STA/au
STA/au
14.08.2014 23:07:16

Zaradi neumnosti ob zlato

Na evropskem prvenstvu v Zürichu sta tretji dan tekmovanj slavili Čehinja Barbora Špotakova (64,41 m) v metu kopja in Rusinja Anželika Sidorova (4,65 m) v skoku s palico. Na programu so bile še štiri končne odločitve, v katerih je bil zmagovalec teka na 3000 metrov z zaprekami Francoz Mahiedine Mekhissi-Benabbad diskvalificiran zaradi nešportnega obnašanja.

Tako je naslov osvojil njegov rojak Yoann Kowal (8:26,66). V troskoku je bil najboljši prav tako Francoz Benjamin Compaore (17,46), v teku na 110 metrov z ovirami pa je bil prvi Rus Sergej Šubenkov (13,19), Rusinja Jelmira Alembekova je postala evropska prvakinja v hitri hoji na 20 km (1:27:56).

V skoku s palico je četrti naslov, odkar je bila pred 16 leti ta disciplina uvedena v program EP, osvojila Rusinja. Sidorova je v zadnjem poskusu preskočila 4,65 metra. Srebro je šlo v Grčijo z Ekaterini Stefanidi (4,60 m), bron pa je osvojila druga Rusinja Anželina Šuk-Krasnova.

V teku na 3000 metrov z zaprekami si je Mekhissi-Benabbad ob zanesljivem vodstvu še pred zadnjo oviro na začetku ciljne ravnine slekel majico, jo dal v usta, in z visoko dvignjenimi rokami prišel v cilj. To bi bil njegov tretji naslov, vendar je dobil rumeni karton zaradi nešportnega obnašanja, pozneje pa so ga še diskvalificirali. Zlato je tako osvojil Kowal (8:26,66), srebro Poljak Krystian Zalewski (8:27,11), bron pa Španec Angel Mullera (8:29,16).

Šubenko je ubranil naslov na visokih ovirah, najbližje pa sta mu bila tokrat Britanec William Sharman (13,27) in Francoz Dimitri Bascou (13,28). Francoski dan je z zmago v troskoku zaokrožil Compaore, ki je prepričljivo ugnal Rusa Ljukmana Adamsa (17,09 m) in Alekseja Fjodorova (17,04 m).

V prvi končni odločitvi dneva je Alembekova v hitri hoji na 20 kilometrov za svoje prvo člansko odličje na velikih tekmah ugnala Ukrajinko Ljudmilo Oljanovsko (1:28:07), ki je za sekundo prehitela Čehinjo Anežko Drahotovo na tretjem mestu (1:28:08).