Vid Botolin na Finskem blizu rekorda

Vid Botolin
Vid Botolin
PETER KASTELIC/AZS

Vid Botolin (Kladivar) je bil edini slovenski predstavnik na mitingu celinske serije v finskem mestu Oulu. V teku na 3000 metrov je z odličnim časom 7:58,80 osvojil peto mesto. Zmagal je Američan Cooper Teare (7:39,29).

"Z nastopom sem zelo zadovoljen. Prvi kilometer smo začeli za končni rezultat 7:45 in sem še držal vodilne, ki pa so še pospešili s tempom, tako da sem ostal sam. Do cilja sem moral kar pretrpeti, a se je na koncu dobro izšlo, tako da sem res zadovoljen," je po nastopu dejal 22-letni Celjan, ki se je pod mejo osmih minut spustil že pretekli konec tedna na Norveškem, osebni rekord 7:56,46 pa je tekel v Zagrebu leta 2022. "V letošnji sezoni na 3000 metrov verjetno ne bom več tekel, bom pa v naslednji sezoni poskušal pokazati, da na pravi tekmi lahko tečem še hitreje. Letos imam v načrtu nastopiti še v teku na 5000 metrov, že naslednji teden pa me na Škotskem čaka tek na miljo. Tudi to je zanimiva razdalja, tako da se že veselim nastopa," je še dodal Botolin, ki ima osebni rekord v teku na miljo 4:09,10, kar ne bi smel biti prevelik izziv.

Mihalinčeva blestela v Andorfu

Maja Mihalinec Zidar (Mass) je bila na mitingu v avstrijskem Andorfu prva na 200 m s 23,44 sekunde in druga v finalu A na 100 m z 11,56 sekunde (+0,3 m/s). Pred njo je bila na krajši razdalji le Jamajčanka Christania Williams (11,40), članica srebrne olimpijske štafete v Riu leta 2016.

"Imela sem tri dobre teke. Menim, da je bil na 100 m v finalu najboljši, a so bili pogoji slabši kot v kvalifikacijah. V teku na 200 m pa sem v zadnjih nastopih pridobila nazaj moč za drugi del. Glede na pogoje je bil zato ta tek celo najboljši v sezoni na tej razdalji. Upam, da bom imela še kakšno priložnost letos, da bom na 200 m dosegla še boljše izide," je dejala Maja.

Štiriintridesetletni finalistki dveh dvoranskih evropskih prvenstev se ni uspelo uvrstiti na letošnje olimpijske igre. Po poškodbi v prvem delu poletne sezone ji je zmanjkalo časa. V kvalifikacijah je Mozirjanka z 11,54 dosegla tretji izid in se je edina med Slovenkami uvrstila v finale A. V finalu B je bila najhitrejša Lucija Potnik (Radlje), z 11,83 je bila skupno sedma. Preostale tri sprinterke so bile na zadnjih treh mestih v finalu B, skupno 10. je bila Lina Hribar (Mass, 11,98), 11. Pika Bikar Kern (Triglav Kranj, 12,01) in 12. Karolina Zbičajnik (Poljane Maribor, 12,59). Vse štiri konec meseca čaka nastop na svetovnem mladinskem prvenstvu v Limi. Na 200 m je bila četrta Pia Bikar Kern s 24,15, peta Hribarjeva s 24,17, 12. pa Maja Pogorevc (Slovenj Gradec) s 25,15.

Dve atletinji iz kranjskega kluba sta tekli na 100 metrov ovire. Katjuša Jordan Nadižar se je uvrstila v finale in bila tretja s 13,72 sekunde, Lana Andolšek pa je odstopila v kvalifikacijah. Tudi Kranjčanki sta del mladinske reprezentance, ki potuje v Limo. Med atleti sta na 100 metrov Slovenca tekla v finalu B, v njem je bil drugi in skupno osmi Staš Tin Lorbar (Poljane, 10,69, veter +0,5 m/s), skupno 12. pa Jaka Svenšek (Poljane, 11,03). Slednji je tekel še na 200 metrov in bil 14. (23,45).

Lia končno skočila

Lia Apostolovski (Kranj), edina slovenska predstavnica na mitingu v nemškem Sondershausnu, je v skoku v višino zasedla drugo mesto z 1,93 metra. Zmagala je Nemka Christina Honsel. Šesta na olimpijskih igrah v Parizu in četrta za Apostolovsko na dvoranskem SP marca letos v Glasgowu je tudi skočila 1,93 metra, vendar v manj poskusih.

"Res sem zelo zadovoljna. Dokazala sem, da sem v dobri formi, preslikala sem skoke s treningov in dosegla lepo višino in tudi uvrstitev v kar močni konkurenci. Dosegla sem namreč najboljši izid v poletni sezoni, blizu uspeha sem bila tudi na višini 1,95 metra," je povedala Lia. Po bronu na prvenstvu v Glasgowu se ji na olimpijskih igrah v Parizu ni uspelo uvrstiti v finale. "Skakala sem sproščeno, uživala v tekmovanju in na koncu dosegla izvrsten izid. Na OI pa je bilo drugačno vzdušje, a sem vedela, da sem dobro pripravljena. To sem zdaj tudi dokazala," je dodala 24-letna atletinja.

V prvih poskusih je Ljubljančanka zmogla 1,78, 1,82, 185 in 1,88 metra. Tedaj je povedla pred Honsel, ki je imela popravo na 1,82 m. Na 1,91 je bila Lia uspešna drugič, na 1,93 pa v tretjem poskusu. Na višini 1,95 m Honsel ni skakala, Apostolovska pa je letvico na višini osebnega rekorda trikrat podrla.

GORSKI TEK

Bečan in Krkočeva državna prvaka

Timotej Bečan (Papež) in Lucija Krkoč (Nanos) sta nova državna prvaka v gorskem teku v disciplini 'gor/dol'. Oba sta v sklopu tekaško-kolesarske prireditve Vzpon na Široko postavila nova rekorda proge. Kljub visokim temperaturam se bilo na dogodku rekordno število udeležencev. Tekači so morali na 12-kilometrski progi premagati 610 metrov vzponov in spustov. Bečan, ki je naslov državnega prvaka v tej disciplini osvojil že petič, je v cilj pritekel v času 50:28 in za več kot minuto in pol popravil rekord proge. Drugo mesto je s časom 51:40 osvojil osvojil Jošt Lapajne (Papež), tretji pa je bil Uroš Rozman (Olimpik), ki je za zmagovalcem zaostal že več kot šest minut (56:48). Ne dolgo za njim je cilj pritekla Krkočeva, ki je prepričljivo slavila s časom 57:07, rekord proge pa popravila za več kot štiri minute. Najboljša slovenska gorska tekačica zadnjega obdobja je osvojila svoj četrti državni naslov v tej disciplini, a je od zadnjega minilo kar 13 let. Najhitrejša je bila namreč v letih 2009, 2010 in 2011. Srebro je s časom 1;00:48 osvojila Nuša Mali (Kronos), bron pa Klara Ljubi (Krka), ki je v cilj pritekla v času 1;03:51.