Dallas bo danes ponoči po slovenskem času, tekma se bo začela ob štirih zjutraj, gostoval v Chase Centru v San Franciscu. Tekma bo nekaj posebnega za Klayja Thompsona, ki je kar trinajst let nosil dres Bojevnikov. Zraven je bil pri vseh največjih uspehih te franšize v zadnjem desetletju, med drugim je z Bojevniki osvojil štiri prstane, v ekipi pa je bil seveda tudi v sezoni 2015/16, ko so Dubsi z izkupičkom 73 zmag in devetih porazov postavili rekord rednega dela.
Thompson je eden najboljših 'šuterjev' v zgodovini lige, saj je na šestem mestu po številu zadetih trojk v karieri. Če bo zdrav, bo že v letošnji sezoni na petem mestu prehitel tudi Reggija Millerja. Že zdaj bi bil nekaj mest višje, če ne bi imel v zadnjih sezonah težav s poškodbami. Sezoni 2019/20 in 2020/21 je v celoti izpustil, v sezoni 2021/22 pa je zaigral le na 32 tekmah. Če bi imel več sreče z zdravjem, bi bil danes morda celo prvi spremljevalec dolgoletnega brata v orožju Stepha Curryja.
NAJVEČ TROJK V NBA
1. Stephen Curry 3774
2. Ray Allen 2973
3. James Harden 2967
4. Damian Lillard 2639
5. Reggie Miller 2560
6. Klay Thompson 2510
S Curryjem sta v Zalivu tvorila duet Splash Brothers. Bil je to eden najbolj ikonskih duetov in bila je to ena najboljših branilskih navez vseh časov. Skupaj sta z daljnosežnimi projektili parala mrežice, Golden State pa je enkrat vmes iz franšize postal dinastija.
Velikih tekem, velikih večerov ni manjkalo. Proti Indiani je nekega decembrskega večera 2016 štel do 60, dve leti kasneje pa je Bullsom na eni tekmi nasul 14 trojk, kar je še vedno rekord lige.
V zadnjih sezonah so številke malce padle, razlog pa tiči predvsem v hudih poškodbah, zaradi katerih je kot že rečeno izpustil dve sezoni in pol. Ni jih bilo malo, ki so bili prepričani, da bo do konca kariere ostal član Golden Stata, a stvari so se zasukale drugače. V lanski sezoni je izgubil mesto v prvi peterki Bojevnikov in ljubezen se je počasi ohladila. Po trinajstih letih je dvignil sidro, nov izziv pa našel v Dallasu. Po obetavnem začetku v Teksasu je bilo nadaljevanje slabše, na zadnjih dveh tekmah, ko je Dallas izgubil s Phoenixom in Denverjem, je zadel le enega od 13 poskusov za tri točke.
Mama prihajam domov …
Zdaj se Klay vrača domov. Le za en večer in v 'napačnem' dresu, a vseeno, zagotovo bo deležen tople dobrodošlice. Pri tem bo moral paziti, da ne zakoraka v napačno slačilnico ali na napačno klop. Ne bi bil prvi, navada je pač železna srajca, vsaj tako pravijo.
Navijači Golden Statea, ki je odlično krenil v sezono (8-2), mu bojda pripravljajo posebno dobrodošlico, na tribunah bodo razdelili kapitanske čepice. Thompsonova ljubezen do morja je javno znana, včasih se je s svojin čolnom odpeljal v zaliv San Francisca in ga celo zasidral v bližini Chase Centra, ko je prišel na kakšno izmed tekem.
Mama, prihajam domov ... Če bi bilo to nekje na Balkanu, bi iz zvočnikov prihajala tista zimzelena od Novih fosilov ... Kako je dobro vidjeti te opet. Sam pravi, da ne verjame, da ga bodo prevzela neka posebna čustva. "Ne, mislim, da ne. To počnem že dolgo. Košarka je košarka." In če Thomspon pravi, da je to le še ena od 82 tekem rednega dela, pa je trener Dallasa Jason Kidd prepričan, da bo to večer nabit s čustvi. "Tam je osvojil kar nekaj prvenstev. Pomagal je zgraditi to organizacijo, da je postala ekipa na šampionski ravni. Ja, čustveno bo teh nekaj dni. Vse, kar je naredil za njihovo franšizo in zdaj, ko vstopa kot Maverick, bodo čustva zagotovo visoka, a bo zabavno."
Nobena zgodba ni večna, a če je prava, ostane za vse večne čase. In Thompsonova v Zalivu je vsekakor ena takšnih.
Konjeniki znova jašejo
Cleveland Cavaliersi so najbolj prijetno presenečenje uvodnih tednov sezone lige NBA, po ducat tekmah so še neporaženi. Kaj takšnega Clevelandu ni uspelo niti v eri LeBrona Jamesa. Ali pa v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so dres Cavsov med drugim nosili Mark Price, Larry Nance in Brad Daugherty. Ducat zaporednih zmag je najboljši vstop v sezono v 55-letni zgodovini franšize iz Clevelanda. Pravzaprav se s takšnim začetkom sezone lahko pohvali le peščica ekip. Osem, če smo natančni. Poleg Clevelanda še Golden State Warriors (24 zaporednih zmag v sezoni 2015/16), Houston Rockets (15 v sezoni 1993/1994), Washington Capitols (15 v sezoni 1948/1949), Dallas Mavericks (14 v sezoni 2002/2003), Boston Celtics (14 v sezoni 1957/1958), Chicago Bulls (12 v sezoni 1996/1997) in Seattle SuperSonics (12 v sezoni 1982/1983).
Če se vrnemo k Cavsom, potem, ko so v lanski sezoni izpadli v konferenčnem polfinalu proti kasnejšim prvakom iz Bostona, so se odločili za zamenjavo na trenerski klopi. Po petih letih se je poslovil J. B. Bickerstaff, namesto njega je pisarno glavnega trenerja zasedel Kenny Atkinson. V roke je dobil uravnoteženo ekipo. Na branilskih položajih imata glavno besedo Donovan Mitchell in Darius Garland, pod obročem Evan Mobley in Jarrett Allen, tudi igralci s klopi pa iz večera v večer prispevajo svoj delež. V ponedeljek v Chicagu je vot vlekel Pajek Mitchell, s 36 točkami prvo ime srečanja, znova pa se je izkazala klop, ki je pripravila preobrat ob koncu tretje četrtine. "Iskreno, danes nas je rešila klop. Prva peterka je bila malo utrujena, saj imamo kot ekipa na hrbtu tarčo - vsi nas želijo premagati. Vendar pa smo vztrajali in še enkrat zahvala klopi za to zmago. To je timski uspeh," bo dejal Mitchell.
Cavsi so na pol poti do rekorda Golden Stata. Naslednja, ki bo poskušala končati njihov niz, bo v noči na četrtek Philadelphia.