© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ts
ts
02.12.2020 14:54:23

Tudi v Sloveniji lahko

Zoran Krajnc
Zoran Krajnc
Štajerski tednik

Pretekli konec tedna je potekala že 25. trenerska konferenca Trenerske organizacije Teniške zveze Slovenija. Kot smo že vajeni v zadnjem obdobju, je ta potekala v obliki webinarja oziroma na daljavo.

Ob izobraževalnem delu so trenerji in trenerke med seboj izbrali najboljšega za leto 2020. Trener leta je postal Zoran Krajnc, trener Tamare Zidanšek. "Najprej bi se rad zahvalil trenerjem za to priznanje. Rad bi poudaril, da so v slovenskem okolju prisotni številni dobri teniški trenerji in verjamem, da lahko tudi v Sloveniji naredimo vrhunske tekmovalce in tekmovalke," je o priznanju stanovskih kolegov dejal Zoran Krajnc, ki se s svojo varovanko že pripravlja na novo sezono.



Seminar je potekal dva dneva, prijavljenih pa je bilo več kot 180 trenerjev. Teme predavanj so pokrivale širok spekter teniške igre. Med predavatelji je bil tudi Belgijec Wim Fissete, trener Naomi Osake. Nekdanji trener Kim Clijsters, Victorije Azarenke, Angelique Kerber in še nekaterih vrhunskih igralk je odgovarjal na številna vprašanja prisotnih trenerjev. Poleg njega so svoje znanje slovenskim trenerjem predajali Simon Wheatley, Ruben Neyens, Hrvoje Zmajić, Jernej Rošker in Matej Lunežnik, ki je predaval o tem, zakaj je teniška igra iz mentalnega vidika najtežja na svetu.



"Zadovoljen sem z odzivom naših trenerjev. Vsak trener običajno sebi primerne vsebine predavanj prepozna v temah, ki so mu kot trenerju in osebno najbližje. Izpostavljen je bil tudi njihov osebni razvoj, nismo pa pozabili niti na delo z mladimi. Izreden odziv je bil tudi na intervju z Wimom Fissetom, ki je govoril o svojih dolgoletnih trenerskih izkušnjah pri treniranju najboljših igralk na svetu. Ob tem pa bi rad čestital tudi najboljšemu trenerju za leto 2020 Zoranu Krajncu, ki se nam bo morda pridružil kot predavatelj naslednje leto,” je bil po koncu dvodnevne konference zadovoljen predsednik trenerske organizacije Gregor Šenica.



Obiskali smo najuspešnejši slovenski teniški klub

V projektu Teniško aktivni! nas ta teden čaka nova vaja. Obiskali smo ŽTK Maribor, ki je tudi letos postal najboljši teniški klub v Sloveniji. To nagrado je za izjemne uspehe igralcev in igralk na državnem in mednarodnem nivoju prejel že osemnajstič zapored.



V vlogi trenerja - demonstratorja se je tokrat predstavil glavni trener ŽTK Maribor, mag. Tomaž Berendijaš. Ker smo osnove servisa, forehanda in voleja že spoznali, se je Berendijaš posvetil backhandu. Tega je preveril in nato izboljšal pri teniškemu zanesenjaku iz Maribora, Andreju.



Projekt Teniško aktivni!

Gre za nadaljevanje projekta Ostani doma in bodi teniški aktiven, v katerem smo v prvi polovici leta predstavili kar 35 teniških vaj. Projekt je tudi tokrat razdeljen v dva dela. Prvi sklop zajema teniške vaje, ki jih predstavljajo najboljši slovenski trenerji. V drugem delu pa potekajo zanimivi pogovori s slovenskimi igralci in igralkami, trenerji in ostalimi ljubitelji naše prelepe igre. Pogovore vodi Anže Bašelj.



S projektom želimo povečati popularnost tenisa, poskrbeti za informativnost in izobraževalnost. Ljubiteljem in ljubiteljicam tenisa želimo pomagati pri pridobivanju novega znanja s pomočjo najboljših in najbolj kredibilnih ljudi, ki delujejo v slovenskem tenisu.



Humanitarni projekt "Gibaj, mladina!"

Tenis Slovenija tudi v času pandemije koronavirusa ohranja humanitarni projekt Gibaj, mladina! in tako izpolnjuje tri zastavljena poslanstva: spodbujanje športne vzgoje mladih, humanitarnost in družbeno odgovornost.



Ker se na Tenis Sloveniji zavedamo pomena vzgoje in usmerjanja mladostnikov v zdrav način življenja, želimo družbeno odgovorno vplivati na odločitve ter dejavnosti družbe in okolja, zato zbiramo finančna sredstva za otroke iz socialno ogroženih družin. V šestih različnih regijah je v projekt vključenih več kot 50 otrok.



Strokovnjaki opozarjajo na pozitiven vpliv športno-gibalnih kompetenc za holistični razvoj otroka. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) priporoča mladini najmanj 60 minut dnevne športno-gibalne aktivnosti. Žal pa raziskave kažejo, da so današnji otroci vse manj vzdržljivi, vse manj športno-gibalno aktivni, prekomerno težki in preveč časa preživijo pred računalniki. Še posebej je to vidno v zadnjem obdobju, v obdobju pandemije koronavirusa, ko je šport med mladimi še toliko bolj otežen. Na Tenis Sloveniji ne želimo, da bo današnja mladina zaradi prekomerne telesne teže in diabetesa živela manj kvalitetno in bila prikrajšana za užitke in veselje, ki jih prinaša ukvarjanje s športom, še posebej s tenisom.



Namen projekta je poudariti, da sta šport in fizična aktivnost otrok ne samo koristna za njihovo zdravje, telesno pripravljenost in vzdržljivost, temveč koristita tudi njihovemu splošnemu dobremu počutju in razvoju. Mladostniki, ki se ukvarjajo s športom, kažejo bolj pozitivno socialno vedenje, boljše socialne veščine in razvijejo močnejši občutek za osebno odgovornost. Zato je namen pomagati socialno šibkejšim otrokom do zmožnosti brezplačne telesne vadbe in spoznavanjem s prvimi koraki tenisa. Posredno želimo na Tenis Sloveniji tudi s tovrstno popularizacijo tenisa navdušiti vse otroke za igro ali vsaj spoznavanje tenisa.



Cilja projekta je zbrati sredstva za financiranje enkrat tedenske enourne vadbe za več kot 50 otrok na leto, starosti med 8 in 12 let. Organizirano vadbo bodo izvajali usposobljeni vaditelji v teniških klubih širom Slovenije, ki so partnerji in izvajalci projekta. V tokratni projekt so vključeni teniški klubi: TK Maja Matevžič, Teniški klub Nova Gorica, Cokan Teniška akademija, TK Radovljica, TK Krško, TK As Litija.



Sredstva se zbirajo s pomočjo donacij s strani podjetij in fizičnih oseb ali prek SMS donacij: pošlji SMS TENIS5 na 1919, ter z dražbo predmetov znanih slovenskih in tujih športnikov. Celoten izkupiček se daruje humanitarni organizaciji Zvezi prijateljev mladine Ljubljana Moste – Polje, izključno za projekt Gibaj, mladina.