilski reprezentanti, je bilo zares preveč, v svojih čustvenih izbruhih so pošteno pretiravali, tako da je bilo za veliko večino nogometnih navdušencev vse skupaj že kar malce neokusno.
Če smo še lahko razumeli solze pred otvoritveno tekmo s Hrvaško, če nam je bilo celo simpatično vsakokratno živalsko kričanje ob himni, s katerim so se Brazilci motivirali, in če smo zares čustvovali z Neymarjevimi solzami ob poškodbi proti Kolumbiji, pa so bile solze ob marsikateri drugi priložnosti pretirane, kar velja tudi za izražanje podpore Neymarju z različnimi napisi (prednjačila sta selektor Luiz Felipe Scolari z napisom "Forza Neymar" na kapi in kapetan na tekmi z Nemčijo David Luiz, ki je na igrišče prinesel Neymarjev dres ter ga dvignil visoko v zrak), za barvanje las Barceloninega dvojca in za samopromocijo blagovne znamke čudežnega dečka in njegovih sponzorjev.
"Takšna cmerava scena, kot je bila na tekmi s Čilom, je videti slabo. Mi smo šovinisti, naša ideja je, da možje ne jočejo," je bil oster Carlos Dunga in dodal: "Nihče ne sme biti tako čustven. Pretirana čustvenost nam je na svetovnem prvenstvu povzročala veliko preglavic. Morda je ekipa podlegla ogromnim pritiskom javnosti, ki je od nogometašev zahtevala naslov svetovnega prvaka."
Problema pretirane čustvenosti se je zavedal tudi prejšnji selektor Scolari, ki je prav iz tega razloga med prvenstvom najel psihologinjo, ki je poskušala razbremeniti brazilske reprezentante. Če sodimo po rezultatih – Brazilija je na prvi tekmi s Kolumbijo sicer zmagala, proti Nemčiji pa je doživela pravo katastrofo in tudi proti Nizozemski je bila zanesljivo poražena – neuspešno. "Ne vem, ali psihologi pomagajo. Sicer nimam nič proti njim, toda zelo sem skeptičen. Igralcu se je težko odpreti v petih minutah, ki jih ima na voljo. Prva stvar, ki jo verjetno pomisli, je, kaj bo psiholog pozneje poročal trenerju," je Scolarijevo odločitev pokomentiral Dunga.
Petdesetletnega stratega, ki je v svoji igralski karieri veljal za nepopustljivega borca, ki je v vsak obračun krenil z nožem med zobmi (če se lahko tako izrazimo), je v brazilski ekipi zmotilo veliko stvari. "Daniju Alvesu in Neymarju ne bi dovolil, da si pobarvata lase. To bi lahko storila pred ali po prvenstvu, nikakor pa ne med njim. Takrat morajo biti nogometaši osredotočeni samo na nogomet," ni bil zadovoljen s potezo Barceloninega dvojca Dunga, ki je pokritiziral tudi nošenje kape svoje blagovne znamke pri prvem brazilskem zvezdniku, saj se mu je to zdelo neprimerno.
Za konec se je nekdanji vezist, ki je nekaj let svoje kariere preživel tudi v Evropi, v Italiji je igral za Fiorentino in Pescaro ter v Nemčiji za Stuttgart, kruh pa si je služil tudi na Japonskem pri Jubilo Iwati in seveda v Braziliji, kjer je igral za Internacional, Corinthians, Santos ter Vasco da Gama, obregnil tudi ob geste brazilskih nogometašev in tudi selektorja, potem ko se je poškodoval Neymar. "To mi nikakor ni bilo všeč. V svet smo poslali sporočilo, da smo izgubili vojaka. Vendar, ko si v vojni, ne smeš jokati zaradi žrtev. Namesto tega bi morali podpreti vojaka, ki je zavzel Neymarjevo mesto," je zaključil Dunga.
Ni kaj, v brazilski reprezentanci se obetajo velikanske spremembe, videli pa bomo, kako se bodo nanje odzvali včasih tudi nekoliko razvajeni zvezdniki selecaa na čelu z brazilskim čudežnim dečkom. Če gre soditi po prvem velikem intervjuju Dunge, se jim ne obeta nič dobrega.
Ni kaj, v brazilski reprezentanci se obetajo velikanske spremembe, videli pa bomo, kako se bodo nanje odzvali včasih tudi nekoliko razvajeni zvezdniki selecaa na čelu z brazilskim čudežnim dečkom. Če gre soditi po prvem velikem intervjuju Dunge, se jim ne obeta nič dobrega.