© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
pu
pu
11.11.2015 11:17:34

Priplavali iz pekla, rešili sopotnike, plavata proti olimpijskim igram

Sirski sestri pišeta neverjetno zgodbo o ljubezni do športa, pogumu in vztrajanju. Njuna velika želja pa je nastopiti na zboru najboljših športnikov sveta.

Begunska kriza je s seboj prinesla take in drugačne zgodbe, vsaj iz športnega vidika je ta ena najlepših. V Nemčiji, ki je cilj večine beguncev, trenirata sestri Sarah in Ysra Mardini, ki sta si z begom iz rodne Sirije reševali športni karieri, a tudi golo preživetje. Ob tem pa sta kot pravi junakinji rešili tudi nekaj drugih življenj. 

Prvi poskus bega iz Turčije v Grčijo jima ni uspel zaradi posredovanja obalne straže, v drugem poskusu pa se je njun čoln uspel prebiti v bližino grške obale, a se je tam znašel v velikih težavah. Bil je načet, preobremenjen in popolnoma iz ravnovesja, tako da je resno grozila še ena v nizu katastrof. Na čolnu so bile ženske, bili so otroci ...

"Odlično sva fizično pripravljeni, s plavanjem se ukvarjava že vse življenje in vedeli sva, da lahko kadarkoli skočiva v vodo ter odplavava do Grčije. Toda pomagati je bilo treba drugim. Nikoli si ne bi odpustila, če bi se kdo s tistega čolna utopil. Sem tudi učiteljica plavanja, tako da tega nisem mogla dovoliti," pravi 20-letna Sarah.

S sestro sta skupaj s še nekaj močnejšimi udeleženci odprave skočili v vodo, a nista odplavali po svoje, temveč sta razbremenili čoln in ga vlekli toliko časa, dokler niso varno pristali na obali. Rešili so se vsi, v vodi in na čolnu. Vsi do zadnjega, na kar sta sestri, ki sta nato pot nadaljevali po kopnem, še posebej ponosni.

Zdaj pa Sarah in 17-letna, menda še bolj nadarjena udeleženka svetovnega prvenstva Ysra nadaljujeta tudi svoji karieri. V Berlinu redno trenirata, se učita nemško in bi se v prestolnici radi tudi šolali. V veliki želji nastopiti na olimpijskih igrah ter na njih bodisi predstavljati Nemčijo bodisi rodno Sirijo.