© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
STA/bk
STA/bk
21.07.2014 14:10:57

Nachbar v Čadu opozarja na podhranjenost otrok

Nikola Miljković

Slovenski košarkarski zvezdnik Boštjan Nachbar v Čadu spoznava programe Unicefa in Evropske unije za preprečevanje in zdravljenje podhranjenosti otrok ter pomoči otrokom sirotam.

Nachbar je v okviru kampanje Glasovi otrok iz kriznih žarišč, ki jo skupaj izvajata EU in Unicef, pred dnevi odpotoval v Čad. Na lastne oči je spoznal tamkajšnje izredno slabe življenjske razmere, se srečal z otroki in jim na družbenih omrežjih posodil svoj glas. S tem prispeva, da so njihove zgodbe bolj vidne in slišane kot doslej.

Čad je ena od držav v regiji Sahel, kjer se soočajo z večletno hudo prehransko krizo. Podhranjenost je v kombinaciji z nekaterimi drugimi boleznimi glavni vzrok umrljivosti otrok do 5. leta starosti, ki je v Čadu tretja najvišja na svetu. Več kot tretjina otrok je kronično podhranjenih, v nekaterih predelih države celo dve tretjini. Življenja otrok ogrožata revščina in pomanjkanje osnovne zdravstvene oskrbe.

Nachbar je prve dni odprave v Čadu spoznaval, kako Unicef in EU pomagata preprečevati in zdraviti podhranjenost otrok. Podhranjenost namreč ne ogroža le posameznega otroka, temveč se prenaša iz generacije v generacijo. V okviru odprave je slovenski košarkar odpotoval v mesto Mao v provinci Kanem, kjer je kronično podhranjenih kar 60 odstotkov otrok. Obiskal je pet družin, ki se soočajo s pomanjkanjem hrane in imajo vsaj enega podhranjenega otroka, otroke pa je naučil tudi nekaj košarkarskih trikov.

V provinci Kanem je s podporo EU število zdravstvenih centrov v zadnjih treh letih naraslo s 7 na 87 (v celotni državi pa delujejo 503 tovrstni centri). S tem ima več otrok dostop do zdravljenja, saj so zmanjšane razdalje med njihovimi domovi in centri. Bližina centra je zelo pomembna, saj se zaradi velikih razdalj mame pogosto tja ne odpravijo ali pa se odpravijo prepozno, ko otroku ni več mogoče pomagati.

Kampanja Glasovi otrok iz kriznih žarišč omogoča otrokom, ki so jih prizadele naravne nesreče, oboroženi spopadi, prehranske krize in politični nemiri, da svoje zgodbe, z videoposnetki in fotografijami, predstavijo (svetovni) javnosti.