© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Darja Kapš
Darja Kapš
31.03.2022 10:38:16

EP v šahu: izziv vojne

Laura Unuk
Laura Unuk
LUKA RIFELJ/ŠZS

Evropsko posamično prvenstvo je v polnem teku. Na sobotnem slavnostnem odprtju so navzoče pozdravili predsednik Evropske šahovske zveze Zurab Azmaiparašvili, predsednik Šahovske zveze Slovenije dr. Milan Brglez in podžupan občine Brežice Bogdan Palovšnik.

Osrednji govornik je bil predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki je kot podpornik šaha in brežiški domačin že drugič prevzel častno pokroviteljstvo evropskega prvenstva. Vsi govorci so se dotaknili vojne v Ukrajini, ki je močno zaznamovala letošnje evropsko prvenstvo. Šahovska zveza Slovenije kot organizatorka prvenstva se namreč spoprijema z zahtevnimi organizacijskimi izzivi, ki jih poleg epidemije dodatno povzroča že omenjena vojna. V Čatežu tako ni rekordne udeležbe, ki smo si je vsi želeli in jo upravičeno pričakovali po omilitvi ukrepov zoper epidemijo. Šahisti so željni nastopov v živo, še posebej pa jih privlačijo prvenstva z visokimi nagradnimi skladi.

Čatež je v tem pogledu izpolnil vsa pričakovanja šahistov, celo več – prvih 23 udeležencev prvenstva dobi vstopnico za uvrstitev na svetovni šahovski pokal, kjer se merijo najboljši šahisti sveta. A kljub vsemu smo z udeležbo na prvenstvu, še posebej v danih okoliščinah, lahko zadovoljni. Nastopa 317 igralk in igralcev iz 39 držav, od tega 32 slovenskih. Šahistov z nazivom velemojstra je 114, tekmuje pa tudi 29 žensk. Manjkajo predvsem nekateri najboljši ruski šahisti, ki bi kakovostno obogatili turnir in se pomešali v boj za odličja. 

V Čatežu imajo tekmovalci vrhunske igralne pogoje na že preverjenem in nadgrajenem prizorišču lanskega ekipnega evropskega prvenstva. Organizacijska ekipa s prostovoljci skrbi, da prvenstvo poteka nemoteno. Pri tem imata še posebej odgovorno delo direktorica turnirja Nina Rob in velemojstrica Ana Srebrnič kot glavna sodnica turnirja.

Že zdaj lahko rečemo, da se bo prvenstvo v Čatežu v zgodovino zapisalo kot prvo člansko evropsko prvenstvo, ki ima na vodilnih organizacijskih mestih predstavnice nežnejšega spola. Pohvaliti pa gre tudi slovenske šahistke, ki so se odločile za nastop na tem izjemno močnem prvenstvu stare celine. Na seznamu jih najdemo kar šest, med njimi je večina slovenskih reprezentantk z Lauro Unuk na čelu. V Čatežu sicer skupno igra 33 šahistov. Žal zaradi službenih obveznosti ni treh najboljših Boriška, Leniča in Škoberneta, a je zato po daljšem premoru lepo videti nekdanjega slovenskega reprezentanta ukrajinskih korenin Aleksandra Beljavskega. Velemojstrsko družbo mu delata Matej Šebenik in Marko Tratar. In kakšen je trenuten razplet po treh odigranih kolih?

V uvodnem krogu prvenstva so glavni favoriti dosegli pričakovane zmage, vendar niso imeli vsi lahkega dela. Prvi nosilec Čeh David Navara je hitro vknjižil celo točko, medtem ko sta dva izmed favoritov, tretji nosilec Anton in šesti nosilec Krivoručko, zgolj remizirala. Med številčno slovensko zasedbo je vsa šesterica nosilcev (Beljavski, Šebenik, Šubelj, Markoja, Tratar in Dobrovoljc) delo opravila z odliko in dosegla zmage. Izkazala se je tudi naša najboljša šahistka Laura Unuk, ki se je proti nemškemu velemojstru Fridmanu v boljši poziciji zadovoljila z remijem. Še en ugoden remi je dosegel mednarodni mojster Špalir, in sicer proti favoriziranemu nemškemu reprezentantu Bluebaumu.

V drugem krogu je naš domači adut Matej Šebenik nadigral 16. nosilca Ševčenka iz Ukrajine, a dobljene končnice ni realiziral in partija se je končala z remijem. Tudi aktualna državna prvakinja Zala Urh je zapravila priložnost za zmago proti precej višje rangiranemu nasprotniku Muradliju iz Azerbajdžana. Omeniti velja še neodločena izida mladega upa Jana Šublja v dvoboju z italijanskim reprezentantom Vocaturom in Marka Tratarja z Georgievom. Najbolj odmevno zmago v drugem kolu je dosegel 17-letni Azerbajdžanec Suleymanli proti drugemu nosilcu Korobovu. V osrednjih partijah so točke vknjižili Navara, Volokitin in Sargissian, ki je bil boljši od veterana Beljavskega. Izkazal se je tudi mladi srbski velemojster Budisavljević, ki je ugnal enega izmed favoritov, Romuna Deaca.

Tretji krog je postregel s presenečenji na najvišjih šahovnicah. Prvi nosilec Navara je zgolj remiziral z Wagnerjem, medtem ko je drugi nosilec Volokitin presenetljivo izgubil s Canom, ratinško bistveno šibkejšim igralcem. Trenutno ima kar sedem igralcev stoodstotni izkupiček točk, med njimi gre omeniti danskega mladinca Buhla, ki z lepimi uvodnimi zmagami opozarja na svoj talent. V slovenskih vrstah ponovno ni bilo vidnejših predstav. Med našimi velemojstri je Šebenik izgubil z neugodnim Bluebaumom, Tratar s Kadričem, Beljavski pa je klonil pred Aizenbergom.

Borbene partije v Čatežu je mogoče spremljati na spletni strani prvenstva https://eicc2022.eu/ prek neposrednega prenosa ob zanimivih komentarjih priljubljenega velemojstra Alojzija Jankoviča, ki je domačemu hrvaškemu občinstvu dobro poznan s popularno oddajo o šahu na tamkajšnji nacionalni televiziji. V sklopu prvenstva so organizirani tudi spremljevalni otroški turnirji, ki najboljšim omogočajo ogled prvenstva od blizu.