Potem ko je moral celo izpustiti novoletno turnejo, se je tokrat po zmagi v Planici in tretjih mestih v Harrachovu in Klingenthalu še četrtič zavihtel na zmagovalni oder.
Letalnice so vam očitno pisane na kožo. Kako to?
Letalnice imam že ves čas raje od običajnih skakalnic, tudi moja tehnika je zanje precej bolj primerna. Pozna se tudi, da sem v zadnjih treh tednih v Planici in Kranju opravil kar nekaj treningov s svojim klubskim trenerjem Primožem Rychyjem, kar se je za zdaj pokazalo kot dobro. Res sem že komaj čakal tekme, že kar nekaj let nisem bil med zimo toliko časa brez njih. Videlo se je, da sem lahko zraven, zdaj pa bomo videli, kaj bo to pomenilo za 120-metrske naprave.
Čemu sta s Primožem dajala poudarek na teh treningih?
Predvsem sem moral spremeniti tehniko, saj sem skakal precej drugače, kot skačem zdaj. Pred tem sem z boki preveč pritiskal na smuči in zaradi tega izgubljal hitrost. Posledično je to pomenilo krajše skoke. S takšno tehniko tudi na velikanki ne bi skakal tako dobro.
Kakšni so bili občutki ob poletu 231 metrov, kar je bil tudi najdaljši polet na tekmovanju?
Na tej tekmi sem bil zelo zadovoljen z obema poletoma. Pri prvem poletu se je poznalo, da sem imel veter v hrbet, saj nimam tako močnih nog kot nekateri konkurenti.
Ob pristanku pri finalnem poletu se vam je odpela varnostna vez ...
Ker sem smučko postavil malce preveč postrani, mi je odpelo okovje. To je narejeno tako, da se odpre precej hitro, kar te lahko obvaruje poškodbe. Napaka je bila povsem moja, saj je okovje drugače povsem v redu.
Vi uporabljate tudi dodatno varnostno vrvico, ki je nekateri ne.
Res imam tudi vrvico, ki sem jo začel uporabljati šele prejšnji teden. Če je ne bi imel, bi gotovo padel, saj bi se mi vez povsem odprla, tako pa jo je prav varnostna vrvica zadržala. Tako sem imel zunaj smuči samo peto, ne pa tudi srednjega dela. Desna smučka se mi ni odpeljala naprej.
Kako bi sicer ocenili prenovljeno letalnico na Kulmu, sploh če jo primerjate z drugimi štirimi?
Letalnice je med sabo zelo težko primerjati. Ta na Kulmu je bila vedno nekoliko samosvoja. Zdi se mi zelo podobna, kot je bila prejšnja, le da je zdaj večja. Čez prvi del leta te res prinese malce višje, potem pa gre precej pri tleh. Nekateri se strinjajo z mano, drugim pa se zdaj zdi povsem drugačna.
Včeraj vam je bilo gotovo nekoliko žal, da je tekma odpadla.
Vsekakor, a tako so se pač odločili. Tekmo je celo prepovedala civilna zaščita, ker je bil razglašen nekakšen alarm. Vodstvo tekmovanja je še hotelo počakati, saj so se razmere izboljševale.
Bi se po vaše torej dalo skakati, če bi počakali še kakšno uro?
To je težko reči, saj je še vedno precej pihalo. No, po navadi se vedno še nekoliko počaka, tokrat pa so tekmo res hitro odpovedali.
Svetovni pokal se že v četrtek nadaljuje s tekmo v poljski Wisli. Bo prehod na manjšo napravo zdaj lažji kot sicer?
Vedno grem veliko lažje na večjo skakalnico kot na manjšo, tako da malo težje verjetno že bo. Pri prehodu nazaj na manjše naprave imam vedno nekaj težav. Upam, da bom pred odhodom v Wislo imel možnost opraviti še kakšen skok v Kranju ali Planici, da spet dobim nazaj občutke z manjšo hitrostjo.
Si upate napovedati, da se boste zdaj brez težav uvrščali v finale?
Ne, tega si še ne upam napovedati. Vedno je treba najprej dobro skočiti in šele potem se vidi, kam te bo to pripeljalo. Vem, da mi Wisla ne ustreza preveč, sledita pa tekmi v Zakopanah, kjer je skakalnica povsem v redu. No, če bom skakal tako kot na Kulmu, potem se nimam česa bati.
Ta konec tedna ste z nagradami zaslužili 2000 evrov in 6000 švicarskih frankov, kar za skoke ni slab denar. Že veste, kako ga boste porabili?
V Avstriji je davek na takšne nagrade 40 odstotkov, tako da je potem ta vsota precej manjša. V tej sezoni sem skakal bolj slabo in tega nisem bil navajen, a za zelo dobre počitnice zdaj zagotovo bo.