Največji evropski nogometni zapravljivci so dobili prvi del pravne bitke z Evropsko nogometno zvezo, ki želi s finančnim fair playem vsiliti strožje omejitve pri poslovanju klubov. Sodišče v Bruslju je začasno zaustavilo ukrepe krovne evropske nogometne organizacije, ki želi omejiti finančno porabo nogometnih klubov prek njihovih zmožnosti.
Slednji načrti so naleteli na silovit odpor med nogometnimi velikani, češ da gre za nepravične, vsiljene ter sila omejujoče ukrepe. Med najbolj srditimi nasprotniki Uefinih načrtov so osvajalci francoske trojne krone Paris Saint Germain, ki je zaradi spornega finančnega fair playa že moral plačati visoko ceno ter je imel precej omejeno poslovanje. Velik odpor je bil tudi na Otoku pri Manchester Cityju, štirikratnih prvakih elitnega angleškega prvenstva premier league, ki so se prav tako znašli na črnem seznamu največjih kršiteljev finančnega fair playa, ker so si nabrali več kot 45 milijonov evrov dolga.
Vendar pa so zganili tudi v klubih in zadevo prignali vse do sodišča. Sodišče v Bruslju je vzelo v obravnavo pritožbo nogometnega agenta Daniela Strianija ter navijačev in privržencev Manchester Cityja in Parisa Saint Germaina in na veliko začudenje Uefe ugotovilo, da bi lahko bili omenjeni ukrepi v direktnem nasprotju z evropskim pravnim redom, ki se nanašajo na konkurenčnost, investicije, prost pretok kapitala, blaga, storitev in oseb.
Pravni zastopnik skupine pritožnikov Jean-Louis Dupont je pozdravil odločitev z besedami: "Mislimo, da bi lahko bila ta belgijska sodba pravi odgovor na vprašanja, ki jih odpira finančni fair play."
Bruseljsko sodišče kot prvostopenjski organ je začasno zaustavilo izvajanje finančnega fair playa, s katerimi bi izgubo klubov s 45 milijonov evrov omejili na 30 milijonov evrov, zadevo pa je predalo v nadaljnje odločanje sodišču evropskih skupnosti ECJ.
Evropska nogometna organizacija je napovedala, da bo z vsemi pravnimi sredstvi izpodbijala odločitev bruseljskega sodišča ter bo nadaljevala z uveljavitvijo novih pravil, čeprav je prvi mož Uefe Michel Platini še pred odločitvijo sodišča napovedal, da bi lahko nekoliko omilil ukrepe, o čemer bi lahko odločali že na zasedanju izvršilnega odbora prihodnji teden v Pragi.
Uefa trdi, da sodišče v Bruslju sploh ni bilo pristojno za odločanje o takšnih zadevah, kar naj bi tudi izhajalo iz takšne menda čudne sodbe, in da bo že vložitev pritožbe "samodejno odpravila odločitev prvostopenjskega sodišča". "Še vedno smo prepričani, da finančni fair play ni v nasprotju z evropskim pravnim redom in da bo to v celoti potrdilo tudi sodišče evropskih skupnosti," odgovarjajo v Uefi.
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do zaklenjenih vsebin
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Brezplačen promocijski dostop je na voljo uporabnikom z izpolnjenimi podatki.
STA
24.06.2015
08:54:15
Sodišče v Bruslju začasno zaustavilo načrte Uefe
Sodišče v Bruslju je začasno ustavilo izvajanje Uefinega finančnega fair playa.