Oziroma je ne znajo pobrati. Še natančneje: niso je znali pobrati. V prihodnje naj bi se to spremenilo. Letošnji neuspeh naj bi bil dokončno tisti, po katerem naj bi se začela prenova Olimpije. Popolna. Od vrha navzdol.
Da so predsedniku Janiju Möderndorferju šteti dnevi na tej funkciji, je bilo po porazu na tretji tekmi polfinala z Zlatorogom verjetno jasno tudi njemu samemu. Če bi Olimpija osvojila naslov, njegovi nasprotniki ne bi imeli vseh protiargumentov, tako pa se jim niti ni treba pretirano truditi pri dokazovanju, da je prišel čas slovesa. No, resnici na ljubo, tako ali tako ne bi bil več predsednik, če bi tisti, ki imajo dejansko moč v Stožicah oziroma Ljubljani, to želeli že prej. A na eni strani ni bilo prave volje, kadar pa je bila, ni bilo pravega konsenza med vpletenimi, da bi prišlo do sprememb. In je Möderndorfer obdržal predsedniško mesto. Ker pač drugega ni bilo. Marsikomu ni bil pogodu, veliko jih je kritiziralo njegovo delo, a ko bi morali s prstom pokazati na tistega, ki naj bi to delal bolje in voz Olimpije povlekel iz dreka, pardon, blata, se to ni zgodilo. Do zdaj.
Denar in predsednik
Ni skrivnost, da se večina najpomembnejših stvari v povezavi z Olimpijo zgodi na magistratu. Oziroma se redkokaj zgodi brez vednosti (in privoljenja) župana. Košarkarji so že nekaj časa trn v peti in župan se ga je odločil zdaj dokončno izdreti, agoniji narediti konec. Morebitni naslov prvaka pri tem verjetno niti ne bi igral pomembnejše vloge. Ve se, kaj je glavna stvar, pri kateri se vse začne in konča: denar. In druga, poiskati novega predsednika. Oboje naj bi se zdaj našlo.
Jože Mermal je bil prvi mož kluba med letoma 1996 in 2001. V prejšnjih letih so ga že pogosto nagovarjali, naj se vrne na to funkcijo, a o tem ni želel niti slišati. Tudi zdaj naj si ne bi premislil in spet postal predsednik, zato pa naj bi »njegov« BTC povišal sponzorski vložek, da bi Olimpija lahko finančno zadihala s polnimi pljuči. Pri tem naj bi mu bil v veliko pomoč nekakšen »soigralec« z malho denarja, Dušan Šešok s »svojimi« Iskra Sistemi. Šešok naj bi se tako spet aktivneje vrnil v košarko, potem ko je bil kar 14 let (1996–2010) predsednik Košarkarske zveze Slovenije. Za finančno injekcijo naj bi bilo tako poskrbljeno, predsedniški stolček pa naj bi po novem zasedal – Slobodan Subotić. Leta 2012 je Piksi prišel v klub kot neke vrste rešitelj, ki bo v vlogi direktorja poskrbel za pot v lepšo prihodnost, a je po zgolj 40 dneh odšel, kot razlog pa navedel, da nekatere obljube niso bile izpolnjene. Prevedeno, ni bilo denarja; drugače, kot mu je bilo predstavljeno. Zdaj naj bi bilo za to poskrbljeno in Piksi naj bi se po nekaj letih trenerskega posla v Libanonu znova vrnil v Stožice.
Vrnitev odpisanih
Olimpija na novi poti seveda potrebuje tudi močno strokovno vodstvo. Tudi glede tega naj bi bilo že vse dogovorjeno. Še enkrat naj bi se v Olimpijo vrnil Zmago Sagadin. V zadnjih mesecih je najuspešnejši trener zeleno-belih večkrat ostro kritiziral vodstvo Olimpije in vse, kar se dogaja v njej, tudi v intervjuju za revijo EkipaSN pa izrazil pripravljenost, da se vrne in vzpostavi štab ljudi, katerega glavni mož bi bil, nekakšen nadzornik, s ciljem vrnitve v evroligo. Da, tudi tako prenovljena Olimpija naj bi še vedno ostala zvesta dosedanji usmeritvi, to je igranju v ligi ABA ter v evropskem tekmovanju pod okriljem ECA, in ne Fibe. Sagadin se je vsakič znova opredeljeval za glasnega zagovornika jadranske lige, katere eden od ustanoviteljev je bil, med drugim skupaj z Radovanom Lorbkom in Romanom Liscem. Tudi slednja nista izključena iz kombinacij o prihodnji Olimpiji. Za Lisca se je praktično od prvega dne, ko se je moralo prejšnje vodstvo posloviti od lige ABA, začelo govoriti, da prihaja v Olimpijo, na tekme katere je še vedno redno hodil. V Stožicah, kamor naj bi si tudi sam zelo želel priti, naj bi deloval kot direktor oziroma športni direktor. In pri tem seveda uporabljal svoje številne zveze v košarkarskem (in nekošarkarskem) svetu, kar je na taki funkciji še kako pomembno. Lorbka na srečanjih Olimpije ne videvamo pogosto, pravzaprav se pojavi zelo malokrat. Zato je bilo še toliko bolj čudno, da je bil prav v tej končnici opažen v prvi vrsti ob parketu, tudi v družbi zdajšnjega direktorja Matevža Zupančiča. So bili obiski zgolj naključni, je šlo za pogovore o ECA, v kateri Lorbkova beseda nekaj šteje in bi jo lahko zastavil za Olimpijino igranje v evropskem pokalu, ali pa je prišel Lorbek "povohat stanje", ker se pripravlja na vnovično aktivnejšo vlogo v klubu?
OLIMPIJA 2016/17?
FINANČNA INJEKCIJA
Jože Mermal (BTC)
Dušan Šešok (Iskra Sistemi)
PREDSEDNIK
Slobodan Subotić - Piksi
TRENER ALI VODJA STROKE
Zmago Sagadin
DIREKTOR ALI ŠPORTNI DIREKTOR
Roman Lisac
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do zaklenjenih vsebin
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Brezplačen promocijski dostop je na voljo uporabnikom z izpolnjenimi podatki.
Primož Salmič
01.06.2016
18:17:16
Sagadin in Subotić znova v Olimpiji?
Da je letos dosegla dno, za Olimpijo niti ne moremo reči. Kvečjemu, da se je to zgodilo že prej, najpozneje lani ob izpadu v četrtfinalu državnega prvenstva, in da pač zdaj le ždi prikovana nanj, ker se ne zna pobrati.