© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
ue
ue
12.04.2015 22:13:50

Vnet mehur? Ah, dajte, no ...

vszi

Verjeli ali ne, tudi pri šahu se da goljufati. Ne verjamete? Preverite!

Pravijo, da je tudi šah šport. No, vprašanje, koliko kalorij šahist porabi med partijo – ne glede na to, kako razburljiva je. Prepričani smo, da niti približno toliko, kot Lionel Messi ali Anže Kopitar. Pa saj je vseeno, šport je lahko dinamičen, lahko je tudi statičen, stična točka številnih panog in disciplin pa je tudi ta, da marsikdo ne izbira sredstev, kako priti do zmage. Rekli boste: kako pa se da goljufati v šahu? Ampak verjemite: da se.

O tem priča zgodba Gajoza Nigalidzeja, šahista iz Gruzije, dvakratnega prvaka svoje države. Slednji je bil eden tistih, ki so se v teh dneh dokazovali na turnirju v Dubaju, kjer pa zagotovo ne bo zmagal. Ujeli so ga namreč med goljufanjem, zaradi česar so ga izločili iz turnirja, grozi pa mu celo 15-letna prepoved udejstvovanja v šahovskem svetu.

In kako je premeteni možakar goljufal? Preprosto – s pomočjo mobilnega telefona. V slednjega jasno ni pogledoval med partijo, ni ga skrival pod mizo. Zavitega v toaletni papir pač. In ga prijel v roke vsakič, ko so mu odobrili skok v toaletne prostore. Toda ker se je to dogajalo res pogosto, so se hitro pojavili dvomi. Tisti bolj naivni so se spraševali, da nima morda vnetega mehurja, izkušenejši pa so hitro prišli do spoznanja, koliko je ena plus ena v njegovem primeru.

Ko se je Nigalidze tako kdo ve kolikokrat že mudil na stranišču, mu je eden od organizatorjev na skrivaj sledil. In ga ulovil s prsti v marmeladi. Oziroma s telefonom v rokah. "Nigalidze je hitro odgovarjal na moje poteze, nato pa nič kolikokrat odhitel na WC. Opazil sem, da je vedno odšel v isto smer, k istemu toaletnemu prostoru. To se mu je zdelo čudno, saj so bile proste tudi druge kabine," je pojasnil zadnji Gruzijcev tekmec Tigran Petrosjan iz Armenije.

Ko so Nigalidzeja dobili pri goljufanju, je zanikal, da v rokah drži svoj telefon, a so ga hitro ujeli na laži. In še hitreje prišli do ugotovitve, da je s pomočjo prenosne naprave in posebne šahovske aplikacije preučeval tekmečeve poteze in iskal rešitev, kako se jim najbolje zoperstaviti. No, a na koncu so ga ujeli. In zdaj bo imel več kot dovolj časa za temeljite razmislek o tem, ali se je splačalo ali ne.