© 2024 Salomon d.o.o. Vse pravice pridržane
Jurij Završnik
Jurij Završnik
01.03.2022 10:41:38

UUUU, kakšne besede! OLIMPIJSKI ZMAGOVALEC je ČUDEŽNEGA SLOVENCA primerjal z najboljšim ŠPORTNIKOM VSEH ČASOV...

Kristjan Čeh in Gerd Kanter
Kristjan Čeh in Gerd Kanter
Martin Metelko

Trenutno najboljši slovenski atlet Kristjan Čeh je lani na olimpijskih igrah zasedel peto mesto. Pred igrami v Tokiu se je razšel s trenerjem Gorazdom Rajherjem, jeseni, po koncu lanske sezone, pa se je za sodelovanje dogovoril s slovitim estonskim metalcem diska Gerdom Kanterjem.

V glavnem estonskem mestu Talin je pred novim letom preživel tri mesece in treniral pod vodstvom novega trenerja, nekdanjega olimpijskega zmagovalca in svetovnega prvaka Gerda Kanterja.

Potem je bil nekaj časa v Sloveniji, nato pa se je vrnil v Estonijo, kjer živi in trenira tudi njegovo dekle in metalka kladiva Anna Maria Orel. Februarja se je odpravil na priprave na kanarski otok Tenerife in tam preživel tri tedne.

Prvo tekmo v tem letu je opravil na Ptuju, konec tedna načrtuje nastop na metalskem mitingu v Splitu, marca pa bo tekmoval na Portugalskem, v Leirii, kjer bo potekal zimski evropski pokal v metih. Glavna cilja poletne sezone pa bosta svetovno prvenstvu v ameriškem Eugenu in evropsko prvenstvo, ki bo v nemškem Münchnu. Lani je bil Čeh peti na olimpijskih igrah, ubranil je naslov evropskega prvaka do 23 let, dosegel evropski rekord v tej kategoriji in prvič presegel magično mejo 70 metrov.

Po sezoni je začel sodelovati s Kanterjem. Leta 2007 je Estonec osvojil naslov svetovnega prvaka, leto dni pozneje je prišel do olimpijskega zlata v Pekingu, bil bronast na OI leta 2012 v Londonu ... S svojim osebnim rekordom, 73,38 metra, je tretji najboljši metalec diska vseh časov. Svetovni rekord je v lasti Jürgena Schulta; Nemec je 6. junija 1986 na mitingu v Neubrandenburgu disk vrgel 74,08 metra. Dolgoročni cilj 2,06 metra visokega Čeha je, da ta zgodovinski dosežek izboljša. Trenutno je na večni lestvici discipline na 23. mestu. Zdaj ima torej trenerja, ki ima boljši osebni rekord od njega, kar je izjemno redko, saj ni prav veliko ljudi, posebej pa ne trenerjev, ki so disk vrgli dlje od Ptujčana.

Nočem petega mesta

"Letos imam enkratno priložnost z dvema velikima tekmama v sezoni. Vse je mogoče, petega mesta pa res nočem imeti ponovno ob svojem imenu," je želje po kolajnah posredno izpostavil Čeh.

Glavna cilja poletne sezone bosta svetovno in evropsko prvenstvo, nastopil pa bo tudi na sredozemskih igrah.

Kanter je na predstavitvi v Grand hotelu Primus na Ptuju naredil odličen vtis in se predstavil v pravem profesionalnem slogu. "Zagotovo je želja, da na obeh letošnjih velikih tekmovanjih stopi na zmagovalni oder, ki mu je bil blizu že v japonski prestolnici," je cilja jasno označil Estonec.

"Po pripravah v Estoniji sem bil tri tedne na Kanarskih otokih in v nedeljo vrhunsko začel sezono na domačem stadionu; z izidom, ki bi mi v Tokiu prinesel kolajno. Tehnično smo bili z nastopom zadovoljni, imel sem konstantne mete, kar je potrditev, da sem se pri prenovi ekipe odločil dobro," je povedal Čeh in nadaljeval: "S Kanterjem sodelujem pol leta. Ko sem ga spoznal, sem do njega čutil veliko spoštovanje. Zdaj čutim tudi izziv, da bi presegel njegove dosežke," je povedal Čeh, ki je Kanterja spoznal prek svojega dekleta. In najboljšega estonskega športnika v zgodovini ni bilo prav težko prepričati, naj prevzame skrb nad enim od največjih talentov svetovne atletike. Kanter je svojo predstavitev začel s pohvalami na račun izjemnih uspehov slovenskega športa in izrazil željo, da bi dobil večji vpogled v to, kako je to mogoče v tako majhni državi.

Nato je izpostavil velik talent 2,06 metra visokega Čeha in dodal, da se zaradi kratkega sodelovanja drug drugemu šele prilagajata, sta pa že spremenila nekaj tehničnih podrobnosti pri metu.

"Zame je velik izziv, da lahko sodelujem s Čehom, ki je na nek način vaš nacionalni zaklad. Sam sem bil vrhunski atlet in vem, da ima izjemen potencial. Ker sem sicer velik ljubitelj košarke, lahko rečem, da je kot mladi Michael Jordan, le da v atletiki. Sam nisem imel takšnih telesnih predispozicij, a sem kar veliko dosegel. Zagotovo pa lahko Čeh postane olimpijski zmagovalec in tudi izboljša svetovni rekord, ki se je meni za malo izmaknil," je izpostavil Kanter.

Dodal je, da je atletika sicer posamični šport, vendar je za uspeh potrebna ekipa. Izpostavil je tudi Čehov močan značaj, ki mu je pomagal, da je brez trenerja na svojih prvih OI končal blizu kolajne. "Sam sem svoj prvi olimpijski nastop končal na 19. mestu, v Atenah 2004 sem komaj presegel 60 metrov," je dejal sloviti Estonec.

Direktor Atletske zveze Slovenije Nejc Jeraša je Čehu obljubil nadaljnjo pomoč, ta pa se je zahvalil za lansko sodelovanje. Takrat mu je zveza pomagala tudi z nasveti, ko je že na začetku sezone končal sodelovanje s prejšnjim trenerjem Gorazdom Rajherjem. V ekipi med drugim ostaja fizioterapevt Tadej Repnik, ki je sicer v Sloveniji tudi v času, ko je Čeh v Estoniji. Z njim sodeluje z nasveti za regeneracijo na daljavo. Ocenil je, da bi zaradi preventivnega preprečevanja poškodb Čeh potreboval pomoč pri regeneraciji ves čas, ne le tedaj, ko nastopijo težave. Čeh je pojasnil, da mu finance za zdaj ne dopuščajo, da bi bil fizioterapevt ves čas z njim, a je to tudi eden izmed prihodnjih ciljev. Trenutno Čehovo ekipo dopolnjujeta še Stanko Štuhec s Fakultete za šport in psihologinja Tanja Kajtna.

Vedno bom nastopala za svojo domovino

Na Čehovih treningih v telovadnici je pomembna tudi Estonka Anna Maria Orel, metalka kladiva in Kristjanova življenjska partnerica. Metalnih treningov pa ne opravljata skupaj, saj Kanter trenira le Čeha in nima drugih varovancev. Anna Maria se je dotaknila tudi ruske agresije na Ukrajino. "To se ne bi smelo dogajati. Skrbi me, saj moja domovina meji na Rusijo. Mednarodna skupnost mora narediti vse, da se vojna konča in da Ukrajina ohrani ozemeljsko celovitost in državotvorno svobodo," je dejala Orlova.

V preteklosti smo že imeli primer, ko se je slovenski atlet poročil z odlično atletinjo iz tujine, ta pa je potem zamenjala atletsko državljanstvo in nato osvajala kolajne za Slovenijo. Govorimo seveda o Matiji in Mariji Šestak (z dekliškim priimkom Martinović). Ali morda tudi v tem primeru obstaja podobna možnost?

"Meni je v Sloveniji zelo lepo. Morda bom tukaj tudi kdaj živela. Zdaj še ne vem, kako bo vse skupaj potekalo, toda nekaj je gotovo: svojega športnega državljanstva ne bom menjala. Vedno bom nastopala za svojo domovino Estonijo. Rada imam Slovenijo in rada imam svojo domovino, tako da bom vedno, dokler bom tekmovala, ponosno nosila estonske barve," je bila odločna Anna Maria.

Kristjan Čeh v družbi kurentov