jz
11.09.2014 22:51:24

Kako bi bilo lahko sploh drugače

fiba

Na prvi polfinalni tekmi je reprezentanca ZDA dokaj gladko prišla do tekme, kjer se bo borila za zlato kolajno.

Izbrana vrsta Združenih držav Amerike je prva finalistka svetovnega prvenstva v košarki. Nocoj so Američani v Barceloni visoko, s 96:68 (21:16, 43:35, 76:49) odpravili Litvo.

Včeraj je bil v Barceloni pester in vroč dan. Na ulicah katalonskega glavnega mesta je bilo več stotisoč ljudi, ki so nosili estelado (katalonsko separatistično zastavo), da bi izrazili podporo pravici, da gredo na volišča izrazit voljo glede samostojnosti. No, zvečer pa je v dvorani San Jordi reprezentanca ZDA postala prva finalistka svetovnega prvenstva v košarki.

Litva je odlično začela tekmo in se predvsem pod košem ostro postavila po robu atletom iz lige NBA. Pod košem so zeleni zapirali prostor in niso pustili, da so Američani leteli kot Natova letala v iraškem zračnem prostoru. To je seveda pomenilo tudi to, da so imeli bistveno več skokov pod svojim obročem in tudi pod nasprotnikovim.

V prvi četrtini, ki so jo sicer izgubili s 16:21, so imeli več skokov kot Američani. V prvem polčasu je zelo dobro igral Kuzminskas, ki je dosegel kar 12 točk ob izrednem 83-odstotnem metu iz igre. Pomagala sta mu Juskevičius in Valančiunas (ob tem je imel še šest skokov), tako da se ZDA nikakor niso mogle odlepiti na varno razdaljo. Thompson in Faried sta bila sicer zelo učinkovita, vendar so ob agresivnih Litovcih Američani delali vse preveč napak, v katere pa so bili prisiljeni.

Drugo četrtino so Litovci zaigrali še boljše, saj so na koncu zaostali le za tri točke (22:19), ob polčasu pa so torej Američani vodili za osem. Čeprav je to manj, kot je zaostajala Slovenija (7), pa je bil vtis precej drugačen. Litva je v prvem polčasu zbrala več skokov kot ZDA (27:26). No, slednje pa je res neverjetno. Ampak ...

Na začetku drugega polčasa so Američani spet prestavili v višjo prestavo. V slabih dveh minutah in pol so ušli na 20 točk razlike (55:35) in prvi polfinale je bil odločen. Litovci so se sicer borili in še naprej dobro skakali, vendar so košarkarji ZDA pokazali izjemne posamične sposobnosti, blestel pa je Harden. Američani so tudi v obrambi zaigrali bolj agresivno in nasprotnike porinili dlje od koša, zelenim pa ni šel več met z razdalje, pa še Kuzminskas je kar obsedel na klopi, potem ko je izzvenel ob tesnem pokrivanju Američanov. Pol minute pred koncem tretje četrtine je bilo že 30 točk razlike (76:46).

Zadnja četrtina je bila zgolj formalnost in po pričakovanju je reprezentanca ZDA postala prva finalistka svetovnega prvenstva v Španiji, v velikem finalu pa ne bo igrala z domačini, kot so vsi načrtovali, ampak z ...

POLFINALE

ZDA - LITVA 96:68
Irving 18; Kuzminskas 15

SRBIJA - FRANCIJA (petek, ob 22.00)

Tekma za tretje mesto
Litva - poraženec tekme Srbija - Francija (sobota, 18.00)

Finale
ZDA - zmagovalec tekme Srbija - Francija (nedelja, ob 21. uri)

ZDA - LITVA 96:68 (21:16, 43:35, 76:49)

Dvorana Sant Jordi, gledalcev 15.000, sodniki: Reyes (Mehika), Boltauzer (Slovenija), Radović (Hrvaška).
ZDA: Curry 13 (2:2), Thompson 16, Rose 4, Faried 9 (3:5), Gay 3 (1:1), Irving 18, Plumlee 2 (0:2), Cousins 7 (1:2), Harden 16 (2:2), Davis 8, Drummond (0:4).
LITVA: Počius 10 (1:2), Juskevičius 12 (10:10), Kuzminskas 15 (3:6), D. Lavrinovič 9 (4:5), Mačiulis 2, Seibutis 3 (3:4), Motiejunas 2 (0:2), Valančiunas 15 (11:13).
Prosti meti: ZDA 11:20, Litva 32:42.
Met za dve točki: ZDA 29:56, Litva 15:38.
Met za tri točke: ZDA 9:24 (Curry 3, Irving 2, Thompson 2, Harden 2), Litva 2:18 (Počius, D. Lavrinovič).
Skoki: ZDA 50 (18 + 32), Litva 38 (10 + 28).
Osebne napake: ZDA 27, Litva 20.
Pet osebnih napak: Davis, Cousins.