© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Andrej Miljković
Andrej Miljković
12.11.2014 15:05:02

Še ena taka, (skoraj) četrtstoletna

Reuters

Carlo Ancelotti je vedel, ostali niso dvomili in vsi so imeli prav.

Toni Kroos je po poletnem prestopu iz münchenskega Bayerna v madridski Real postal velika uspešnica in v eni najboljših evropskih ekip drži v rokah ključe najboljše zvezne vrste stare celine. Čeprav v očeh medijev in javnosti ne izstopa tako zelo kot globalni zvezdniki v ofenzivnem delu moštva, se njegovega izjemnega vpliva zaveda sleherni spremljevalec dogajanja, ki je pred Nemcem pripravljen sneti vsa pokrivala.

TONI KROOS

769-23-kroos-osebna
Reuters

rojen: 4. januar 1990
višina: 182 cm
kraj rojstva: Greifswald (tedanja Vzhodna Nemčija)
kariera: Greifswalder SV, Hansa Rostock, Bayern, Bayer Leverkusen, Bayern, Real Madrid (Špa)
klubski uspehi: nemški prvak (2008, 2013, 2014), zmagovalec nemškega pokala (2008, 2013, 2014), evropski prvak (2013), zmagovalec evropskega superpokala (2013, 2014), svetovni prvak (2013)
reprezentančni uspeh: svetovni prvak (2014)

Nemčija je bila v zadnjih dneh v središču pozornosti zahodnega sveta, ki se z nostalgijo, spoštovanjem in neke vrste hvaležnostjo spominja dogodkov pred natanko 25 leti. V nedeljo smo počastili častitljivega četrt stoletja od padca Berlinskega zidu, ki je združil to deželo in tudi velik del Evrope ter je v veliki meri postavil temelje življenja, kakršnega poznamo danes. 

Da, tudi temelje modernega nogometa z velikanskimi vložki, prostim pretokom nogometašev, brezmejnostjo in globalnim občinstvom. S tem pa tudi temelje zgodb, kakršna je Kroosova. Če bi Berlinski zid še vedno stal, Toni zagotovo ne bi igral v Španiji. 

Še več, po vsej verjetnosti bi ga komaj (če sploh) poznali in bi ga le občasno videli na kakem velikem reprezentančnem tekmovanju. Bržkone bi bil zaposlen v državnem aparatu in bi za majhen dodaten denar igral za katerega od lokalnih klubov, o zahodnem načinu brcanja žoge in nasploh življenja bi lahko le sanjal, globalno slavo nekaterih precej srečnejših bi poznal le iz pripovedovanj. 

Da, njegov rojstni Greifswald je ležal na napačni strani železne zavese, njegovi starši so živeli v sponah zloglasne Vzhodne Nemčije in njegova mama je dogodke novembra leta 1989 spremljala visoko noseča. Ko je slaba dva meseca pozneje v lokalni bolnišnici povila sinka, pa se je svet za vedno spremenil. 

Kroos, ki se je rodil 4. januarja leta 1990, je torej le malce mlajši od temeljev svobodne združene Nemčije, kmalu za njimi bo proslavil četrt stoletja, njegova zgodba pa je precej podobna zgodbi celotne države oziroma predstavlja še en simbol njenega vsesplošnega uspeha. 

769-23-kroos2 re
Reuters

Ko so Nemci poleti leta 1990 na italijanskem mundialu postali svetovni prvaki, je bilo že kristalno jasno, da bo mali Toni zrasel v drugačnem okolju kot njegovi starši in nasploh v drugačnem svetu. Toda ker birokracija še ni rekla zadnje besede, je tista reprezentanca še vedno predstavljala zgolj Zahodno Nemčijo in v njej so bili le nogometaši iz tega dela pozneje tudi uradno združene države.

Ta država je kot nalašč ravno 24 let pozneje v Braziliji prišla do novega svetovnega naslova in ima kot nalašč ravno zdaj eno najboljših generacij nogometašev v nogometni zgodovini. 

ANCELOTTI: NAVEZA IZ NAJLEPŠIH SANJ

769-22-23-ancelotti re
Reuters
"Na zadnji tekmi je bil Kroos najboljši mož na igrišču, in to se ni zgodilo prvič. Morda ga še malce vleče naprej, v ostalih pogledih pa je resnično izjemen. Še posebej v navezi z Modrićem, ki smo si jo do zdaj lahko zamislili le v najlepših sanjah," je povedal trener Reala.

Jasno, s Kroosom v eni od osrednjih vlog. Jasno, s Kroosom, ki se je za nameček odločil dokazati, da so v Nemčiji zrasli igralci, ki nikakor ne potrebujejo varnega zavetja domače lige in domačih klubov. Poleti je sprejel največjega (ali vsaj enega od največjih) med izzivi in že v nekaj mesecih pokazal, kaj pomeni kombinacija tradicionalne nemške zanesljivosti in univerzalne domiselnosti nove, drugačne generacije nemških nogometašev.

Zaradi tega se je zdel kot nalašč tako za Ancelottijevo filozofijo kot na splošno za madridski Real in hitro se je pokazalo, da tako razmišljanje ne bi moglo biti bolj primerno. Že po pripravljalnem obdobju je Toni v navezi z Luko Modrićem deloval tako dobro, da izkušeni italijanski strateg ni niti trenil z očesom, ko je veteran Xabi Alonso izrazil nezadovoljstvo zaradi postavitve na stranski tir in ko se je odločil za odhod v smer, iz katere je kak mesec prej Kroos prišel.

Brez posebnega razmišljanja je dovolil podpis pod prodajne papirje, s katerimi je Bask postal član münchenskega Bayerna, in je pri svojem vztrajal tudi v trenutkih, ko na začetku sezone Realu ni šlo najbolje.

Po izgubljenem španskem superpokalu in dveh prvenstvenih porazih so nekateri pod vprašaj postavljali tudi Alonsovo prodajo, a je neizpodbitno dejstvo, da so to počeli na silo. Zelo očitno je namreč bilo, da gre z vse vidnejšo Kroosovo vlogo Realova zvezna vrsta v pravo smer in da bo kmalu prispela na želeno mesto.

Torej tja, kjer je v tem trenutku in kjer velja za bogastvo madridskega, španskega in evropskega nogometa. Kroos ob tem še vedno ni kak stroj za doseganje zadetkov, čeprav je na tem področju uspešnejši od Modrića, predvsem pa je izjemno ekonomičen.

769-23-kroos3 re
Reuters

Kot radi povedo njegovi nemški oboževalci, resneje sproži le tedaj, ko je povsem prepričan, da bo zadel okvir vrat in da žoga ne bo šla v nič, in pri tem neredko zadane mrežo. Na vseh ostalih področjih pa je vsekakor stroj v pravem pomenu te besede, in to nekakšen moderen nemški turbo dizel, s kakršnim se lahko pohvalijo najboljši avtomobilski izdelki ene najuspešnejših svetovnih ekonomij.

Španija se klanja njegovi zanesljivosti, njegovemu ritmu in njegovim podajam, pri katerih gre v nič še manj žog kot pri strelih in ki kot osnova fascinantno neustavljive ekipe k njeni podobi prispevajo skoraj toliko kot sanjska strelska forma Cristiana Ronalda.