26.06.2024 11:17:19

Zdaj pa vsi v Celje

Anita Horvat
Instagram

Pred državnim prvenstvom, ki bo konec tedna v Celju, so slovenski atleti in atletinje nastopali na tujih mitingih.

Klara Lukan je na Dunaju s 15:03,85 osvojila 12. mesto v teku na 5000 metrov. S tem je za dobri dve sekundi zaostala za svojim državnim rekordom (15:01,37), ki ga je 10. junija lani dosegla v Montessonu in za 12 sekund zaostala za olimpijsko normo (14:52,00). Na tekmovanju, poimenovanem Track Night Vienna, je v tej disciplini zmagala Etiopijka Likina Amebaw (14:40,16).

"Tekla sem svoj drugi najboljši čas doslej in se tudi uvrstila na svetovno lestvico za olimpijske igre v Parizu, ki bo dokončno zaključena po državnem prvenstvu konec tega tedna v Celju. Sem še nekoliko utrujena po teku na 10.000 metrov na evropskem prvenstvu v Rimu. Po mojem mi je prav zato manjkalo svežine za tek pod 15 minutami," je povedala Lukanova.

Liza Šajn je bila v drugi skupini tretja (16:31,42), Urška Martinec pa 22. (17:43,32). Na 5000 metrov je nastopil tudi Vid Botolin, ki je tekel v drugi skupini in osvojil drugo mesto (13:47,06). "Zadovoljen sem, tekel sem v elitni skupini. Vesel sem, da sem tekel blizu osebnega rekorda, dobro sem nadziral tek, a je bilo na koncu kar težko, ker je bil zrak suh, bilo je vroče in vlažno, zato sem nekoliko padel v ritmu. Kaže pa, da sem dobro pripravljen. Prepričan sem, da bom v nadaljevanju sezone še bolj izboljšal osebni rekord," je pojasnil Botolin.

V prvi skupini teka na 800 metrov je Petja Klojčnik z 2:06,31 zmagala, Tia Tanja Živko pa je z osebnim rekordom 2:08,32 osvojila četrto mesto. Klemen Vilhar je v prvi skupini teka na 3000 metrov z zaprekami osvojil šesto mesto in tekel nov osebni rekord 9:02,06.

Rok Markelj je mitingu v Trstu v teku na 800 metrov zasedel tretje mesto z 1:47,51, peti je bil drugi Slovenec Jan Vukovič (1:47,51). Tretja je bila na 800 metrov Veronika Sadek (2:04,32). V skoku s palico je drugi izid delil Robert Renner (5,03).

Filip Jakob Demšar je na mitingu v Ženevi v teku na 110 metrov ovire v kvalifikacijah tekel 13,97. Dosegel je deveti izid in finale najboljše osmerice zgrešil za tri stotinke. V finalu je zmagal Kolumbijec John Edward Paredes Perlaza s 13,49. Slovenska štafeta na 4 x 100 metrov je na istem mitingu zasedla četrto mesto s časom 39,78. Tekli so Anej Čurin Prapotnik, Jernej Gumilar, Andrej Skočir in Matevž Šuštaršič. Zmagala je Nizozemska z 38,75 sekunde. Druga je bila Švica z 38,96, tretja pa Kitajska z 39,03. Slovenska četverica je za dobre pol sekunde zaostala za slovenskim rekordom 39,20.

"Štafeta je dosegla kar soliden rezultat. Posebej glede na to, da smo bili na drugi progi in je bil močan naliv ravno v trenutku, ko smo tekli. Prva predaja je bila zelo dobra, v drugih dveh pa smo predali tako, da zagotovo ne bi naredili napake," je povedal Čurin Prapotnik.

Nika Glojnarič je bila tretja v teku na 100 metrov ovire na mitingu v Madridu (13,20). Pred njo sta bili Grkinja Elisavet Pesiridu (13,07) in Madžarka Laura Banko (13,19).

Anita Horvat je v teku na 800 metrov na mitingu v Poznanju zmagala s časom 2:00,92. Drugo mesto je osvojila Luksemburžanka Charline Mathias (2:01,29), tretje pa domačinka Anna Wielgosz (2:01,43). V teku na 200 metrov je s časom 20,23 (+2,1 m/s) zmagal svetovni rekorder v teku na 400 metrov, Južnoafričan Wayde Van Niekerk. Pri dekletih je v isti disciplini slavila aktualna evropska prvakinja iz Rima v teku na 400 metrov, domačinka Natalia Kaczmarek (22,70 / +2,0 m/s).