© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
03.04.2015 11:20:00

Massi vodja slovenskega smučanja? Malo možnosti

Grega Wernig

Andrea Massi mora čakati na 7. april, ko naj bi na smučarski zvezi dobili novega predsednika alpskega zbora. Če bo Iztok Klančnik res postal povezovalni člen v našem smučanju, bo lahko položil vse karte na mizo.

V teh dneh, ko se Klančnik pogovarja s klubi in predstavlja svojo vizijo razvoja alpskega smučanja, se mora direktor, ki je sicer precej bolan, igrati s številkami in proračunom, torej denarjem, ki bo na voljo alpskemu smučanju v prihodnji sezoni.

Po zagotovilih naj ga ne bi bilo manj kot v pretekli sezoni, torej naj bi se sukal okoli milijona evrov. Temu bi lahko prišteli še denar, ki je bil v preteklih sezonah namenjen Tini Maze oziroma ekipi aMaze (okoli 200.000 evrov), če se bo Korošica odločila, da konča tekmovalno kariero, odšteti pa bi morali 100.000 evrov za pokrivanje starih dolgov.

Novi predsednik zbora panoge alpsko smučanje bi torej lahko računal na proračun v višini nekaj manj kot 1,2 milijona evrov. Je to dovolj? Je. To je dovolj denarja, da se pokrije vse tekmovalne programe ob racionalizaciji ekip in da se nekaj denarja nameni tudi klubom. Vprašanje je sicer, ali je ob zdajšnjem stanju v slovenskem smučanju za Andreo Massija sploh izziv, da prevzame mesto vodje alpskih disciplin.

Zanj bi bil izziv, če bi prevzel treninge Anne Fenninger, Mikaele Shiffrin ali Lindsey Vonn, saj po taki smučarki, kot je Tina Maze, težko stopiš šest stopnic nižje, v slovensko smučarsko realnost. Massi je gotovo zelo dobro seznanjen, v kakšnem stanju je naše žensko smučanje – nad rezultati na državnem prvenstvu lahko samo zmajuje z glavo, saj tri sekunde prednosti Ane Drev (ki je 25. do 30. veleslalomistka na svetu) ne pomeni nič dobrega, slalomska slika pa je bila z zmago Nevene Ignjatović še slabša.

Verjetno ga še bolj skrbi stanje v moškem smučanju, ki ne vzbuja velikega optimizma predvsem zato, ker je večina slovenskih tekmovalcev smučarjev predvsem zaradi statusa in ne zaradi zmagovanja v svetovnem pokalu.

V tem trenutku se zdi, da je Massi v vlogi vodje slovenskega smučanja zgolj bleda slika, ki počasi izginja v meglici. Skoraj prepričani pa smo, da Goričan čuti neke vrste dolžnost in vsaj moralno obveznost do slovenskega smučanja zaradi leta 2002.

Takrat ga je namreč Rasto Ažnoh vzel v slovensko reprezentanco kot kondicijskega trenerja in mu omogočil prvi stik z vrhunskim tekmovalnim smučanjem. In Massi je človek časti in odgovornosti, človek, ki ničesar ne pozabi, zato je kljub vsemu še nekaj možnosti, da postane šef slovenskih alpincev. No, morda bomo kaj več izvedeli že jutri, ko bo Andrea na sprejemu za Tino Maze v njeni rodni Črni na Koroškem.