Na gradu Kisselstein v Kranju je bila svečana otvoritev XX. swvetovnega prvenstva v kegljanju za mlajše člane do 23 let (U-23). Prav je da pogledamo malo v zgodovino teh prvenstev. Prvenstva so se začela leta 1983 v Poreču. Tam so Slovenijo uspešno predstavljali Harry Steržaj, pokojni Matjaž Hočevar in Biserka Petak. Že leta 1989 je bilo prvenstvo v Celju. Takrat sta blestela Boris Benedik in Točka Škafar – Urbanc. V samostojni Sloveniji pa je bilo prvo prvenstvo v Kopru (deseto po vrsti). Na naši obali smo zadnjič ostali brez odličja. Potem pa je prišlo dobro desetletje, ko je Slovenija praktično gospodarila v svetovnem vrhu. Predvsem po zaslugi zlate generacije Celjank na čelu s Fidelovo, dvojčicama Savič, Kozmusovo in drugimi. Slovenija bo s Kranjem in Kamnikom tako tretjič organizator tega prvenstva. Toda to prvenstvo bo šlo v anale, ker bo prvič prvenstvo na dveh lokacijah.
Pred tremi leti je bilo zadnje prvenstvo v Romuniji v Cluju. Prvenstvo, ki bi moralo biti lani v Nemčiji pa je odpadlo in ga zdaj nadomeščata Kranj in Kamnik. V Romuniji je bila Slovenija zelo uspešna. V pokalu narodov je na koncu osvojila tretje mesto za Hrvaško in Srbijo. Tam je imela blesteče trenutke Anja Forštnarič, ki je prišla do naslova svetovne posamične prvakinje. Do zlatega odličja sta prišli tudi Tia Shatz in Tina Mržljak v dvojicah, srebrno medaljo pa je osvojil mešani par Forštnarič in Timi Jurančič, Anže Bajželj pa je dodal še bron v sprintu. Uspešna pa je bila tudi moška reprezentanca, ki je osvojila drugo mesto.
Normalno je, da so tudi letošnji cilji zelo visoki. Želijo si ponoviti rezultate iz Romunije, kar bo seveda težko. Toda gradili bodo na uspešnih mladincih, ki so resnično presenetili vse.
Po včerajšnjih ekipnih tekmah danes dopoldne že poteka tekmovanje v tandem dvojicah. Za dekleta v Kamniku in za fante v Kranju. Tudi na teh dveh tekmovanjih je želja v naših ekipah vsaj ena medalja. Bo pa potrebno imeti tudi nekaj sreče.
Izjemen uspeh naših mladih igralcev in igralk
Spomnimo se še malo mladinskega prvenstva, na katerem so naši resnično bili izvrstni. Čeprav so bili skupaj s Hrvati zelo uspešni pri zbiranju medalj, pa so tudi ostali prišli do kakšne medalje. Edinole Severna Makedonija, ki je nastopala le z dekleti, je ostala brez. Prav je, da omenimo Estonijo, ki je prišla sploh do prve medalje na svetovnih prvenstvih. Najmlajši, ki so nastopali v Kamniku so nas ravno tako navdušili s kar petimi odličji. Edinole v posamični konkurenci za deklice smo ostali brez.
Pregled kolajn na MSP
1. Hrvaška 4 0 2 6
2. Slovenija 2 5 1 8
3. Madžarska 2 1 1 4
4. Nemčija 1 1 1 3
5. Slovaška 1 0 2 3
6. Avstrija 1 0 0 1
7. Srbija 0 1 4 5
8. Poljska 0 1 2 3
9. Romunija 0 1 2 3
10. Estonija 0 1 0 1