16.12.2015 21:56:49

Olimpija se je rešila v zadnjih sekundah

Gašper Potočnik in Saša Zagorac

Košarkarji Uniona Olimpije so v tekmi 10., zadnjega kroga 1. dela evropskega pokala (skupina A) v gosteh premagali nemški Oldenburg s 77:75 (22:15, 45:30, 64:56). Ljubljančani so si s peto zmago v desetih tekmah tudi zagotovili nadaljevanje sezone med 32 najboljšimi ekipami tega tekmovanja.

Košarkarji Uniona Olimpije so si prejšnji teden z bledo predstavo in visokim porazom proti Bilbau zagrenili evropsko življenje. Za preboj v drugi del pokala so namreč morali danes zmagati v Nemčiji, ob morebitnem porazu pa upati na ugoden razplet druge tekme, ki bi lahko naprej popeljala francoski Nanterre.

Čeprav je sprva kazalo, da bodo imeli po prvem polčasu lahko delo, so se na koncu spet poigrali z živci navijačev, vseeno pa s tesno zmago napredovali.

Ljubljančani so v prvem delu pokazali svojo značilno igro z veliko nihanji. Povedli so z 22:12, zanesljivo dobili prvi del, potem pa za nekaj minut ugasnili. Domači so prišli na 24:24, a mrk zmajev ni bil dolg in sledil je naslednji uspešen niz. Prednost je tako naraščala iz minute v minuto, pred koncem polčasa je znašala že + 15 (45:30).

Zmaji so si tako zagotovili mirnejše nadaljevanje, ki pa nato ni bilo tako mirno. Za to so bili krivi sami, saj so tekmecem dovolili, da so razliko vztrajno manjšali. V zadnjih minutah je tako kot že nekajkrat v sezoni, spet nastopilo obdobje divjega reševanja. Domači, ki so sicer imeli že pred to tekmo zagotovljen drugi del, so namreč prišli na 68:74, pa na 70:74, s trojko v zadnji minuti pa celo že na 73:75. Po zapravljenem napadu Zacka Wrighta in košu domačih pa je bilo 20 sekund pred koncem na semaforju že 75:75.

A igra z ognjem za zmaje tokrat le ni prinesla nesrečnih posledic. Nanterre je medtem sicer zmagal in bi ob neuspehu zeleno-belih skočil med najboljše, toda na srečo ekipe iz Stožic je imel Saša Zagorac mirno roko pri prostih metih, Oldenburg pa nato - morda tudi z mislijo na nadaljevanje, ki tretjega iz te skupine pošilja v močno skupino z Nižnim Novgorodom in Kazanom, niti ni metal v zadnjem napadu.

Zagorac je bil s 23 točkami, petimi trojkami, najboljši strelec tekme, Sava Lešić jih je dodal 18.

Oldenburg - Union Olimpija 75:77 (15:22, 30:45, 56:64)

Berlin - Dvorana EWE Arena, gledalcev 2200, sodniki: Perea (Španija), Obradović (BiH), Bardera (Francija).
Oldenburg: Kramer 16 (2:2), Smeulders 2, Lockhart 10 (6:6), Pauldings 10 (1:2), Schewthelm 6 (1:1), Qvale 17, Dugins 14 (0:2).
Union Olimpija: Wright 14 (4:4), Hrovat 4 (4:4), Nikolić 10, Lešić 18 (2:5), Zagorac 23 (4:4), Mahkovic 4 (1:2), Zakis 4.
Prosti meti: Oldenburg 17:21, Union Olimpija 15:19.
Met za tri točke: Oldenburg 6:16 (Kramer 4, Paulding, Schwethelm), Union Olimpija 12:27 (Zagorac 5, Wright 2, Nikolić 2, Lešić 2, Mahkovic).
Osebne napake: Oldenburg 20, Union Olimpija 21.
Pet osebnih: Kramer.