Po popolnem mrku Rogaške in selitvi v četrto ligo je seveda razumljivo, da so se igralci razbežali vsak na svojo stran. Večina je pogodbe prekinila enostransko, a tega v zdraviliškem mestu nočejo sprejeti. "Ščitili bomo interese kluba, pot je samo ena. Za igralce, ki so prestopili v slovenske klube, je to Arbitražna komisija NZS, za tiste, ki so odšli v tujino, pa Fifa. Prek pooblaščenega odvetnika pripravljamo potrebno dokumentacijo. Vse enostranske prekinitve bomo prijavili pristojnim organom. Po določenih mnenjih, ki smo jih dobili tudi na NZS, smo prepričani, da bomo na arbitraži uspeli. Krovna organizacija nam je denimo pritrdila, da bi v četrti ligi prav tako lahko imeli profesionalne pogodbe. Oziroma da bi tiste, ki so bile veljavne v prvi ligi, morale veljati tudi v četrti. Zveza je celo zapisala, da so ne glede na rang, v katerem klub nastopa, te pogodbe veljavne. Igralci so se sklicevali na to, da niso. Vsi so na klub poslali takšen dopis. Nekdo jim ga je očitno sestavil. Sklepam, da Spins, ampak mislim, da je s tem načinom prekinitve igralcem skopal kar globoko jamo," je pred dnevi za Ekipo SN povedal športni direktor Nino Ivačič. "Gre za precej podobno zadevo, kot je bil primer Jaka Čuber Potočnik v Olimpiji. Tudi tam je igralec enostransko prekinil pogodbo in odšel v Köln, posledice so znane. Slovenske klube in agente igralcev smo dobronamerno obvestili, da naj se najprej obrnejo na nas, da dosežemo sporazum in jih šele potem registrirajo," je pristavil.
Zgodba, ki ji verjame le en odvetnik
Na takšen način je Thalisson odšel v Olimpijo, Luka Kambič in Rene Rantuša Lampreh v Domžale, Di Mateo Lovrić v Koper, Rok Pirtovšek v Nafto, Jan Majcen v Beltince ... Na prvo žogo se zdi, da bi omenjeni klubi lahko živeli v negotovosti, toda športni direktor dvakratnih prvakov zagotavlja, da za to ni nikakršne osnove. Matej Oražem se je dokaj ostro odzval na 'grožnje' iz Rogaške Slatine. "Nihče jim ni odpeljal igralcev, temveč jim je ugasnil klub," je uvodoma dejal izvršni direktor rumene družine in nadaljeval: "To, kar oni govorijo, so bedarije. In kar pusti se jim, da že dva meseca prodajajo neko svojo zgodbo, ki jo v vsej Sloveniji kupi le en odvetnik. Po naključju je poleg še kot arbiter in seveda v velikem konfliktu interesov. Nihče drug tega ne vidi, kot vidijo oni. Nobeden na NZS, nobeden na Spinsu, nobeden od klubov. Fantje so pač šli, zadeva je jasna. Če nisi več sposoben izpolnjevati obveznosti iz pogodb, je praksa Fife že dolga leta zelo naklonjena igralcem. Prva prioriteta je, da imajo možnost trenirati, igrati in delati svoje kariere."
Niti pogodb niso znali izpolniti
To še zdaleč ni bilo vse. "Nebuloze, ki jih govorijo, res nimajo nobenega smisla. Nekateri igralci so sicer v pogodbi imeli obkroženo, da v primeru izpada iz lige, ali če klub ne pridobi licence, le ta preneha veljati. Spet drugi tega niso imeli obkroženega, kar pomeni, da deponirane pogodbe sploh niso veljale. O čem se pogovarjamo? To so osnove! Očitni niso znali niti izpolniti pogodb, ki so jih podpisali. Tudi tiste, ki so jih podpisovali na NZS, da ne govorim o pogodbah, ki so bile vezane na določena podjetja. To je čisto delo na črno. Kaznivo dejanje enega in drugega; podjetja, kjer je pogodba in se delo ne opravlja, ter kluba, kjer se delo opravlja in se ne plačuje."
Čisto 'nabijanje'
Po nekaterih informacijah naj bi Rogaška poravnala svoje obveznosti … "Saj to ni vprašanje. Nihče ne trdi, da česa niso plačali. Gre za presedan brez primere, da klub, ki ne dobil licence, še nekaj 'brca', namesto da bi rekel: 'Joj, oprostite, ker smo naredili sramoto celotni ligi.' Umakneš se, se povlečeš v ozadje. Okej, če želiš nadaljevati zgodbo. In vesel sem, da jo bodo z vsemi selekcijami, ker je nogometnih okolij v Sloveniji vsekakor premalo. A da potem nadleguješ igralce, je nesramno do konca. To je tortura, to so grožnje in fante, ki so prišli k nam, sem gotovo dolžan zaščititi. Postalo je nevzdržno. Predvsem pa po vsem, kar so storili za klub, ni pošteno do igralcev. Nina Ivačiča sem opozarjal, naj to neha delati, ker bom vse skupaj prijavil policiji. Igralci so svoje naredili. Če on želi karkoli, je za to arbitraža, toda ne komuniciraj več z njimi. Ne pošiljaj sporočil, da bodo dolžni 700 tisoč evrov in ne vem kaj še vse. Sporočil, ki so dolga za velikost papirja A4. In nimajo nobene pravne podlage. Ne vem, kako bi rekel drugače, kot da gre za čisto 'nabijanje'. Na vsak način želijo nekaj doseči. Da ne govorim o tem, da nas že pol leta na vsakem koraku, ko ga kdo kaj vpraša, blati in žali. Mi smo tukaj že skoraj 110 let, vi ste v prvi ligi zdržali eno leto. O čem mi govorimo?" je bruhalo iz Mateja Oražma, ki je razkril, da so se bile Domžale pripravljene pogovarjati, doseči sporazum. "Toda mojstri so se začeli pogajati! Razumete? Iz dobrote srca smo jim želeli nekaj solidarnostno odstopiti, da bi prenehali maltretirati moje igralce, da bi bili lahko osredotočeni le na priprave, oni pa so se začeli pogajati. Čeprav se nimajo česa 'prijeti'. Obligacijski zakonik je jasen; če se bistveno spremenijo razmerja, kot je igranje v prvi ali četrti ligi, je igralec upravičen do odstopa od te pogodbe. In je zadeva zaključena," pravi izvršni direktor Domžal. "Bodi odgovoren in priznaj, da si izgubil boj. Ne pa se obnašati kot otrok v vrtcu, ki mu odvzamejo sladkarijo. To je absolutno neprimerno," je dodal Matej Oražem.