Tako kot vse predhodne lahko tudi to ocenimo kot uspešno, čeprav je bila v primerjavi z lanskoletno v kar nekaj vidikih tudi slabša. Najbolj še vedno skeli neuspeh na SP v Falunu.
Naš glavni trener je bil ob zaključni oceni zelo zadovoljen: "Sezona je, vsaj kar zadeva mene, na splošno gledano odlična. V pokalu narodov smo naredili nov korak naprej, 4994 točk je nov rekordni izkupiček, enajst skakalcev je v svetovnem pokalu dobilo točke, imeli smo svetovni rekord, imamo mali kristalni globus, Jurij je bil v tem seštevku tretji, zato moramo biti zadovoljni."
Drži, vsi našteti uspehi so dokaz, da Slovenija še vedno sodi v svetovni vrh, a jim bomo vseeno malce "pogledali v zobe."
Bolj natančen pregled osvojenih točk hitro razkrije, da jih je veliko večino osvojil Peter Prevc. Od 3544 osvojenih točk na posamičnih tekmah je prvi mož naše ekipe nabral 1729, vsa ostala deseterica pa 1815 točk.
Na petih ekipnih tekmah so Slovenci zbrali 1450 točk, tudi tam je bil večinoma prvo ime prav Peter. Ta je tudi poskrbel za večino uvrstitev na zmagovalni oder. Na 31 tekmah je bil trikrat prvi, šestkrat drugi in petkrat tretji, še šestkrat se je moral zadovoljiti z najbolj nehvaležnim četrtim mestom.
Vsi ostali so prispevali še štiri mesta na stopničkah, po eno vsakega ranga letalec Jurij Tepeš in eno tretje mesto še Jernej Damjan. Prav pri njem je bil precej očiten padec v drugem delu sezone, ko je bila deseterica zanj kar precej oddaljena.
Primerjava med lansko in letošnjo sezono kaže, da so naši orli v tej, če vzamemo zgolj končne uvrstitve, napravili celo manjši korak nazaj. V pokalu narodov so lansko sezono končali na tretjem mestu, letošnjo na četrtem, torej istem kot že prvi dve pod Janusovim vodstvom.
Lani so pred četrtimi Poljaki imeli kar 612 točk naskoka, letos so za tretjimi Avstrijci zaostali za 199 točk. Slika ni bistveno drugačna, tudi če vzamemo pod drobnogled posamične uvrstitve.
Prevc je bil obakrat drugi, Damjan je eno mesto izgubil (lani 13., letos 14.), Tepeš pa predvsem po zaslugi Planice, kjer je napredoval za šest mest, pet mest pridobil (lani 18., letos 13.). S 37. na 24. mesto je napredoval tudi Nejc Dežman, še bolj Matjaž Pungertar (z 72. na 25.), zato pa je velik korak nazaj (z 11. na 26. mesto) napravil Robert Kranjec, za katerega je bila to najslabša sezona po letu 2007.
Precej slabši je bil tudi Tomaž Naglič (lani 36., letos 73.), Jaka Hvala, še v predlanski sezoni zmagovalec tekme v Willingenu in član udarne četverice na ekipnih tekmah, pa je celo ostal brez ene same osvojene točke.
Dodaten minus seveda pomeni SP v Falunu, od koder so se Slovenci prvič pod vodstvom Janusa s kakšnega velikega tekmovanja vrnili brez osvojene kolajne, četrto mesto Prevca na veliki skakalnici pa je bila edina omembe vredna uvrstitev.
Kot je napovedal tudi predsednik zbora in odbora za skoke in nordijsko kombinacijo Ljubo Jasnič, bo po sezoni glave moral stakniti tudi strokovni svet in ugotoviti, kje so bile storjene napake in kaj bi se še dalo izboljšati.
Janus, ki ima z zvezo pogodbo še vse do leta 2020, je odličen strokovnjak in seveda najbolj zaslužen za vse uspehe v zadnjih štirih letih, a navedena ugotovitev v enaki meri velja tudi zanj. Včasih je v življenju tako, da je kakšno stvar v pristopu treba tudi spremeniti (pa sploh ne drastično), kaj dodelati in dodati v že utečen stroj, da bo ta tekel še bolje kot prej.
Skoki so tako ali tako šport, ki je sestavljen iz malenkosti, prav te malenkosti pa so na koncu lahko odločilne, ko se odloča o kolajnah in globusih.
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki berejo stran brez oglasov in imajo brezplačen promocijski dostop do zaklenjenih vsebin
Berite brez oglasov in dostopajte do zaklenjenih vsebin
Brezplačen promocijski dostop je na voljo uporabnikom z izpolnjenimi podatki.
Robert Pogačar
24.03.2015
09:10:42
Ocena sezone: Dobro, a ne perfektno
Končana je četrta sezona, odkar skakalno reprezentanco vodi Goran Janus.