Za nami je tudi osmina finala svetovnega prvenstva. Videli smo osem izjemno zanimivih in razburljivih tekem, pet se jih je razpletlo šele po podaljšku oziroma streljanju enajstmetrovk, kar se je zgodilo prvič v zgodovini mundiala, v četrtfinale pa se je z večjimi ali manjšimi težavami uvrstilo vseh osem zmagovalcev skupine.
"Medtem ko se je v predtekmovanju igral atraktiven, napadalen nogomet, je zdaj v osmini finala že bilo nekoliko več previdnosti, tekme so se reševale v zadnjih minutah, podaljških, po enajstmetrovkah, kar pa ni nič nenavadnega in nepričakovanega. Vseeno pa je še vedno prevladoval napadalen nogomet, poln teka, agresivnosti, tehnične dovršenosti, čeprav pogoji povsod niso bili idealni," je tekme osmine finala pokomentiral nekdanji slovenski selektor Matjaž Kek in nadaljeval: "Ni ekipe, ki bi dominirala, ki bi izstopala. Tudi papirnati favoriti imajo na tekmah obilo težav, nekateri so že na počitku. So pa ekipe iz Južne in Srednje Amerike dokazale, da mesto, kjer se igra svetovno prvenstvo, vseeno vpliva na rezultat."
Vse kaže, da je Halilhodžić uspel združiti vse skupaj, sem pa prepričan, da če bi bila Slovenija na tem svetovnem prvenstvu in če bi izrabila izkušnje izpred štirih let, bi bili tudi ti fantje, ki so še vedno nosilci (razen mogoče dveh, treh), absolutno konkurenčni tem, ki jih zdaj vidimo na mundialu.
In res, favoriti se na tem prvenstvu mučijo, tako so na primer že po skupinskem delu izpadle Španija, Portugalska, Italija in Anglija, v osmini finala pa so se šele v zaključku tekem ali pa v podaljšku oziroma po enajstmetrovkah rešile Nizozemska, Nemčija, Argentina in tudi Brazilija. "Dejavnikov za to je veliko - naporne sezone, včasih izjemne klimatske razmere itd. Je pa dejstvo, da je razlika med na papirju velikimi in majhnimi reprezentancami zmeraj manjša. Vse te manjše reprezentance imajo izjemno psihično stabilnost, velik motiv, vse imajo nekaj posameznikov, ki lahko v določenem trenutku tehtnico nagnejo na njihovo stran," je razložil Kek in pristavil: "Predvsem pa se vidi, da so vse ekipe tako v taktičnem kot v fizičnem smislu pripravljene do maksimuma. Ravno dejstvo, da te reprezentance, ki na papirju niso imele nekih velikih možnosti, dajejo nogometu določeno širino, tudi Slovencem sporoča, da ni več velikih ter da so samo dobri in manj dobri. Mislim, da je lahko to tudi dobra iztočnica za naše naslednje kvalifikacije."
Letošnje prvenstvo pa ni specifično samo zaradi velikega števila zadetkov, temveč tudi zaradi številnih presenečenj, veliko simpatij so si pridobile reprezentance, kot so Alžirija, Čile, Mehika in predvsem Kostarika, ki je napredovala celo v četrtfinale. "Tisti, ki spremljajo kvalifikacije ne samo v Evropi, ampak povsod drugje in ki so malo pogledali kader vsake reprezentance, so lahko videli, da so v vsaki ekipi dobri posamezniki. Alžirija na primer ima izredno reprezentanco z zelo hitrimi napadalci, nogometaši Čila igrajo v najboljših klubih na svetu, Mehika igra z veliko ekipno strastjo," ni nad dobrimi rezultati teh reprezentanc presenečen Kek, ki se je ustavil tudi pri Alžiriji, ekipi, ki jo je Slovenija pred štirimi leti v Južni Afriki prav pod njegovim vodstvom premagala in dosegla zgodovinsko prvo zmago na mundialu: "Alžirci so igrali dokaj dobro, atraktivno, napadalno, imeli so izjemen ekipni duh. Vse kaže, da je Halilhodžić uspel združiti vse skupaj, sem pa prepričan, da če bi bila Slovenija na tem svetovnem prvenstvu in če bi izrabila izkušnje izpred štirih let, bi bili tudi ti fantje, ki so še vedno nosilci (razen mogoče dveh, treh), absolutno konkurenčni tem, ki jih zdaj vidimo na mundialu. Ne nazadnje so to pokazali že v zaključku kvalifikacij."
Pohvalne besede pa je trener Rijeke namenil tudi simpatičnim Kostaričanom: "Igrajo dober nogomet, imajo dobre posameznike, predvsem pa krasi vse te male reprezentance izjemen moštveni duh, kolektivnost, malo vse skupaj spominja na Slovenijo izpred štirih let, ko je bil ta duh že na meji fanatičnosti. Reprezentance iz Južne in Srednje Amerike so dodobra premešale svetovno nogometno karto, tu Afričanov praktično več ni, tudi Azijcev ne."
Tekme osmine finala so bile zares paša za oči, vse so bile izjemno napete, katera pa je najbolj navdušila Keka? "Zame je bila tekma med Belgijo in ZDA res gledljiva, ni bila toliko zanimiva s trenerskega zornega kota, ampak za gledati je bila pa odlična. Ko vidiš, da se vse karte odprejo, da se nenehoma dogaja na obeh straneh igrišča, da se gre iz priložnosti v priložnost, da se ogromno teče - po nekih podatkih so nekateri pretekli kar 16 kilometrov -, je res fantastično."
V življenju še nisem zadel, tako da tisti, ki ga bom napovedal, na koncu zagotovo ne bo zmagal. Bi pa za zmagovalko svetovnega prvenstva vseeno rad videl evropsko reprezentanco, čeprav vem, da bo težko. Sedma tekma v teh klimatskih razmerah po tako naporni sezoni ... Mislim, da bo to vplivalo na razplet.
In kaj pričakuje v četrtfinalu? "Že drugi krog je zadeve malo zaprl, zdaj pa bo to še toliko bolj očitno. Večji je vložek, previdneje je vse skupaj. Zdaj bo pomembna tudi fizična pripravljenost oziroma širina kadra, tako da se vse skupaj nagiba k sanjskemu finalu Brazilija - Argentina, čeprav lahko glede na to, kako so se določene reprezentance privlekle skozi osmino finala - govorim o Nemčiji, Nizozemski -, tudi one presenetijo. Zanimivo bo vse skupaj spremljati, govoriti o favoritu pa je težko. Te 'male' reprezentance so dodobra zaskrbele 'velike', ki so se počutile mogoče nedotakljive, zdaj pa so tudi one v skrbeh, kako se bo vse skupaj razpletlo," je pojasnil Kek in za konec podal tudi svoj pogled na končnega zmagovalca: "V življenju še nisem zadel, tako da tisti, ki ga bom napovedal, na koncu zagotovo ne bo zmagal. Bi pa za zmagovalko svetovnega prvenstva vseeno rad videl evropsko reprezentanco, čeprav vem, da bo težko. Sedma tekma v teh klimatskih razmerah po tako naporni sezoni ... Mislim, da bo to vplivalo na razplet. Kdor bo uspešnejši v regeneraciji, kdor bo imel širšo klop, bo imel več možnosti. Brazilci so tukaj dokaj predvidljivi, saj igrajo bolj ali manj z enako postavitvijo in enakimi igralci, kar bi lahko bil problem."