26.12.2023 07:29:09

Fantastičen večer v Phoenixu! Dončić premikal meje mogočega in na novo spisal zgodovino (video)

Neverjetni Luka Dončić je poskrbel za novo čarovnijo prav na božični dan.

Superzvezdnik Dallasa je v ligi NBA dosegel in presegel mejnik 10.000 točk. To mu je uspelo na 358. tekmi v ligi NBA. Dončić je mejnik dosegel na tekmi njegove ekipe Dallasa v gosteh pri Phoenixu. Dončić je pri zmagi Dallasa s 128:114 sodeloval s 50 točkami.

V statistiko tekme je vpisal še 14 asistenc, šest skokov, štiri ukradene žoge in tri blokade. Bil je zelo natančen pri prostih metih, saj je zadel 12 prostih metov v 12 poskusih. Dosegel je osem trojk. Na parketu je prebil 43 minut in pol.

Dončić je že v prvi četrtini s trojko dosegel mejnik 10.000 točk v ligi NBA in se izenačil z Bobom McAdoojem. Pred njima so Wilt Chamberlain, ki je za mejnik 10.000 točk potreboval zgolj 236 tekem, kar je najmanj v zgodovini lige NBA, Michael Jordan (303), Elgin Baylor (315), Kareem Abdul-Jabbar (319), Oscar Robertson (334) in George Gervin (355). To pomeni, da je slovenski reprezentant do čarobnega mejnika prišel najhitreje v času po Jordanu.

doncic 4

Dončić je s starostjo 24 let in okroglih 300 dni šesti najmlajši igralec, ki je dosegel 10.000 točk, za LeBronom Jamesom (23 let in 59 dni), Kevinom Durantom (24 let in 33 dni), Kobejem Bryantom (24 let in 194 dni), Carmelom Anthonyjem (24 let in 251 dni) ter Tracyjem McGradyjem (24 let in 272 dni). Mesto za njim na tej lestvici je zdaj Grk Giannis Antetokounmpo (25 let in 45 dni).

Dončić je v torkov dvoboj vstopil z 11 točkami manj kot 10.000. Potreboval je sedem minut in 8 sekund, da je prišel do tega mejnika.

Ljubljančan je dosegel 30 točk ali več na zadnjih 12 od 13 dvobojev.

"Je eden najboljših na svetu," je po tekmi za ameriške novinarje dejal trener Mavericks Jason Kidd. "Kot sem vedno govoril, ga ne moremo jemati za samoumevnega. Ko to čuti, kar čuti, mu le skušaš podajati žogo in omogočiti, da pride do meta."

Nasprotnim igralcem domačega moštva tudi podvajanje v obrambi ni pomagalo in Dončić je tokrat zlahka prihajal do metov na koš. Phoenix je na tekmi že vodil, a se je Dončić izkazal tudi v zadnji četrtini, v kateri je Dallas z nizom 17-4 pobegnil domači zasedbi in prišel do 18 zmage na 30 tekmah v sezoni. Dallas zaseda peto mesto v razvrstitvi zahodne konference.

Dončićev učinek v metu za tri točke je bil 50 odstoten, zadel je osem od 16 trojk, met iz igre je imel 15:25.

Slovenski zvezdnik je bil vesel, da je oba individualna dosežka na tekmi dosegel ob zmagi ekipe.

"To je bila težka tekma v gosteh, poleg obeh mejnikov 10.000 kariernih točk v ligi NBA in 50 točk na tekmi, sem res vesel, da smo zmagali," je dejal Dončić.

Dereck Lively II je dosegel 20 točk in 10 skokov, potem ko je izpustil štiri tekme zaradi zvina gležnja, Tim Hardaway Jr. pa je dodal 18 točk na deveti zaporedni tekmi Dallasa, na kateri zaradi poškodbe ni zaigral Kyrie Irving.

"Nismo jih zmogli več zaustavljati v četrti četrtini, zato smo dobivali žoge v koš," je trener sonc iz Arizone Frank Vogel priznal, da so odpovedali v obrambi. "Tudi ko smo podvajali Luko, smo dobivali preveč lahkih košev, in tudi, ko smo ga pokrivali ena na ena, nam je nasul veliko točk, kar je povsem porušilo naš ritem v napadu."

Tekma Phoenixa proti Dallasu je bila zadnja v pestrem košarkarsko obarvanem božičnem dnevu onstran Atlantika.

Izidi
New York Knicks - Milwaukee Bucks       129:122
Denver Nuggets - Golden State Warriors  120:114
Los Angeles Lakers - Boston Celtics     115:126
Miami Heat - Philadelphia 76ers         119:113
Phoenix Suns - Dallas Mavericks         114:128
(50 točk, 15 asistenc, 6 skokov, 4 ukr. žoge, 3 blokade v 43:31 minute za Dallas)