05.09.2017 14:23:16

Strelske vaje in pričakovana zmaga za Slovenijo, v sredo za prvo mesto

Košarkarji Slovenije so v 4. krogu evropskega prvenstva v Helsinkih (skupina A) premagali Islandijo s 102:75 (23:25, 60:43, 81:59).

Slovenija - Islandija 102:75 (23:25, 60:43, 81:59)
* Dvorana Hartwall, gledalcev 1500, sodniki: Glišić (Srbija), Yilmaz (Turčija), Kalpakas (Švedska).
* Slovenija: Randolph 8 (2:2), Rebec 4 (1:2), Dragić 21 (7:8), Prepelič 14 (2:2), Murić 11, Blažič 15, Vidmar 9 (1:1), Zagorac 2, Čančar 5, Dončić 13.
* Islandija: Hermannsson 18 (2:2), Steinarsson 2, Acox 4, Baeringsson 14 (2:3), Stefansson 6 (2:2), Fridriksson 9 (1:2), Palsson 14 (1:1), Hlinason 8 (2:2).
* Prosti meti: Slovenija 13:15, Islandija 10:12.
* Met za dve točki: Slovenija 25:43, Islandija 22:45.
* Met za tri točke: Slovenija 13:30 (Prepelič 4, Dončić 3, Dragić 2, Rebec, Murić, Blažić, Čančar), Islandija 7:23 (Hermannsson 2, Baeringsson 2, Fridriksson 2, Palsson).
* Skoki: Slovenija 43 (29 + 14), Islandija 33 (22 + 11).
* Osebne napake: Slovenija 18, Islandija 16.
* Pet osebnih: /.

Slovenski košarkarji so na evropskem prvenstvu zabeležili četrto zaporedno zmago. Pričakovano so premagali Islandijo s 102:75 in tako zabeležili drugo najvišjo zmago Slovenije na evropskih prvenstvih.

Kljub stoodstotnem izkupičku Slovenija še nima zagotovljenega najmanj drugega mesta v skupini. O svoji usodi v prvem delu tekmovanja - nadaljevanje v Istanbulu ima že zagotovljeno - bo odločala v sredo ob 13.45 na zadnji tekmi proti Franciji. Danes sta v Helsinkih na sporedu še dvoboja Poljska - Francija in Finska - Grčija.

Slovenija je z lahkoto upravičila vlogo favorita in za štiri točke presegla drugo najvišjo zmago na evropskih prvenstvih, ki so jo dosegli izbranci Jureta Zdovca na Poljskem 2009, ko so Litvo premagali s 23 točkami razlike. Rekorder ostaja Aleš Pipan z evropskega prvenstva 2007 v Španiji, kjer je Slovenija ugnala Nemčijo s 77:47.

Je pa zato sedanja reprezentanca prvič v zgodovini na velikih tekmovanjih, se pravi trinajstih evropskih prvenstvih in treh svetovnih, dosegla stotico. Koš za 100:70 je v 37. minuti zabil Jaka Blažič.

Čeprav so Islandci držali ravnotežje na semaforju celih trinajst minut (29:29), vprašanja o zmagovalcu ni bilo od samega začetka. Razlika v kakovosti je bila namreč tako velika, da so lahko slovenski košarkarji igrali na pol rekreativno obrambo in si v prvem polčasu privoščili 43 točk. Manj so nam jih na tem prvenstvu v prvem delu zabili tako Finci kot Grki, za Islandce, ki drugič nastopajo na eurobasketih in še vedno čakajo premierno zmago, pa je bil to rekord v Helsinkih.

Selektor Igor Kokoškov je priložnost za igro ponudil enajstim igralcem (zaradi selektorjevih taktičnih zamisli je obsedel le Aleksej Nikolić), kljub visoki razliki pa sta tudi v zadnji četrtini igrala tako Goran Dragić kot Luka Dončić. Selektor ju namreč po dnevu premora ni želel preveč 'ohladiti' oziroma prekiniti ritma nastopov pred zadnjo tekmo predtekmovanja proti Franciji v sredo ob 13.45, ki bo odločala o prvem mestu v skupini A.

Dragić je na koncu za dobrih pet točk zaostal za svojim povprečjem v Helsinkih (26,3 točke), s katerim je bil po treh krogih prvi strelec prvenstva. Igral je skoraj 27 minut in ob metu iz igre 6:10 zbral še po štiri skoke in podaje.

Še štirje igralci so imeli dvomestne številke; Jaka Blažič je končal pri 15 točkah ob metu 7:9, Klemen Prepelič je dosegel 14 točk (trojke 4:7), eno manj je v 26 minutah na parketu prispeval Luka Dončić (7 skokov, 3 podaje), enajst pa jih je zbral Edo Murić (6 skokov).